Jump to content

Lenovo S850


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια αν και το περιμένω ενημερώστε μας λιγο για την μπαταρια. Απο επιδόσεις οσο το επαιξα στον Κωτσοβολο ειναι αρκετα καλο.
O έξυπνος ΠΑΡΑΔΕΧΕΤΑΙ, ο πονηρός ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙΤΑΙ, ο ηλίθιος ΕΠΙΜΕΝΕΙ..... Στο τελευταιο θα βαζουμε και nicknames και δεν θα φτάνει το πλαίσιο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 477
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δοκιμασα με το root explorer και καποιες εντολες adb στο command prompt να βαλω το secureit στο system/app αλλα εκει ειναι r/o και δεν το επιτρεπει.

Επισης δοκιμασα με το mount file system να γινει r/w αλλα το system/app εμεινε ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να προτεινεις τρόπο?

Και αν μπορεις, να ειναι καθαρα για s850, γιατι τις περισσοτερες φορες καποιες επιλογες σε αλλα κινητα δεν υπαρχουν για το συγκεκριμενο.

Στη σελίδα 5 στο post #61 έχω δώσει το link για την ευρωπαϊκή ROM του συγκεκριμένου κινητού το οποίο περιλαμβάνει και οδηγίες εγκατάστασης. Στις πιο προηγούμενες σελίδες έχει σχολιάσει και κάποιο μέλος που την εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 5 στο post #61 έχω δώσει το link για την ευρωπαϊκή ROM του συγκεκριμένου κινητού το οποίο περιλαμβάνει και οδηγίες εγκατάστασης. Στις πιο προηγούμενες σελίδες έχει σχολιάσει και κάποιο μέλος που την εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα.

 

Τι παταμε ομως ρε παιδια?download η firmware upgrade

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Στη σελίδα 5 στο post #61 έχω δώσει το link για την ευρωπαϊκή ROM του συγκεκριμένου κινητού το οποίο περιλαμβάνει και οδηγίες εγκατάστασης. Στις πιο προηγούμενες σελίδες έχει σχολιάσει και κάποιο μέλος που την εγκατέστησε χωρίς πρόβλημα.

Στο lenovo-forums.ru αναφέρουν οτι η συγκεκριμένη rom μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα με την φόρτιση και προτείνουν να χρησιμοποιουμε τα fimware της σειράς S2xx

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια ερωτηση τα 3 κουμπια κατω κατω δεν φωτιζονται?

Οχι.

 

Στο lenovo-forums.ru αναφέρουν οτι η συγκεκριμένη rom μπορεί να οδηγήσει σε προβλήματα με την φόρτιση και προτείνουν να χρησιμοποιουμε τα fimware της σειράς S2xx

 

Σε αυτην που εβαλες εσυ ειναι ολα κομπλε; στην S207.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αναφερθεί τίποτε, ουτε και εγώ εχω κάποιο προβλημα. Άλλωστε η S207 αναβαθμίζεται σε S210 πρώτα και μετα στο S211
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει αναφερθεί τίποτε, ουτε και εγώ εχω κάποιο προβλημα. Άλλωστε η S207 αναβαθμίζεται σε S210 πρώτα και μετα στο S211

 

Αν και καταφερα να κανω το secureit ως system app, η εικονα με το πρασινο android παραμενει... οποτε θα δοκιμασω καποια στιγμη μπας κ καταφερω να περασω αλλη rom.

Link to comment
Share on other sites

εχει βαλει κανεις την 207 απο windows 8?

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τι παταμε ομως ρε παιδια?download η firmware upgrade

 

γνωριζει κανεις???

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Τι παταμε ομως ρε παιδια?download η firmware upgrade

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω download. Έχω περάσει κάποιες ROM με flash tool στο δικό μου και εάν θυμάμαι καλά πατάς download. Δε το γράφει στις οδηγίες;

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω download. Έχω περάσει κάποιες ROM με flash tool στο δικό μου και εάν θυμάμαι καλά πατάς download. Δε το γράφει στις οδηγίες;

 

στις οδηγιες που εχει βαλει ενας φιλος γραφει για firmware/upgrade

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Backup

1. Προτού κάνουμε οποιαδήποτε αναβάθμιση παίρνουμε ένα backup της υπάρχουσας ROM με το MTKDroidTools. Ένας πολύ καλός οδηγός είναι αυτός (το μέγεθος του backup είναι πάνω από 1,5GB )

2. Backup της NVRAM με το MTKDroidTools (καλά θα είναι να το κρατήσετε σε 2 αντίγραφα και αποθήκευση των IMEI)

2. Βackup των δεδομένων της εσωτερικής μνήμης ( Η διαδικασία αναβάθμισης διαγράφει όλα τα δεδομένα)

