Jump to content

Honor 6


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 10χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν γίνεται root με το εργαλείο του virusplus? :worry:

 

Ο dikemon ποσταρει όλο τα ίδια πράγματα τον τελευταίο καιρό για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει.

Και βέβαια γίνετε root με το tool μου αλλά ευελπιστεί πως το XDA θα του δώσει άλλον τρόπο για root να αποκτήσει device forum το Honor6 στο XDA. Δεν έχει καταλάβει πως οι developers στο XDA δεν θα ασχοληθούν πότε με άλλη root διαδικασία (γιατί δεν έχει και νόημα) από τη στιγμή που έχουμε CWM και η Huawei δεν ξεκλειδώνει τον Kernel της. Το tool μου πραγματικά δεν έχει κανένα νόημα για κάποιον έμπυρο χρήστη το έκανα απλά για να διευκολύνω τους πιο αρχάριους. Ο developer και ο πιο έμπυρος χρήστης θα τα κάνει όλα χειροκίνητα από adb με CWM και SuperSU.zip τον τρόπο δηλαδή που έχω ήδη περιγράψει.

Αστον να περιμένει device forum και developers που πιθανότατα δεν θα δούμε πότε στο XDA.

 

Και για να γίνω πιο συγκεκριμενος (μπας και καταλάβει) υπάρχουν 2 τρόποι για root:

1. Μεσώ CWM που είναι ο καλύτερος και αυτόν χρησιμοποιεί το tool μου.

2. Μεσώ insecure kernel ή superboot.

Ο δευτορος τρόπος σταμάτησε να υποστηρίζετε από 4.4 και μετά.

Για να rootαρεις με insecure kernel ή superboot θα πρέπει ή να σου αφήσει ξεκλείδωτο τον kernel ο κατασκευαστής, ωστε να μπορείς να κάνεις push το root από adb, ή να φλασαρεις insecure boot.img πράγμα χειρότερο από το να αλλάξεις απλά την recovery, γιατί 1ον δεν μπορείς να κάνεις unroot και 2ον οι συσκευές με 4.4+ συνήθως και το Honor6 δεν bootαρουν καν με insecure kernel.

Όποιον developer και να ρωτήσεις dikemon για root θα σου πει CWM και flash Root δεν θα σου δώσει καν tool ούτε θα σου προτείνει Root Softwares.

 

Όσοι έχετε πρόβλημα με τα notification εδώ είναι η λύση η σωστή.

Edited by VirusPlus

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το κινητο, μου ηρθε χτες η εκδοση L12...μολις δημιουργησα δευτερη microsim σε λογαριασμο what's up, η πρωτη Micro sim λειτουργει με wind f2g, αλλά δυστυχως η δευτερη υποδοχή του τηλεφωνου που μου ηρθε δεν δεχεται ουτε την καρτα του what's up ουτε την καρτα της wind, μπαινουν μεσα αλλα δεν κλικαρει για να το συγκρατησει...τις γυρισα από ολες τις πλευρες αλλα δεν λεει να το δεχτει! Μαλλον μου στειλανε προβληματικο, εκτος και αν κανω εγω καποια βλακεια που δε νομιζω γιατι αν ηταν δεν θα μπαιναν και οι 2 στην 1η υποδοχη! Αντε τωρα να το στελνω πισω και ποτε θα μου ερθει το άλλο...αγορα από http://www.to2c.com, και ηρθε σε 14 ημερες! Τωρα πρεπει να αρχισω τα mails και μαλλον θα εχω τηλεφωνο από το 2015! ΠΙΚΡΑ

ΑΚΥΡΟ...ανοιξα το φακο από το s3 και ειδα ότι η υποδοχη ειναι απο την άλλη πλευρα και η καρτα μπαινει αναποδα, οποτε το παιδεψα λιγο παραπανω από την αντιθετη πλευρα από ότι στην αρχη και μπηκε μια χαρα ΕΥΤΥΧ΅ΩΣ...ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ και οι 2 sim αψογα!

Edited by Kyriakos82
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να λιμαρεις λίγο την σιμ, το πλαστικό που ίσως έχει μείνει

 

υγ

και σε εμένα που είναι κομμένη,δεν κουμπώνει.μην στείλεις το τηλ πίσω για το τίποτα

Edited by gregog7
Link to comment
Share on other sites

Και μένα κάτι τέτοιο παίχτηκε και την μίκρυνα λίγο και όλα gg

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

1) ποσταρει όλο τα ίδια πράγματα τον τελευταίο καιρό για κάποιο λόγο που δεν έχω καταλάβει.

