Jump to content

Νοσταλγία για τα... retro Nintendo!


plankton69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαχα. Εγώ αυτό το πρόβλημα το είχα με το Game Boy Color. Έπρεπε να το κρατάω σε συγκεκριμένη οπτική γωνία για να πέφτει λίγο φως και να βλέπω ίσα ίσα το βράδυ. Μετά προσπέρασα το Advance και πήρα το Advance SP κατευθείαν που είχε φωτισμό. Πραγματική επανάσταση!! Θυμάμαι που κάθε βράδυ έπαιζα άνετα ενώ οι φίλοι μου με τα Advance δεν μπορούσαν με τίποτα και αγόραζαν extra διάφορα gadgetάκια για φωτισμό. Συν ότι το SP είχε μπαταρία λιθίου όπως τα κινητά ενώ στο απλό έψαχναν όλη μέρα μπαταρίες. Όσον αφορά τα Pokemon, παίζω από 6 χρονών που είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα οι Red και Blue μέχρι και τώρα που είμαι 22 (17 χρόνια).

 

Θυμάμαι όλοι τότε που βγήκε το SP που είχε φωτισμό, είχαν τρελαθεί. Πραγματική επανάσταση!!

Εγώ έχω να παίξω πολλά χρόνια Pokemon. Αλλά θα ξανά ξεκίναγα άνετα αν έβρισκα κάποιο χρόνο!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Θυμάμαι όλοι τότε που βγήκε το SP που είχε φωτισμό, είχαν τρελαθεί. Πραγματική επανάσταση!!

Εγώ έχω να παίξω πολλά χρόνια Pokemon. Αλλά θα ξανά ξεκίναγα άνετα αν έβρισκα κάποιο χρόνο!

 

πέρνα emulator στο κινητό σου και σίγουρα θα βρίσκεις χρόνο να παίζεις..

Link to comment
Share on other sites

πέρνα emulator στο κινητό σου και σίγουρα θα βρίσκεις χρόνο να παίζεις..

 

Δεν είναι εύκολοι οι emulators, θέλουν ψάξιμο να βρεις εκείνα τα roms που θες πολύ. Εκτός και αν υπάρχουν όλα συγκεντρωμένα κάπου, πράγμα που θα με ενθουσίαζε βέβαια :p

Significant tags: achievement, dreams, failure, fear
Link to comment
Share on other sites

πέρνα emulator στο κινητό σου και σίγουρα θα βρίσκεις χρόνο να παίζεις..

 

Έχω δοκιμάσει να παίξω λίγο με emulator αλλά δε τρελάθηκα. Ίσως περίμενα να νιώσω το συναίσθημα που μου άφηνε τότε το Game Boy, πράγμα αδύνατον μιας και μεγαλώσαμε πλέον κάποια χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

Αν και σε pocket παιχνιδομηχανη ξεκινησα με Sega Game Gear καπου το 95 με εγχρωμη οθονη και πολύ λιωσιμο, μετα από λιγο καιρο πηρα και το Game Boy το κλασσικο ασπρομαυρο. Και τα δυο είναι λειτουργικότατα ακομη και τωρα, απλως στο game boy δεν εχω καμια κασετα.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβοο το είχα κι εγώ κάποτε το Game Gear, με το βαλιτσάκι του και τις κασετούλες του και όλα

 

Με κάποιο περίεργο τρόπο έχει εξαφανιστεί από προσώπου Γης..

 

 

Segaaaa!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ένα πληκτρολόγιο που έπαιρνε κασέτες και το συνέδεες στην τηλεόραση. Ιδέα δεν έχω που είναι.
Link to comment
Share on other sites

Ποσοι να ειχαν game gear? 20-30 ατομα σε ολη την Ελλαδα? :lol: Ασε που τα παιδικα χρονια με το game gear πρεπει να ηταν δυσκολα... τα αλλα παιδια να σε κοροϊδευουν που δεν εχεις gameboy....να μην μπορεις να ανταλλαξεις κανα παιχνιδι με φιλους σου επειδη αυτοι ειχαν gameboy... να εχεις περισσοτερες μπαταριες απο τον Γερμανο (οταν ειχε μπαταριες) επειδη κρατουσαν κανα 3 ωρο... :p
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα χαρισα ολα. Ενα σωρο κασετες του gameboy μαζι μ αυτο καθως και μια μεγαλη συλλογή κασετων του Nintendo 64 μαζι με το Nintendo.

 

Zelda, Gauntlet και πολλα πολλα άλλα. Χαρακτηριστικα θυμαμαι να παιζουμε 4 ατομα mario party στο Nintendo 64 και συγκεκριμενα cast aways που σου εκανε κοκκινίλα και ερεθισμο στην παλάμη. Οποιος το εχει παιξει ξερει τι λεω

Link to comment
Share on other sites

Ποσοι να ειχαν game gear? 20-30 ατομα σε ολη την Ελλαδα? :lol: Ασε που τα παιδικα χρονια με το game gear πρεπει να ηταν δυσκολα... τα αλλα παιδια να σε κοροϊδευουν που δεν εχεις gameboy....να μην μπορεις να ανταλλαξεις κανα παιχνιδι με φιλους σου επειδη αυτοι ειχαν gameboy... να εχεις περισσοτερες μπαταριες απο τον Γερμανο (οταν ειχε μπαταριες) επειδη κρατουσαν κανα 3 ωρο... :p

 

Τα αρνητικα του game gear ηταν η φορητοτητα, ηθελε 6 μπαταριες, που δεν εφταναν ουτε για ζητω με την εγχρωμη οθονη, οποτε η περισσοτεροι (τουλάχιστον από αυτους που ξερω εγω) το δουλεύαμε με μετασχηματιστη στη μπριζα.

 

Και το game gear και το game boy ειχαν μεγαλο κοινο. Το game boy μεγαλυτερο βεβαια! :p

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
  • 4 months later...
Εγώ είχα το κλασικό Game Boy και το πρώτο Pocket με πολλές κασέτες...Κορυφαίο παιχνίδι θεωρώ το Ζelda το οποίο παρεμπιπτόντως παίζω στο χαλαρό τώρα στο κινητό.:p Το pocket το έχω μέχρι σήμερα με μερικές κασέτες άλλα έχω χάσει και πολλές. Το κλασικό το είχα δώσει όταν αγόρασα το Pocket. Αξέχαστες στιγμές...

Nokia 3210-3410-6510-5210-5410-6230i-Sony Ericsson k750-k810-Nokia N73-N79-N86-N8-Lumia 920-LG G2-Sony Xperia Z3-Huawei Mate 8-LG V30-G8X-Samsung S21-S23

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...