 

Αναβάθμιση

Τους Drivers για το spflashtool τους κατεβάζουμε από εδώ

 

 

Η ROM που έχω βάλει είναι s850-ROW-s207-140814 και που αναβαθμίζεται αυτόματα σε s211 (την κατέβασα από το Lenovo-forums.ru)

 

Εναλλακτικά μπορείτε να περασετε την ROM S850_ROW_S119_140627 απο το needrom

- Aποσυμπιέστε το rar σε ενα φακελο. Εκει θα δημιουργηθουν καποιοι φακελοι εκ των οποιων ενας ειναι και o SPFlashTools, και κάντε κλικ στο Flash_tool.exe

- Επιλέξτε το MT6582_Android_scatter.txt της ROM (Ο φακελος της ROM ειναι ο target_bin)

- Περιμένετε τα αρχεία να προστεθούν στο flashtool

- επιλέξτε Option->USB Model, κάντε κλικ στην επιλογή USB Model

-> Επιλέξτε Option->DA DownLoad All->Speed->High Speed, κάντε κλικ στο High Speed

- Απενεργοποιήστε το τηλέφωνό σας (χωρίς γρηγορη εκκινηση).

- Τσεκάρετε το DA DL All with check sum

- "Πιέστε το Firmware->Upgrade"

- συνδέσετε το τηλέφωνό σας στον υπολογιστή μέσω καλωδίου δεδομένων USB.

- Η διαδικασία θα ξεκινήσει και μια κόκκινη γραμμή προόδου θα εμφανιστεί μετά χρώματος μοβ και κιτρινο .

- Μολις εμφανιστεί ο πράσινος κύκλους εχετε τελειώσει

- Μπορείτε τώρα να αποσυνδέσετε με ασφάλεια το τηλέφωνό σας.

 

 

καμία ιδέα γιατί δεν ξεκινάει η διαδικασία και μένει κολλημένη στο 0%;

Link to comment
Share on other sites

καμία ιδέα γιατί δεν ξεκινάει η διαδικασία και μένει κολλημένη στο 0%;

 

και εγω το ιδιο παθαινω...επιασα σημερα να το φτιαξω σε laptop με win 7 γιατι δοκιμαζα με win 8 και παλι τιποτα κολαει σαυτο το σημειο μετα απο ολες τις ρυθμισεις...σαν να μην διαβαζει το flashtool το κινητο...ας βοηθησει καποιος ρε παιδια με αυτους του drivers πως τους κουμπωνουμε να διαβαζεται κ απο flashtool.Μεχρι και αυτο δοκιμασα http://www.androidrookies.com/2014/09/lenovo-s850-update-latest-firmware.html?m=1 αλλα και παλι αυτο το USB VCOM Driver δεν φενεται στην διαχειρηση συσκευων

Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι απόλυτα σίγουρος, νομίζω download. Έχω περάσει κάποιες ROM με flash tool στο δικό μου και εάν θυμάμαι καλά πατάς download. Δε το γράφει στις οδηγίες;

 

Για να σας λυθούν οι απορίες σας ανεβάζω τον οδηγό της lenovo για το πως κάνουμε firmware upgrade. Εναλλακτικά ο οδηγός βρίσκεται μέσα στον φάκελο του flashtool και είναι τo αρχείο "S850_ROW Software Upgrade Guide.pdf" ;)

 

To download το χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε κάποια partition πχ το recovery.

 

Για οσους εχουν προβλήματα με το flashtool ας ρίξουν μια ματιά και σε αυτο το νημα

Απο οτι διάβαζα στο #225 post στο παραπάνω νήμα είναι οτι υπαρχει ασυμβατότητα του spflashtool και των windows 8

Edited by Mic_T
Link to comment
Share on other sites

Για να σας λυθούν οι απορίες σας ανεβάζω τον οδηγό της lenovo για το πως κάνουμε firmware upgrade. Εναλλακτικά ο οδηγός βρίσκεται μέσα στον φάκελο του flashtool και είναι τo αρχείο "S850_ROW Software Upgrade Guide.pdf" ;)

 

To download το χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε να φλασάρουμε κάποια partition πχ το recovery.

 

Για οσους εχουν προβλήματα με το flashtool ας ρίξουν μια ματιά και σε αυτο το νημα

Απο οτι διάβαζα στο #225 post στο παραπάνω νήμα είναι οτι υπαρχει ασυμβατότητα του spflashtool και των windows 8

 

Ρε αδερφε καλα ολα αυτα και τα εχω διαβασει εχω φαει ποση ωρα αλλα αυτο το ριμαδι το ΜΤ65χχ Prealoder δεν μου το βγαζει πουθενα για να βαλω τον driver το μονο που γραφει στην διαχειρηση συσκευων ειναι πανω πανω Lenovo Adb και μεσα σε αυτο Lenovo Interface

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τον οδηγο για backup της rom, αλλα στην αρχη οταν παταω ROOT μου εμφανιζει το εξης:

 

--->>> Connect to device <<<---

ATTENTION! Requests for confirmation on the device screen are possible!