.....

2) Αστον να περιμένει device forum και developers που πιθανότατα δεν θα δούμε πότε στο XDA.

.........

Πόσταρα ακόμη και όταν μου ήρθαν τα πράγματα και ενδεχομένως μια μέρα μετά, αν θυμάμαι καλά!!!

Στην αρχή γράφω για το τι διαπίστωσα 10 μέρες μετά συνεχόμενης χρήσης των παραπάνω! και τέλος!

....

root αν δεν υπάρχει φτιαγμένη νέα rom δεν αξίζει να το κάνει κανείς! (άποψή μου). Και μπράβο σου για το tool!

Μπορεί να είναι κανείς χωρίς root και να έχει ό,τι θέλει (παπάδες)! και τέλος!

.....

Τέλος το tochplus και σε μένα λειτουργεί αλλά η οθόνη φαίνεται σαν λερωμένη, άφήστε που δεν υπάρχει καμία προστασία από πτώση (θάνατος)!

....

Αν δεν υπάρξει device forum χαιρέτα μας τον πλάτανο τηλεφωνάκι (δεν έχει χρονικές αντοχές=L + κινέζικο=αξία μεταπώλησης)!

Μετά λέμε απόψεις..σε τι ωφελεί ο σχολιασμός των??

Edited by dikemon
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κι απο εμένα. :)

Εχω παραγγείλει το honor 6 κι εγω απο vickmall πριν δεκα μέρες και περιμένω..

περιττό να πω βεβαια οτι ειμαι ενθουσιασμένος με όσα διαβάζω, εχω μαθει το τρακινγκ νάμπερ απ'εξω και παρακολουθω καθημερινα το θέμα.

πριν λιγο διαβασα το εξης σχετικα με την lollipop και ο ενθουσιασμος διπλασιάστηκε.

http://www.lollipop-rom.org/mp3-0/huawei-honor-6-6461.html

Επειδή ειμαι ομως νιούμπης στα root, roms κλπ.. ισχυει οντως οτι διατίθεται η αναβαθμιση σε 5.0 και στις δικες μας συσκευές;

Ειναι ευκολη η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

99.99% fake.

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

1000% όχι 99.99%

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

ενταξει, πηγε το μυαλο μου εκει επειδη δεν υπαρχει καμια τετοια αναφορά πουθενά αλλου, αλλα ηθελα να το πιστεψω.

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις adb tool κατέβασε το από εδώ.

Συνέδεσε το κινητό σου άνοιξε το cmd.exe και γράψε τις εντολές.

adb shell

su

θα χρειαστεί να επιβεβαιώσεις στο κινητό όταν δώσεις "su"

ls -al /dev/block/platform/ff1fe000.dwmmc0/by-name

μετά πες μου σε πια mmcblk0p** είναι τα splash, splash2 και splash3 κι αν έχει κι άλλα splash.

 

Μου ρθε και μενα σημερα μετα απο του φίλου μου που το δοκίμασα και ειναι σε wo λογοτυπο κινέζικη ιστορία.... Εχουν καμια διαφορα απο τα αλλα χωρίς το λογοτυπο?? update περνουν κανονικα??? Παρατήρησες καμια δυστροπια σε καποια λειτουργία virusplus???? Αν θες για δοκιμες μεσα ειμαι αρκει να μην το brikaroume....

Eγω παντως δεν επιασα μεχρι τωρα καμια διαφορα....με του φίλου που ειχα στα χερια μου γυρω στις 10 μερες.....σε ασπρο εκεινο....Εχει την 2.3 και δεν ξερω αν θελω να την αλλαξω καθως ειχα δει πολυ μικρα γραμματακια στην notification bar και δεν μου αρεσαν. Ο μονος λογος αν την αλλαξω ειναι μονο και μονο για το messenger του Facebook που στην 3.0 βγαζει το κυκλάκι στο μηνυμα με την φωτογραφία αυτού που σου στελνει μήνυμα και μετα δεν εξαφανίζεται....οπως το κανει τωρα....Δεν ξερω αν αξίζει τελικα να παω σε 3.0 Τι λετε??? Ειχα αφήσει το νήμα στο Πρωτο update που πηγε στην 3.0 την 307 νομιζω ...πηρε απο τοτε αλλη???

Link to comment
Share on other sites

@gtok34 το βασικό μας πρόβλημα για να αρχίσουμε της "ακίνδυνες" δοκιμές για debranding είναι το ΕΜΕΙ.

