Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

δεν θελω να σας ανησυχησω αλλα

γνωστος σεισμολογος φιλος των γωνιων μου τους ειπε οτι πρεπει να ειμαστε με την πορτα ανοιχτη.εμεις παντως φτιαξαμε ενα σακο με ειδη πρωτης αναγκης στο αυτοκινητο,αχριαστος να ειναι ...

 

Aυτά τώρα είναι γενικότητες και αοριστολογιες που, χωρίς να θέλω να προσβάλω αυτά που λές, δεν έχουν σχέση με επιστημονικές γνωματεύσεις. Πρέπει να τοποθετηθείς σαφέστερα. Σε ποιά περιοχή της Ελάδας ζείς;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δεν θελω να σας ανησυχησω αλλα

γνωστος σεισμολογος φιλος των γωνιων μου τους ειπε οτι πρεπει να ειμαστε με την πορτα ανοιχτη.εμεις παντως φτιαξαμε ενα σακο με ειδη πρωτης αναγκης στο αυτοκινητο,αχριαστος να ειναι ...

 

:X . . . . .

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς, αυτό που λέει η mona-liza ισχύει, αλλά όχι μόνο τώρα που υπάρχει σεισμική έξαρση. Ίσχυε, ισχύει και θα ισχύει πάντα, καθώς έχουμε την τύχη (ή ατυχία) να ζούμε σ' ένα γεωγραφικό χώρο με έντονη σεισμική δραστηριότητα.

 

Θα πρέπει να μάθουμε να ζούμε με τους σεισμούς και όχι να αναστατωνόμαστε και να πανικοβαλόμαστε μόνο όταν "συμβαίνει κάτι" και οι "φήμες" για κάτι που "θα επακολουθήσει" φουντώνουν. Άλλωστε, όταν κάναμε στο δημοτικό ασκήσεις για το πώς θα αντιδράσουμε σε πιθανό σεισμό, ο κανόνας Νο1 ήταν: "Όχι πανικός"... ;)

seventh_heaven

http://www.myphone.gr/mp1/support/myphoneuser.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είναι σαν να λέμε ότι σε λίγες μέρες μπορεί και να βρέξει!

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

και εγώ τώρα αν πω ότι θα κάνει στο κοντινό μέλλον σεισμό κάπου στον γεωγραφικό χώρο της Ελλάδας έχω κάνει πρόβλεψη ;

 

 

Δυστήχως για εμάς,δεν υπάρχει βραχυπρόθεσμη πρόβλεψη κάτω τον 2-3 χρόνων.

 

Φανταστείτε να υπήρχε ''πρόγνωση'' σεισμού στα δελτία ειδήσεων μετά τον καιρό !

 

Και να σου λέγανε π.χ. αύριο θα γίνει σεισμός στην Αθήνα ,από τον πανικό το μποτιλιάρισμα και όλα τα συναφή είναι σχεδόν σίγουρο πως θα υπάρξουν περισσότερα θύματα από ότι θα μπορούσε να προκαλέσει ο ίδιος ο σεισμός.

Γι αυτό πιστεύω ότι και να ανακαλύψουν (αν δεν έχει γίναι ήδη) κάποια μέθοδο πρόγνωσης ποτέ δεν θα μας το πούνε απλώς θα περιοριστούνε σε συστάσεις π.χ. έλεγχος δημοσιών κτιρίων,σχολείων,νοσοκομείων, κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πρωτη φορα παντως που οι σεισμολογοι ανησυχουν και τονιζουν πως πρεπει να ειμαστε σε ετοιμοτητα!Αυτο απο μονο του λεει πολλα!!!!
http://www.fdsoftware.it/mairi/images/Gif/G_Fatina_che_scompare_R.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest valeria

Απόσπασμα από τον κόσμο του επενδυτή :

 

SOS για σεισμό 7 Ρίχτερ μέχρι το 2008

 

"Ασφαλείς πληροφορίες του ΚτΕ αναφέρουν ότι οι αρμόδιοι φορείς της πολιτείας έχουν ενημερωθεί εγκαίρως (προ τετραετίας τουλάχιστον) από την ομάδα Παπαζάχου ότι το διάστημα 2006-2008 θα είναι κρίσιμο για την εκδήλωση μεγάλου σεισμού,της τάξης των 7 βαθμών της κλίμακας Ρίχτερ,στη χώρα μας."