- Install busybox

--- ERROR : file adbd not install

 

Το θεμα ειναι οτι με το root checker βλεπω οτι ειναι root το τηλεφωνο ενω στο MTKdroidTools το βγαζει με κιτρινο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησα τον οδηγο για backup της rom, αλλα στην αρχη οταν παταω ROOT μου εμφανιζει το εξης:

 

--->>> Connect to device <<<---

ATTENTION! Requests for confirmation on the device screen are possible!

- Install busybox

--- ERROR : file adbd not install

 

Το θεμα ειναι οτι με το root checker βλεπω οτι ειναι root το τηλεφωνο ενω στο MTKdroidTools το βγαζει με κιτρινο χρωμα.

 

το ιδιο παθαινω και εγω!!!αλλα δεν με πειραζει αφου την rom μου την εστειλαν απο το vickmall(αν χρειαστει) το θεμα ειναι πως θα περασουμε την ευρωπαικη rom που δεν διαβαζει το flashtool την συσκευη

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο παθαινω και εγω!!!αλλα δεν με πειραζει αφου την rom μου την εστειλαν απο το vickmall(αν χρειαστει) το θεμα ειναι πως θα περασουμε την ευρωπαικη rom που δεν διαβαζει το flashtool την συσκευη

 

Θα τα ταχυδρομισουμε στον Mic_T να μας τα φτιαξει :lol:

Link to comment
Share on other sites

Θα τα ταχυδρομισουμε στον Mic_T να μας τα φτιαξει :lol:

 

ΜΤ65χχ Prealoder δεν ειναι δυνατον!!!!!!δεν το βρισκω πουθενα εσενα στο εβγαζε Mic_T???

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και εγκατέστησα το TWRP recovery για την κινέζικη rom με το mobileunckle, μπήκα στο recovery και από εκεί συνδέθηκα με το MTKDroidTools

εκεί πρεπει να βρήκε τον ΜΤ65χχ Prealoder

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα και εγκατέστησα το TWRP recovery για την κινέζικη rom με το mobileunckle, μπήκα στο recovery και από εκεί συνδέθηκα με το MTKDroidTools

εκεί πρεπει να βρήκε τον ΜΤ65χχ Prealoder

 

και ετσι εκανες μετα την διαδικασια για να συνδεθεις με flashtool και να βαλεις την ρομ?πως το recovery βρηκε τον MT65xx

Edited by scorpio3

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Με αυτο τον τροπο πήρα backup την rom που είχα με το mtkdroidtools. Tα windows βρηκαν νεο υλικό και νομιζω και το mt65xx

Επίσης εγκαταστάθηκαν κάποιοι drivers. Για το flashtool έχει και ένα υποκατάλογο στον φάκελο του flashtool με όνομα sp_drivers_v1.5.

Εγω λεω να δοκιμασεις να διαγραψεις τους παλιούς drivers και να τους επανεγκαταστησεις.

Edited by Mic_T
Link to comment
Share on other sites

Με αυτο τον τροπο πήρα backup την rom που είχα με το mtkdroidtools. Tα windows βρηκαν νεο υλικό και νομιζω και το mt65xx

Επίσης εγκαταστάθηκαν κάποιοι drivers. Για το flashtool έχει και ένα υποκατάλογο στον φάκελο του flashtool με όνομα sp_drivers_v1.5.

Εγω λεω να δοκιμασεις να διαγραψεις τους παλιούς drivers και να τους επανεγκαταστησεις.

πως σβηνεις τους παλιούς?

IPhone 15 Pro 

IMG_1080.jpeg

Link to comment
Share on other sites

πως σβηνεις τους παλιούς?

Από την διαχείριση υλικού των windows.

Έχοντας την ανοιχτή, συνδέεις το κινητό και διαγράφεις οτι αναγνωρίζει.

Την παραπάνω διαδικασία δοκιμασε την και οταν βρίσκεται στο recovery να το συνδέσεις αλλά και μεσα απο το android έχοντας ενεργοποιημένο τον εντοπισμό σφαλμάτων usb αλλα και χωρίς.

Όταν απομακρυνεις τους drivers επανεκκίνησε τον υπολογιστή και σύνδεσε το κινητό ώστε να εντοπίσει το καινούργιο υλικό

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...