Μέχρι να βρούμε σε πιο partition είναι αποθηκευμένο το ΕΜΕΙ καθώς και τρόπο να το επαναφέρουμε, οποιοδήποτε flash σε partition που δεν επηρεάζετε από τα updates της huawei είναι επίφοβο για brick. Αν η συσκευή χάσει το ΕΜΕΙ της είναι άχρηστη.

Δεν είναι κάτι που το ψάχνω μόνος μου, γίνετε αρκετή "background" δουλειά και στο XDA και στο 4PDA, για να βρούμε κάτι, οπότε δεν εξαρτάτε αποκλειστικά από μένα το πότε θα βρεθεί λύση.

Προσωπικά δεν γράφω/προτείνω κάτι το οποίο δεν το έχω δοκιμάσει πρώτα στη συσκευή μου να δω ότι δουλεύει, όποτε και δεν θα πω σε εσένα ή στον οποιοδήποτε να κάνει δοκιμές. Τώρα εσύ είσαι ελεύθερος να δοκιμάσεις ότι θες αλλά είναι εξαιρετικά επικίνδυνο χωρίς την εξασφάλιση του ΕΜΕΙ οπότε και δεν στο προτείνω και δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο κιόλας για ένα boot animation.

Όσο αναφορά την 3.0 τώρα στην τελευταία dev 4.11.16 έχουν δώσει μεγαλύτερες γραμματοσειρες.

MOB: Xiaomi Mi A2 < Xiaomi Mi5 < Huawei HONOR 6 (H60-L02) < Newman N2 < ZTE Skate < HTC Touch2 < Qtek 8500 < Siemens S75 < Siemens SX1 < Siemens S55 < Siemens SL45i < Nokia 3310 < Ericsson T10s < Panasonic GD30 < Philips Diga

TAB: Teclast x98 Plus < PiPO M9Pro

WEAR: Amazfit PACE < HONOR Band Zero (Z1)

Link to comment
Share on other sites

Μου ρθε και μενα σημερα μετα απο του φίλου μου που το δοκίμασα και ειναι σε wo λογοτυπο κινέζικη ιστορία.... Εχουν καμια διαφορα απο τα αλλα χωρίς το λογοτυπο?? update περνουν κανονικα??? Παρατήρησες καμια δυστροπια σε καποια λειτουργία virusplus???? Αν θες για δοκιμες μεσα ειμαι αρκει να μην το brikaroume....

Eγω παντως δεν επιασα μεχρι τωρα καμια διαφορα....με του φίλου που ειχα στα χερια μου γυρω στις 10 μερες.....σε ασπρο εκεινο....Εχει την 2.3 και δεν ξερω αν θελω να την αλλαξω καθως ειχα δει πολυ μικρα γραμματακια στην notification bar και δεν μου αρεσαν. Ο μονος λογος αν την αλλαξω ειναι μονο και μονο για το messenger του Facebook που στην 3.0 βγαζει το κυκλάκι στο μηνυμα με την φωτογραφία αυτού που σου στελνει μήνυμα και μετα δεν εξαφανίζεται....οπως το κανει τωρα....Δεν ξερω αν αξίζει τελικα να παω σε 3.0 Τι λετε??? Ειχα αφήσει το νήμα στο Πρωτο update που πηγε στην 3.0 την 307 νομιζω ...πηρε απο τοτε αλλη???

Από όσο το εχω ψάξει καμία διαφορά, μην σε αγχώνει το λογότυπο. Και που αφαιρεσα τα bootanimation zip μου έβγαζε στην αρχή το wo με το πορτοκαλί φόντο αλλά χωρίς τα κινέζικα λόγια και μετα έγραφε android χωρίς το λογότυπο του honor

Τσάμπα κόπος για μερικές επανεκκίνησεις που μπορεί να χρειαστεί να κάνεις.

Update κανονικά την ρομ και δεν χρειάζεται να βάλεις την προσαρμοσμενη

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

εκανα μερικες αναβαθμισεις χτες καθως απο την ημερα που το ειχα παρει δεν ειχα κανει καμια. τωρα ειμαι στην Β120SP03 και μου βγαζει ως επομενη την Β307. (αυτη δεν ειναι test; ) το περιεργο ειναι οτι απο κατω ειναι ολα κινεζικα σε αντιθεση με τις προηγουμενες εκδοσεις που ηταν αγγλικα. να την κανω αφοβα ή να το ενωσω στο pc και να παω μεσω hisuite;

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κατά την προσπάθεια καταχώρησης νέας επαφής μου εμφανίζει εισαγωγή σε λογαριασμό corporate και καμία δυνατότητα εισαγωγής της επαφής σε google account. Πατώντας το add account δίνει δυνατότητα για δημιουργία νέου corporate account.

