Jump to content

Αναλυτικός οδηγός Jailbreak iOS 7.1.X με την χρήση του jailbreak Pangu


DINFUN
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46496&stc=1&d=1403554768

 

Προς έκπληξη όλων και για πρώτη φορά κυκλοφόρησε πριν από λίγο το jailbreak Pangu για τις εκδόσεις λειτουργικού 7.1.X, από μία μυστηριώδη ομάδα κινεζικών hack developers. To GUI του jailbreak είναι στα κινέζικα και μπορεί κάποιος να πάθει σύγχιση, γι' αυτό και αποφασίσαμε αντί για μία απλή αναφορά όπως έκαναν τα περισσότερα ελληνικά sites, να δημιουργήσουμε έναν οδηγό. Ας δούμε λοιπόν με βήματα πως μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το Pangu ώστε να απελευθερώσετε τη συσκευή σας.

 

Βήμα 1: Η πρώτη ενέργεια που χρειάζεται να κάνετε είναι να κατευθυνθείτε στην ιστοσελίδα Pangu website ώστε να κατεβάσετε το jailbreak tool. Είναι διαθέσιμο για λειτουργικό Windows, ωστόσο σύντομα θα διατεθεί και για OS X.

 

Βήμα 2: Βεβαιωθείτε πως η συσκευή σας συγκαταλέγεται στις συμβατές με το Pangu συσκευές. Σύμφωνα με την κινεζική ιστοσελίδα οι παρακάτω συσκευές είναι συμβατές με αυτή την έκδοση Jailbreak

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46497&stc=1&d=1403554824

 

Βήμα 3: Συνδέστε τη συσκευή σας στο υπολογιστή και χρησιμοποιήστε είτε το iCloud είτε το iTunes, προκειμένου να κρατήσετε πλήρες buckup της συσκευής σας. Το jailbreak tool λειτουργεί στις περισσότερες των περιπτώσεων σωστά, αλλά στην πιθανότητα να πάει κάτι στραβά ας έχετε μία εναλλακτική.

 

Βήμα 4: Κάνετε διπλό κλικ στο αρχείο Pangu.exe για να ξεκινήσει η διαδικασία.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46498&stc=1&d=1403554874

 

Βήμα 5: Στη συνέχεια θα πρέπει να παρουσιαστεί η παρακάτω εικόνα στην οθόνη σας. Το μαύρο πλήκτρο στα δεξιά είναι το jailbreak, αλλά θα πρέπει να αποτικάρετε την επιλογή στο μικρό κουτάκι αριστερά. Αυτό αφαιρεί από την εφαρμογή την συγκατάθεση εγκατάστασης store με πειρατικές εφαρμογές.

 

http://www.myphone.gr/forum/attachment.php?attachmentid=46499&stc=1&d=1403554927

 

Βήμα 6: Ακολουθήστε τις οδηγίες που εμφανίζονται στην οθόνη. Η εφαρμογή θα σας ρωτήσει σε κάποιο σημείο να ορίσετε στη συσκευή σας ημερομηνία 2 Ιουνίου. Για να το κάνετε αυτό ακολουθήστε τη διαδρομή Ρυθμίσεις >Γενικά >Ημερομηνία & ώρα.

 

Βήμα 7: Περιμένετε υπομονετικά γιατί η συσκευή σας θα επανεκκινηθεί αρκετές φορές. Μετά από λίγα λεπτά θα δείτε πως στην αρχική οθόνη υπάρχει το εικονίδιο της εφαρμογής Cydia. Συγχαρητήρια είστε έτοιμοι να ξεκίνησετε την εγκατάσταση των tweaks για iOS 7.1.X

 

Εάν παρεπιμπτόντως πάει κάτι στραβά στη συσκευή σας και δεν σας δίνεται η δυνατότητα επανεκκίνησης, κοινώς κολλήσει, μπορείτε να θέσετε τη συσκευή σας σε DFU Mode ώστε να την αποκαταστήσετε με ένα restore, και να προσπαθήσετε ξανά. Σε διαφορετική περίπτωση περιμένουμε την εμπειρία σας από την απελευθερωμένη σας συσκευή στα σχόλια!

Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το κανω και την πρωτη φορα περιμενα κανενα μισαωρο και τα ερωτηματικα στο προγραμμα ηταν κοκκινα και το ξαναρχισα απο την αρχη αλλα παλι δυσκολευεται να το κανει..δεν γινεται τιποτα...
Samsung S21 Ultra
Link to comment
Share on other sites

Πηγα να το κανω και την πρωτη φορα περιμενα κανενα μισαωρο και τα ερωτηματικα στο προγραμμα ηταν κοκκινα και το ξαναρχισα απο την αρχη αλλα παλι δυσκολευεται να το κανει..δεν γινεται τιποτα...

 

σε τι υπολογιστή προσπαθείς;

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι χρειάζεται να υπάρχει κάποιος ελεύθερος χώρος στην μνήμη .Ξερουμε πόσος ειναι αυτός ;
Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω βγαλει το τικ απο το παρανομο store..και εχω ακομα 16 gb ελευθερα.σε iphone 4 δεν το κανει οσες φορες και να το εκανα..