 

 

Το άρθρο παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον,αλλά δυστυχώς είναι μεγάλο και δεν έχω σκανερ.Αναφέρει αρκετά αναλυτικά την μέθοδο που χρησιμοποιεί η ομάδα για την πρόβλεψη των σεισμών,καθώς και το ότι είχε γίνει ακριβής πρόγνωση του σεισμού των 6R μεταξύ Σάμου και Χίου,η οποία μάλιστα είχε παρουσιασθεί,απ'όσο αναφέρεται σε πρόσφατο συνέδριο στη Βιέννη.

 

Να ρωτήσω τώρα κάτι:Αφού όπως γράφει το άρθρο οι σεισμολόγοι θέλουν να το κρατήσουν επτασφράγιστο μυστικό τότε τι δουλειά έχει στην εφημερίδα αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

file mou oti den bgenei se ebagelato-papanikolaou , den dimiourgei paniko ;)

de pa na graftei to ar8ro kai stin eley8erotipia kai to bhma.... oi treloi pou panikobalonte de diabazoun efimerides ;)

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σας ανησυχησω αλλα

γνωστος σεισμολογος φιλος των γωνιων μου τους ειπε οτι πρεπει να ειμαστε με την πορτα ανοιχτη.εμεις παντως φτιαξαμε ενα σακο με ειδη πρωτης αναγκης στο αυτοκινητο,αχριαστος να ειναι ...

μηπως εισαι λιγακι υπερβολικη? :worry:

σιγα μην φτιαξουμε και καταφυγια υπογεια :O

Link to comment
Share on other sites

Ένας μεγάλος σεισμός θα είναι και ευκαιρία για ένα καλό τεστάρισμα στα δίκτυα κινητής :rolleyes:
http://www.myphone.gr/forum/image.php?type=sigpic&userid=862&dateline=1324629158
Link to comment
Share on other sites

Ένας μεγάλος σεισμός θα είναι και ευκαιρία για ένα καλό τεστάρισμα στα δίκτυα κινητής :rolleyes:

Ξεχνας τον σεισμο του 99? Θελουμε και αλλο τεστ? Ολα τα δικτυα θα τα παιξουν, ολα ανεξαιρετως :) Εδω μια κακοκαιρια γινεται και πεφτουν κεραιες ετσι για την πλακα τους.

Link to comment
Share on other sites

Ένας μεγάλος σεισμός θα είναι και ευκαιρία για ένα καλό τεστάρισμα στα δίκτυα κινητής :rolleyes:

κακο στην κοσμοτε θα κανει!! :lol:

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

Παιδία σύμφωνα με στοιχεία για το traffic των δικτύων θα πρέπει να ξέρετε ότι μονο το 10-15 % των συνδρονητών που εξυπηρετούνται από μια κεραία,σταθμό βάσης, μπορούν να διεξάγουν κλήση ταυτόχρονα.

 

Κάτι παρόμοιο μπορείται να παρατηρήσετε και σε μεγάλους ποδοσφαιρικούς αγώνες όπου ένα πολύ μεγάλο πλήθος ανθρώπων είναι συγκεντρωμένο και εξυπηρετείται από 1-2 κεραίες που βρίσκονται στη περιοχή.Στην περίπτωση αυτή ποτέ όλοι ταυτόχρονα δεν θα μπορούσαν να κάνουν κλήση.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα, η ΤΙΜ ετσι κι αλλιως σημα δεν εχει :lol: :lol: :lol:

εγω δεν ειπα τιποτα...

αλλα οχι για το σημα...αλλα γιατι η κοσμοτε παντου κεραιες εχει!! αμαν!!!

Never Give Up:!:

Join friend!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
ποιος αλλος την "ακουσε" πριν λιγο στην Αθηνα; :p
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Για προσεισμός καλός ηταν. ;)

 

Ωπα ,μην λες τετοια ! :cry:

[imgalign]http://i37.tinypic.com/23k3s09.jpg[/imgalign]

Μην ψάξεις ποτέ να βρεις κάτι τέλειο για να το αγαπήσεις. Αγάπησε κάτι ατελές και τελειοποίησε το με την αγάπη σου!

iPhone 5S Space Grey

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

Link to comment
Share on other sites

ποιος αλλος την "ακουσε" πριν λιγο στην Αθηνα; :p

 

 

Τι να σου πω , ρε φίλε;

 

Εγώ πριν από 15' ήμουν Αθήνα!

 

Για τώρα , δεν είμαι σίγουρος...

Link to comment
Share on other sites

Αισθητος και στην Λαρισα και στην Πατρα και στα Γιαννενα, πρεπει να ηταν μεγαλος παιδες

 

EDIT: και στην Φλωρινα :wacko:

Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...