Google account υπάρχει στο τηλέφωνο. Υπαρχει κάτι που πρέπει να ενεργοποιησω για να μπορω να εισάγω επαφες στο google account?

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Contact sync έχεις πρόσθεσει με βάση τον οδηγό στην πρώτη σελίδα;

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

[/color]

Ακολουθησα τον οδηγο...δεν μπορω να βρω το contact sync app

Τελικα το κατεβασα από αλλου....ευχαριστώ για την βοηθεια....

Edited by tzian
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους.

εκανα μερικες αναβαθμισεις χτες καθως απο την ημερα που το ειχα παρει δεν ειχα κανει καμια. τωρα ειμαι στην Β120SP03 και μου βγαζει ως επομενη την Β307. (αυτη δεν ειναι test; ) το περιεργο ειναι οτι απο κατω ειναι ολα κινεζικα σε αντιθεση με τις προηγουμενες εκδοσεις που ηταν αγγλικα. να την κανω αφοβα ή να το ενωσω στο pc και να παω μεσω hisuite;

ευχαριστω πολυ

η 307 είναι η τελευταία επίσημη

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Κατά την προσπάθεια καταχώρησης νέας επαφής μου εμφανίζει εισαγωγή σε λογαριασμό corporate και καμία δυνατότητα εισαγωγής της επαφής σε google account. Πατώντας το add account δίνει δυνατότητα για δημιουργία νέου corporate account.

Google account υπάρχει στο τηλέφωνο. Υπαρχει κάτι που πρέπει να ενεργοποιησω για να μπορω να εισάγω επαφες στο google account?

 

Ευχαριστώ.

 

Ένα προβληματάκι που είχα και εγώ με τις επαφές ήταν ότι κατά την αποθήκευση και την επεξεργασία νέας επαφής δεν σου έδινε την δυνατότητα να βάλεις επίθετο..σου έδινε μόνο όνομα με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα σε κάθε νέα επαφή που βάζου αφού σε όλeς μέχρι τώρα τις επαφές μου συμπλήρωνα ξεχωριστά όνομα επίθετο.. οπότε έπρεπε να μπω από τον υπολογιστή στις επαφές και να το αλλάξω από εκεί..η λύση δόθηκε αυτή την εφαρμογή που νομίζω ότι είναι ολόιδια με μιας AOSP rom..

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Ένα προβληματάκι που είχα και εγώ με τις επαφές ήταν ότι κατά την αποθήκευση και την επεξεργασία νέας επαφής δεν σου έδινε την δυνατότητα να βάλεις επίθετο..σου έδινε μόνο όνομα με αποτέλεσμα να έχω πρόβλημα σε κάθε νέα επαφή που βάζου αφού σε όλeς μέχρι τώρα τις επαφές μου συμπλήρωνα ξεχωριστά όνομα επίθετο.. οπότε έπρεπε να μπω από τον υπολογιστή στις επαφές και να το αλλάξω από εκεί..η λύση δόθηκε αυτή την εφαρμογή που νομίζω ότι είναι ολόιδια με μιας AOSP rom..

Αν πατήσεις στο βελάκι διπλα στο όνομα σου βγάζει ενα κατεβατο τι θες να προσθέσεις

Link to comment
Share on other sites

Περιεργο γιατι εμενα δεν μου βγαζει κατι τετοιο...
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στη παρέα. Μία απορία αν γίνεται να βάλουνε wallpaper μία φωτογραφία στην κανονική της τη διάσταση ή τζάμπα προσπαθώ...

 

Όταν πάω να βάλω την φώτο αρχικά την επιλέγω όλη όπως στη πρώτη φώτο.

Αλλά όταν πάω στην αρχική οθόνη με την ζουμάρει χωρίς να το θέλω. Όπως στη δεύτερη που παραθέτω. Υπάρχει κάποια επιλογή να την βάζει αυτούσια και δεν την βλέπω μπροστά μου;

Link to comment
Share on other sites

emui 3 b307
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Ναι, όντως δεν φαίνεται το βελάκι δίπλα από την λέξη ονομα, σε ποια ρομ είσαι;

 

και στο δικό μου έχω αυτό το πρόβλημα και είμαι με την τελευταία επίσημη ρομ

Nokia 6300--> Sony Xperia x10 Mini Pro--> Sony Xperia Mini Pro--> Sony Xperia Sole--> Huawei Ascend P1--> Honor 6--> Honor 8--> Honor V9-->Honor View 20
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...