Jump to content

CoolPad 7320


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Σε "meeting mode" το δοκίμασες έτσι;

 

Και σε mmeting mode και σε quit mode.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, thanks! Τι να πω, τύχαμε στην περίπτωση... :p

 

Κάνε του ένα restore factory defaults. Εμένα διορθώθηκαν αρκετά μετά από αυτό.

Link to comment
Share on other sites

To τσέκαρα μόλις και επιβεβαιώνω ότι και σε μένα το ίδιο κάνει... Reboot μετά από 5-6 sec... Επίσης το ίδιο μου κάνει, εφόσον ηχογραφήσω κάτι και πάω μετά να το ακούσω... Ξεκινάει να παίζει την ηχογράφηση και μετά από λίγο reboot (τσέκαρέ το και εσύ αν θες)...

Δοκίμασα και το ξυπνητήρι και όντως σε Meeting mode δεν χτυπάει, απλά βγάζει την ειδοποίηση στην οθόνη...

 

Ελπίζω εκεί στο XDA να την κάνουν τη δουλειά. :)

Μόλις το δοκίμασα και το bug το έχω και εγώ. Το τηλ κάνει reboot......:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 107 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε μένα που έχω f2g έχει περαστεί αυτόματα το +30693597000 αλλά δεν έχω δοκιμάσει αν λαμβάνω μυνήματα e banking και για q δοκίμασε το +306990000010

 

Και όμως το greenify έχει σχέση με την ραμ.ακόμη και αν δεν ανοίξουν κάποιες εφαρμογές στην εκκίνηση λόγω του autostarts που θα τις κόψει,όταν χρειαστείς τις εν λόγω εφαρμογές αυτές θα ανοίξουν και θα μείνουν εκεί μέχρι να τις κλείσεις εσύ χειροκίνητα είτε μέχρι να γεμίσει η ραμ.Με το greenify διασφαλιζεις ότι εφαρμογές που χρησιμοποιείς μια στο τόσο,δε μένουν άσκοπα στη ραμ.Η δική μου πρόταση είναι greenify αλλά σε συνδυασμό με το xposed donation module του εκτός φυσικά και αν δεν είναι συμβατό το xposed framework.

Αλήθεια με την ρομ που έρχεται το κινητό, δοκίμασε κανείς αν τρέχει xposed framework ή "μπρικαρει" το κινητό όπως γίνεται σε άλλα 6592?

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!!!! Θα το δοκιμάσω μόλις μπορέσω και θα ποστάρω;)

Link to comment
Share on other sites

πες μου αν θες πως να το κανω και να στο στειλω...

 

 

Αν θές πες μου τι να κάνω για να στο στείλω κι εγώ.

Πάντως την εφαρμογή εγώ τη χρησιμοποιώ εδώ και μέρες και δεν έχει κανένα πρόβλημα. Το μόνο της bug είναι ότι εάν δεν βάλεις τα σωστά στοιχεία προσπαθεί αρκετές φορές να κάνει login και εάν έχεις λίγο αυστηρά firewall στο server σου μπορεί να σε κόψουν.

Ένα τέτοιο αυστηρό firewall είναι το το cPHulk του cPanel που με το δει πολλαπλά login attempts απλά σε κόβει για 5-10 λεπτά.

 

Γενικά πάντως το κινητό είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Το χρησιμοποιώ εδώ κι μέρες (έχοντας βέβαια κάνει και διάφορες βλακείες), αλλά πραγματικά έχοντας άποψη απο 3-4 αντίστοιχα προηγούμενα κινητά, είναι πολύ καλό, γρήγορο και με πολύ καλή οθόνη και κάμερα.

 

 

Οποιος δεν βαριεται απο τους 2 ας μπει με εναν root file manager (πχ root explorer) στον φακελο /system/app και εκει μεσα λογικα θα το βρειτε μαζι με το αρχειακι odex που το συνοδευει....

Επισης δεν εχω τα reboots εκει που λετε (ουτε εαν πατησω πληκτρο ηχου ενω ειμαι στο αθορυβο...ουτε οταν ακουω μια ηχογραφηση..)

Μου κανει ομως αλλου reboot....

Δοκιμαστε λιγο να μπειτε στις ρυθμισεις του launcher-lock screen και απενεργοποιηστε τον home locker.

Ετσι οταν κλειδωσετε την οθονη θα δειτε το μπλε wallpaper με τις 3 επιλογες.

Οποια και να επιλεξω να ανοιξει εχω reboot.

Εαν εσεις δεν εχετε...ειστε απο τους τυχερους!

Edited by tolisfz6
Link to comment
Share on other sites

Για τα reboots σε αθόρυβο (κλπ):

Υπάρχει άραγε περίπτωση, στο λίγο διάστημα που κυκλοφορεί το τηλέφωνο, να έχει βγει καμία ελαφρά διαφορετική εκδοχή της Rom από την Coolpad...; Για πείτε version που έχετε, μήπως π.χ. υπάρχει διαφορά σε κανένα minor version number ή κάτι τέτοιο.

