Jump to content

Σεισμός


dimangelid
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο Μάκης λέει μακάρι να μην επαληθευτεί η πρόβλεψη του Βαρότσου,

μα καλά πόσο θα πάει;

 

ποια ειναι η προβλεψη του??

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ρε παιδιά ... τι παίζει στην Πάτρα σήμερα!!!? Κουνιέστε για τα καλά μου φαίνεται! Εγώ στην θέση σας θα ήμουν στο αμαξάκι τώρα , με μουσικούλα , κουβερτούλα και μερικές κονσέρβες :p... στο σπίτι δεν παίζει να καθόμουν πάντως! Κουράγιο..
Link to comment
Share on other sites

ενα ''γρηγορο'' site πιστευω ειναι αυτο ΕΔΩ

Αλλα εχει διαφορα ωρας (πανε με την δικιά τους ωρα)

 

2008-02-04 ## 22:15:37.7 ## 38.20 N 21.93 E 20 mb 4.5 GREECE

2008-02-04 ## 22:07:58.0 ## 39.04 N 19.67 E ML 3.0 KERKIRA REGION, GREECE

2008-02-04 ## 20:54:41.7 ## 38.13 N 22.07 E 30 ML 3.3 GREECE

2008-02-04 ## 20:40:13.5 ## 38.12 N 21.96 E 10 ML 4.0 GREECE

2008-02-04 ## 20:25:10.1 ## 38.13 N 22.00 E 10 Mw 4.7 GREECE

2008-02-04 ## 15:37:45.5 ## 38.38 N 22.04 E 9 ML 3.2 GREECE

2008-02-04 ## 15:01:20.5 ## 38.16 N 23.40 E ML 3.2 GREECE

Link to comment
Share on other sites

ποια ειναι η προβλεψη του??

 

Προφανώς δεν είπε απλά λέει μακάρι να μην επαληθευτεί θα είναι

κάτι μεγάλο...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ... τι παίζει στην Πάτρα σήμερα!!!? Κουνιέστε για τα καλά μου φαίνεται! Εγώ στην θέση σας θα ήμουν στο αμαξάκι τώρα , με μουσικούλα , κουβερτούλα και μερικές κονσέρβες :p... στο σπίτι δεν παίζει να καθόμουν πάντως! Κουράγιο..

 

ναι είπε να μας χορέψει λίγο σήμερα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

εκανε κι αλλον τώρα στην πατρα; βαλθηκε να σας γλεντήσει;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατάλαβε κανείς σεισμό στου Ζωγράφου σήμερα;

Μου λένε ότι κατάλαβαν στο Πειραιά και στο Μαρούσι αλλά εδώ τπτ...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

τον 2ο λές?

 

Γενικά αν κατάλαβε κάποιο σεισμός στην περιοχή...

Με την Wind κάνεις πράγματι οικονομία...αφού δεν έχεις ποτέ σήμα, δεν μιλάς, δεν στέλνεις μηνύματα, δεν χρεώνεσαι...

Wind Όσα παίρνει ο άνεμος

Link to comment
Share on other sites

Γενικά αν κατάλαβε κάποιο σεισμός στην περιοχή...

 

Paidia έκανε δύο σεισμούς στην Πάτρα, έναν στις 22.25 περίπου, kai έναν στις 12.25 περίπου.(εγώ ήμουν εκτός σπιτιού στον πρώτο, αλλά μου είπαν ότι ήταν πολύ δυνατός.Τον δεύτερο επειδή ήμουν σπίτι(4 όροφο πολυκατοικίας τον κατάλαβα και ήταν αρκετά δυνατός).

 

Απόψε ξενυχτάμε...(δίνουμε 2 μαθήματα αύριο/εξεταστική, αλλά και με τους σεισμους που προέκυψαν ας είμαστε λίγο προσεκτικοί μήπως έρθει και τρίτος)....