 

για να πιασει το jailbreak πρεπει με το που πατησετε το pangu.exe στο πισι να μπειτε στο μενου του κινητου και να πατησετε το pangu που σας βγαζει σαν νεο εικονιδειο..μετα ολα γινονται μονα τους..

Edited by tolispao13
Link to comment
Share on other sites

ναι το εχω βγαλει το τικ απο το παρανομο store..και εχω ακομα 16 gb ελευθερα.σε iphone 4 δεν το κανει οσες φορες και να το εκανα..

 

για να πιασει το jailbreak πρεπει με το που πατησετε το pangu.exe στο πισι να μπειτε στο μενου του κινητου και να πατησετε το pangu που σας βγαζει σαν νεο εικονιδειο..μετα ολα γινονται μονα τους..

 

 

Το exe το έτρεξες σαν administrator;

Σε κάποια ξένα site προτείνεται γιαυτο ρωτάω ...

Link to comment
Share on other sites

ναι..και με το που το τρεξεις κοιτα στο κινητο θα σου εχει νγαλει το pangu σαν εφαρμογη..πατα πανω του και αστο μονο του..θα τελειωσει το πολυ σε 5 λεπτα..
Link to comment
Share on other sites

ναι..και με το που το τρεξεις κοιτα στο κινητο θα σου εχει νγαλει το pangu σαν εφαρμογη..πατα πανω του και αστο μονο του..θα τελειωσει το πολυ σε 5 λεπτα..

 

 

Είδες πόσο μειώθηκε ο αποθηκευτικός χώρος ;

Ρωτάω γιατί εμένα ειναι φουλ και θέλω να δώ πόσο πρέπει να ελευθερωσω.

 

Και ένα σχετικό βίντεο που βρήκα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ JB ΣΤΟ IPHONE4 IOS 7.1.2. ΑΛΛΑ ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΑΠΟ ΤΟ PC?

 

Εννοείς εφαρμογές που έχεις αγοράσει; Σε παρακαλώ μη γράφεις κεφαλαία καθώς δεν επιτρέπονται!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημερα σας ...εκανα jeilibreak απ κει κει μετα τη μπορω να κανω?

Μπορει κανεις να μου πει ?

Ευχαριστω ...:rolleyes:

Σιδηροκαστρινός
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας ...εκανα jeilibreak απ κει κει μετα τη μπορω να κανω?

Μπορει κανεις να μου πει ?

Ευχαριστω ...:rolleyes:

 

Καλησπέρα φίλε μου, γιατί έκανες jailbreak;

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα αποφάσισα κι εγώ να εγκαταλείψω την 7.04 και να ανέβω στην 7.1.2 βάζοντας παράλληλα και το pangu. Απλή διαδικασία και γρήγορη χωρίς κανένα πρόβλημα. Μάλιστα μόλις πέρασα ξανά τα tweaks που είχα παρατήρησα ότι θυμόταν επιλογές και ρυθμίσεις και δε χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτα έξτρα. Στην ουσία ήταν μια καλή ευκαιρία να καθαρίσω τη συσκευή κι από την όποια σαβούρα (το others είχε φτάσει 2,7GB - πλέον έπεσε στο 1,1GB μαζί με χώρο που πιάνει το JB).

:)

Ιδομενέας

iPhone 7 Black

iPad Air 2 Space Grey

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Πάω να κάνω την διαδικασία και εκεί που έχω πατήσει το pangou σε κάποια φάση μου λέει ''η εφαρμογή Pangu.exe σταμάτησε να λειτουργεί ''. Και δεν μου βγάζει την επιλογή να τικάρω κάτω αριστερά εμένα...
Link to comment
Share on other sites

Πάω να κάνω την διαδικασία και εκεί που έχω πατήσει το pangou σε κάποια φάση μου λέει ''η εφαρμογή Pangu.exe σταμάτησε να λειτουργεί ''. Και δεν μου βγάζει την επιλογή να τικάρω κάτω αριστερά εμένα...

 

ακολουθείς σωστά τα βήματα; εάν ναι δοκίμασε να τρέξεις την εφαρμογή ως administrator με δεξί κλικ πάνω στην εφαρμογή

Link to comment
Share on other sites

Ναι και ως administrator. Εκεί που κάνει την διαδικασία μου γράφει ''σταμάτησε να λειτουργεί''
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παιδια καλησπερα.. εχω ενα iphone 5s κ θελω να το κανω για πρωτη φορα jailbreak!! φοραει την τελευταια εκδοση ios 9.3.2!! ξερεις κανεις αν μπορω να το κανω;;; κυκλοφορει πουθενα αυτο το ''εργαλειο'' για να το κανω απ τον υπολογιστη μου??
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.. εχω ενα iphone 5s κ θελω να το κανω για πρωτη φορα jailbreak!! φοραει την τελευταια εκδοση ios 9.3.2!! ξερεις κανεις αν μπορω να το κανω;;; κυκλοφορει πουθενα αυτο το ''εργαλειο'' για να το κανω απ τον υπολογιστη μου??

 

Καλησπέρα φίλε μου, δεν υπάρχει Jailbreak tool για την τελευταία έκδοση, υπομονή, τώρα για πόσο δεν γνωρίζω :)

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...