Εναλλακτικά, μια άλλη (πιο πιθανή) εξήγηση είναι κάποιοι να έχετε παραγγείλει το τηλέφωνο rooted ή/και με ελληνικά (οπότε το "μαγαζί" εγκαθιστά συνήθως δική του, "πειραγμένη" ROM) και κάποιοι όχι. Από εκεί συνήθως απορρέουν διάφορα προβλήματα που συναντούν(ούμε) σε κινέζικα κάποιοι χρήστες και κάποιοι όχι.

 

 

Για το πιθανό πρόβλημα ασφαλείας με το email application:

Όπως γράφει και ο tolisfz6, τα αρχεία που μας ενδιαφέρουν είναι κάτω από το path: /system/app, και εκεί θα πρέπει να βρείτε το Email.apk και το Exchange.apkExchange2.apk), ενώ επίσης -υποθέτοντας ότι η ROM είναι odexed- θα βρείτε και τα αντίστοιχα odex, Email.odex και Exchange2.odex.

 

Με το πρόβλημα ασφαλείας, με malware που πρόσφατα βρέθηκε προεγκατεστημένο στις ROM (!) κάποιων τηλεφώνων της Star (ίσως και άλλων, δε θυμάμαι - κάτι πήρε το μάτι μου νομίζω και για Jiayu!), στα διαφορα forum ανέφεραν ότι το malware το... τσάκωσαν τα antivirus σε PC, προφανώς όταν ο κόσμος πήρε κάποιο backup της ROM, ή ίσως την κατέβασε από κάπου.

Οπότε θα είχε ενδιαφέρον, αν "τραβήξετε" από το τηλέφωνο τα .apk και .odex που αναφέρονται παραπάνω, να τους κάνετε και ένα σκανάρισμα με το antivirus που έχετε στο PC σας, μήπως και βρει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

Για τα reboots σε αθόρυβο (κλπ):

Υπάρχει άραγε περίπτωση, στο λίγο διάστημα που κυκλοφορεί το τηλέφωνο, να έχει βγει καμία ελαφρά διαφορετική εκδοχή της Rom από την Coolpad...; Για πείτε version που έχετε, μήπως π.χ. υπάρχει διαφορά σε κανένα minor version number ή κάτι τέτοιο.

Εναλλακτικά, μια άλλη (πιο πιθανή) εξήγηση είναι κάποιοι να έχετε παραγγείλει το τηλέφωνο rooted ή/και με ελληνικά (οπότε το "μαγαζί" εγκαθιστά συνήθως δική του, "πειραγμένη" ROM) και κάποιοι όχι. Από εκεί συνήθως απορρέουν διάφορα προβλήματα που συναντούν(ούμε) σε κινέζικα κάποιοι χρήστες και κάποιοι όχι.

 

Εγώ το δικό μου το έχω παραγγείλει rooted από το to2c και γι' αυτό ίσως να μην εμφανίζει το σχετικό πρόβλημα, αν και το αντίθετο θα ήταν το λογικό...

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Η rom είναι της πλάκας... Εμένα πάλι μου κάνει το εξής. Όταν πατάω τη χρήση δεδομένων μέσα από τις ρυθμίσεις κρασάρει και γράφει ότι η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει... Από τα εικονίδια μπαίνει κανονικά... Το κάνει και σε εσάς αυτό?

Επίσης έχω και εγώ το bug με την επανεκκίνηση στο αθόρυβο με τα πλήκτρα της έντασης...

Αλέξης
Link to comment
Share on other sites

Από όσους ξέρουν και παρακολουθούν τα ξένα forum, δεν έχει βγεί ακόμα κάποια άλλη rom ?
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω ότι το τηλέφωνο είναι μια χαρά. Η rom είναι της πλάκας... Εμένα πάλι μου κάνει το εξής. Όταν πατάω τη χρήση δεδομένων μέσα από τις ρυθμίσεις κρασάρει και γράφει ότι η εφαρμογή ρυθμίσεις έχει σταματήσει... Από τα εικονίδια μπαίνει κανονικά... Το κάνει και σε εσάς αυτό?

Επίσης έχω και εγώ το bug με την επανεκκίνηση στο αθόρυβο με τα πλήκτρα της έντασης...