If we don't need Walls and Fences, why do we need Windows and Gates?
Link to comment
Share on other sites

Paidia έκανε δύο σεισμούς στην Πάτρα, έναν στις 22.25 περίπου, kai έναν στις 12.25 περίπου.(εγώ ήμουν εκτός σπιτιού στον πρώτο, αλλά μου είπαν ότι ήταν πολύ δυνατός.Τον δεύτερο επειδή ήμουν σπίτι(4 όροφο πολυκατοικίας τον κατάλαβα και ήταν αρκετά δυνατός).

 

Απόψε ξενυχτάμε...(δίνουμε 2 μαθήματα αύριο/εξεταστική, αλλά και με τους σεισμους που προέκυψαν ας είμαστε λίγο προσεκτικοί μήπως έρθει και τρίτος)....

 

έτσι...έχουμε όλα τ'άλλα έχουμε και την εξεταστική...

iN seArch of a brAin...

http://img215.imageshack.us/img215/9290/maltesedogsmallyr6.jpg

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εδώ λεει οτι ήταν σε βάθος 2km.. στέκει; Θα πρέπει να χορέψατε τσάμικο αν ήταν τοσο επιφανειακός!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/princessofthedawn/11956/308444/0/101_0139.jpg

Lord, let me be the person my dog thinks I am

Link to comment
Share on other sites

Στον Alpha πριν απο λιγο ειπαν οτι το βαθος ηταν 10 μετρα και ανεφεραν κατι για δυδιμους σεισμους.Επισης ανεφεραν οτι ολο τα βραδυ θα υπαρχουν δονησεις αλλα οχι ανυσιχιτηκες.Αντε καληνυχτα αλλα για αυρια γιατι για σημερα δεν το βλεπω:p
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Στον Alpha πριν απο λιγο ειπαν οτι το βαθος ηταν 10 μετρα και ανεφεραν κατι για δυδιμους σεισμους.Επισης ανεφεραν οτι ολο τα βραδυ θα υπαρχουν δονησεις αλλα οχι ανυσιχιτηκες.Αντε καληνυχτα αλλα για αυρια γιατι για σημερα δεν το βλεπω:p
10 xiliometra an itan metra tora tha eixe pesei....oli ieyropi!:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ποιες περιοχές της Αθήνας είναι ευάλωτες σε σεισμό

 

Όπως εξηγούν οι επιστήμονες, φυσική προστασία απέναντι σε μεγάλους σεισμούς αποτελούν τα πετρώματα που βρίσκονται κάτω από την επιφάνεια του εδάφους. Αυτού του είδους την προστασία όμως δεν την έχουν όλες οι περιοχές του Λεκανοπεδίου.

 

Όπως αναφέρει δημοσίευμα της εφημερίδας «Τα Νέα Σαββατοκύριακο», έρευνα του Πανεπιστημίου Αθηνών έδειξε ότι η σύνθεση των πετρωμάτων που έχουν σχηματιστεί στο υπέδαφος παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στον σεισμικό κίνδυνο που διατρέχει μια περιοχή.

 

Σύμφωνα με τους επιστήμονες, λοιπόν, οι περιοχές του Λεκανοπεδίου με φυσική αντισεισμική προστασία είναι ο Υμηττός, ο Βύρωνας, η Καισαριανή, η Αγ. Παρασκευή, η Ηλιούπολη, το Ψυχικό, η Φιλοθέη, η Δάφνη, η Πνύκα, η Ακρόπολη, η Πλάκα, το Παγκράτι, ο Λυκαβηττός, το Αττικό Άλσος, η Παλαιά και η Νέα Πεντέλη.

 

Αντίθετα, ευάλωτες σε μια ενδεχόμενη σεισμική δόνηση είναι το Μοσχάτο, ο Ρέντης, οι Αγ. Ανάργυροι, ο Κόκκινος Μύλος, η Μεταμόρφωση, η Κάτω Κηφισιά το Μενίδι, το Ίλιον, το Χαλάνδρι, η Αμφιθέα, η Καλλιθέα, ο Βοτανικός, η Κολοκυνθού, το Περιστέρι, η Πετρούπολη και η Νίκαια.

Ποιες είναι οι ανακατατάξεις που συντελέστηκαν στο Λεκανοπέδιο; Πριν 4 εκατ. χρόνια, οι περιοχές όπου σήμερα βρίσκονται οι Αχαρνές και το Χαλάνδρι ήταν μεγάλες λίμνες, το Παλαιό Φάληρο, ο Άγιος Κοσμάς και η Γλυφάδα ήταν θάλασσα, ενώ πριν από περίπου 800.000 χρόνια ένα μεγάλο ρήγμα διέτρεχε τη βόρεια πλευρά του Λεκανοπεδίου από τη σημερινή Φυλή και τις Αχαρνές μέχρι το Χαλάνδρι και τις άκρες του Υμηττού.

 

Το ρήγμα αυτό «ανασήκωσε» με το πέρασμα του χρόνου το νότιο τμήμα του σημερινού Νομού Αττικής, στο ύψος των Τουρκοβουνίων, δημιουργώντας ένα φυσικό εμπόδιο που απέτρεπε τη ροή υδάτων προς τον Σαρωνικό. Έτσι σχηματίστηκαν λίμνες στις περιοχές του Χαλανδρίου και των Αχαρνών.

 

Με τον καιρό το ρήγμα έγινε ανενεργό, το φυσικό εμπόδιο έπαψε να υπάρχει και τα νερά άρχισαν να κατευθύνονται στον Σαρωνικό, με αποτέλεσμα να σχηματιστεί η υδρολογική λεκάνη του Κηφισού, ο οποίος τροφοδοτήθηκε από το νερό των λιμνών που βρίσκονταν στις βόρειες πηγές του.

 

Όσον αφορά τη σεισμική δραστηριότητα, ο ερευνητής του Κέντρου Έρευνας Φυσικών Καταστροφών Benfield-UCL του University College Londo, δρ. Ιωάννης Παπανικολάου, «στο Λεκανοπέδιο δεν υπάρχει κανένα ρήγμα το οποίο μπορεί να προκαλέσει σεισμό μεγαλύτερο από 6-6,1 βαθμούς της κλίμακας Ρίχτερ. Αντίθετα, τέτοια ρήγματα υπάρχουν στα όρια του λεκανοπεδίου, όπως είναι αυτό στο Θριάσιο Πεδίο στα δυτικά, το ρήγμα στις Αφίδνες το οποίο μπορεί να δώσει σεισμό μεγέθους έως και 6,4 βαθμών και το ρήγμα του Διονύσου για το οποίο γνωρίζουμε ότι δίνει σεισμούς ανά μερικές χιλιάδες χρόνια».

 

Πηγή : http://www.cosmo.gr/News/

Link to comment
Share on other sites

Bingo! Εγώ μένω στην Αγία Παρασκευή και η γυναίκα στον Βύρωνα. Μια χαρά! :D :p

Samsung Galaxy A52s 5G (SM-A5288/DS)

Samsung Galaxy Watch5 Pro (SM-R920)

 

★ ★ ★ ★ ★ ★

Link to comment
Share on other sites

Ή κουνηθήκαμε πολύ περίεργα στα Χανιά ή εγώ ζαλίζομαι. :confused:

 

Πολύ παράξενο...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ή κουνηθήκαμε πολύ περίεργα στα Χανιά ή εγώ ζαλίζομαι. :confused:

 

Πολύ παράξενο...

 

Κουνησε αρκετα στα Χανια και με αρκετη διαρκεια.:blink:

Δώσε στους άλλους αυτό που θέλουν να δούν,και κάντους να πιστέψουν αύτο που βλέπουν.
Link to comment
Share on other sites

brrrrrrrrrr

Κουνήθηκαν οι γονείς μου Κορινθία.Εγώ Αθήνα δεν κατάλαβα τίποτα :p Τώρα που μίλησα με τη γιαγιά μου (:p) μου είπε οτι ήταν περίεργο κούνημα..Ωχ.. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...