 

αυτο με τη χρηση δεδομενων το ειχα ανφερει κιεγω. και σε μενα το κανει . τωρα λοιπον θα βαλω την UI 5.5 γιατι εχω την 5.0. ελπιζω να διορθωθουν αυτα τουλαχιστον. Για αλλη ρομ που ειπε καποιος... δεν υπαρχει ακομα... μια ρωσικη μονο που την εβαλα κ την εβγαλα κατευθειαν επηδη ηταν μονο αγγλικα ρωσικα και κινεζικα. οποτε... περιμενουμε. ε δε μπορειιιιιιι. τετοιο κινητο να μη συγκινησει κανενα developer . ενα port θελουμε. πολλα ζηταμε ? γενικοτερα εσεις που εχετε 5.5UI , εχετε reboots? παντως τωρα εγω εχω διαφορα... εκτος απτα προαναφερθεντα... δοκιμαζω 5.5 και αναφερω..

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη χρηση δεδομενων το ειχα ανφερει κιεγω. και σε μενα το κανει . τωρα λοιπον θα βαλω την UI 5.5 γιατι εχω την 5.0. ελπιζω να διορθωθουν αυτα τουλαχιστον. Για αλλη ρομ που ειπε καποιος... δεν υπαρχει ακομα... μια ρωσικη μονο που την εβαλα κ την εβγαλα κατευθειαν επηδη ηταν μονο αγγλικα ρωσικα και κινεζικα. οποτε... περιμενουμε. ε δε μπορειιιιιιι. τετοιο κινητο να μη συγκινησει κανενα developer . ενα port θελουμε. πολλα ζηταμε ? γενικοτερα εσεις που εχετε 5.5UI , εχετε reboots? παντως τωρα εγω εχω διαφορα... εκτος απτα προαναφερθεντα... δοκιμαζω 5.5 και αναφερω..

 

Και εγω με UI 5.0 ειμαι και με αριθμο εκδοσης : 4.2.028.P2.140228.7320

Rootαρισμενο απο to2c εσβησα ομως το kinguser και rootαρισα ξανα (με framaroot αυτη τη φορα )και εχω κανει ηδη μια φορα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων.

Εχω αναγκαστικο κλεισιμο ρυθμισεων πατωντας πανω στα εξης:

1. Σχετικα με το τηλεφωνο-system update settings

 

2. Προβολη-idlescreen lock settings

 

3. Προβολη-font style

 

Και ισως ανακαλυψω και αλλα στην πορεια....

Link to comment
Share on other sites

Από όσους ξέρουν και παρακολουθούν τα ξένα forum, δεν έχει βγεί ακόμα κάποια άλλη rom ?

 

αυτο με τη χρηση δεδομενων το ειχα ανφερει κιεγω. και σε μενα το κανει . τωρα λοιπον θα βαλω την UI 5.5 γιατι εχω την 5.0. ελπιζω να διορθωθουν αυτα τουλαχιστον. Για αλλη ρομ που ειπε καποιος... δεν υπαρχει ακομα... μια ρωσικη μονο που την εβαλα κ την εβγαλα κατευθειαν επηδη ηταν μονο αγγλικα ρωσικα και κινεζικα. οποτε... περιμενουμε. ε δε μπορειιιιιιι. τετοιο κινητο να μη συγκινησει κανενα developer . ενα port θελουμε. πολλα ζηταμε ? γενικοτερα εσεις που εχετε 5.5UI , εχετε reboots? παντως τωρα εγω εχω διαφορα... εκτος απτα προαναφερθεντα... δοκιμαζω 5.5 και αναφερω..

Υπάρχουν αρκετές και έχουν μπει στο χορό και οι Ισπανοί......Εδώ ξανά το λίνκ από 4PDA που τις έχουν μαζεμένες......δοκιμάστε την AOSP 2.1 (Από τους Ισπανούς), εδώ screenshots από το Ισπανικό φόρουμ και από το θέμα για το 7320.......το δικό μου έρχεται περίπου σε μια βδομάδα και θα το ξεζουμίσω

Edited by openmind
ενημέρωση
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω την 4.2.035.P2.170429.7320 με 5.0UI, από vickmall. Είναι multi και την έκανα root με vroot. Πώς αναβαθμίζουμε από 5.0 σε 5.5?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν αρκετές και έχουν μπει στο χορό και οι Ισπανοί......Εδώ ξανά το λίνκ από 4PDA που τις έχουν μαζεμένες......δοκιμάστε την AOSP 2.1 (Από τους Ισπανούς), εδώ screenshots από το Ισπανικό φόρουμ και από το θέμα για το 7320.......το δικό μου έρχεται περίπου σε μια βδομάδα και θα το ξεζουμίσω

Υπέροχα.Η ισπανική θεωρώ πως ειναι ακριβώς ότι ψάχνουμε :D

Link to comment
Share on other sites

oi aosp εχουν ελληνικα?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Αν κρίνω απο τα screenshots πρόκειται για την κλασσική mtk aosp που συνήθως περιλαμβάνει και τα ελληνικά.
Link to comment
Share on other sites

την κατεβαζω τωρα και κανω την δοκιμη
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

την κατεβαζω κι εγω αλλα κατεβαινει αργα... για την 2.1 μιλαμε ετσι? παρτε κ τις οδηγιες προχειρα μεταφρασμενες απο τα ισπανικα στα ελληνικα :

download: AOSP-7320-V2.1-coolpad jonzalvo.zip - 319.42 MB

TIP:

αυτή η rom είναι πολύ χαμηλό όγκο, και να θέσει ένα εγχειρίδιο για το πώς να αυξήσει τον όγκο των f1 rom. link: http://www.movilesdualsim.com/tema/r...-2 # μετα-644198

(λογικα εννοει πως εχουν αφαιρεθει τα εγχειριδια)

ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ:

(Πάντα κάνει ένα αντίγραφο ασφαλείας της Rom σας μέσω της ανάκτησης πριν βάλετε τίποτα)

 

Βήματα για την ανάκτηση bruno relizar με 6.0.3.0

 

1-Meter στο Sd rom

Λειτουργία ανάκτησης Δύο-μέλος.

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Κάντε 6 για να εξασφαλίσει ότι σκουπίζει καθαρό

 

Σκουπίστε επαναφορά εργοστασιακών δεδομένων

σκουπίστε cache

 

στη συνέχεια, στο βουνό και αποθήκευση: (mounts and storage εννοει)

format / system

format / cache

format / data

 

και η τελευταία σκουπίστε: πάμε σε προηγμένες και Σκουπίστε Dalvik cache

 

3 Κάντε κλικ στο "Εγκατάσταση φερμουάρ από sdcard"

4 Επιλέξτε τη rom που έχετε πάρει στην SD και να τρέξει.

5-Επανεκκίνηση Sola

6-περιμένουν υπομονετικά για να ξεκινήσει, όχι περισσότερο από 5 λεπτά

Link to comment
Share on other sites

παιδια την εβαλα και φαινεται κομπλε !!!! δεν εχω κανει πολλες δοκιμες αλλα ειναι σαν του thl το μενου, με χρωματακια(χαχαχα). Ελπιζω να δουλευουν και ολα τα υπολοιπα ... ποσταρω σε λιγο αποτελεσματα. φαινεται μια χαρα !!!!! και με ελληνικα !!!!!!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

λοιπον... καλη ειναι η ρομ αλλα θελει μικροφιαξιματα. πιστευω πως ειναι η καλυτερη ως τωρα. το βασικοτερο ....535ΜΒ ελευθερα !!!! οκ, δεν εχω βαλει εφαρμογες αλλα και παλι ειναι καλυτερα απο το φορτωμα που σου κανει η εργοστασιακη θες δε θες.. η καμερα θελει φιαξιμο ή αλλο apk... δε λειτουργει το hdr, η συνεχης ληψη, οταν βγαζεις κινουμενη φωτο ο player δεν μπορει να το δειξει ... οποτε ως τωρα η καμερα εχει θεμα. για απλες ληψεις λειτουργει βεβαια. το αλλο που μου κανει εντυπωση ειναι πως τραβαει 13mp σε πληρη προεπισκοπηση...περιεργο.. το wifi gps λειτουργουν κανονικοτατα, επιτελους android browser κιοχι οπερα. Το αλλο κακο ειναι πως ο ηχος πρεπει να ειναι πιο χαμηλος αλλα ξερουμε πως αυτο φτιαχνεται... http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=374049 η εξωτερικη sd διαβαζεται κανονικα, το notification led λειτουργει μια χαρα, εννοειται εχει SU απο την αρχη οποτε δε χρειαζεται ρουτ... αυτα προς το παρον... σιμ δεν εχω μεσα.. ααα aututu 24535(χωρις power save), και το notification led αναβει ακομα κ με αναμενη οθονη(λεπτομερεια). To otg μαλλον ποτε δε θα δουλεψει γιατι μαλλον δεν το υποστηριζει η συσκευη οπως κ η πυξιδα(α ρε ευριδικη... τρελανε τις πυξιδες μας) Edited by galaxy_singer
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, οι πιο έμπειροι, αν καταλήξετε κάπου που πραγματικά αξίζει, θα ήταν για εμάς τους άσχετους πολύ σημαντικό να έχουμε έναν οδηγό βήμα-βήμα τι να κάνουμε.

 

Ευχαριστούμε προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites

η aosp για μενα ειναι η καλυτερη απλα νομιζω δεν ρυθμιζεται ο proximity,Αλλα εχουμε ραμ πολυ περισσοτερη απο πριν και κατα την γνωμη μου ποιο ομορφο-κλασικο android περιβαλλον.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή υπάρχει πρόβλημα στο αναβόσβημα της οθόνης κατά την διάρκεια των κλήσεων λόγω μη σωστής ρύθμισης του proximity;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...