Jump to content

myphone POLL: Galaxy S5 vs Xperia Z2 vs One (M8) vs G3


vlachaquito
 Κοινοποίηση

Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η ναυαρχίδα της χρονιάς  

995 members have voted

  1. 1. Ποιά είναι κατά την γνώμη σας η ναυαρχίδα της χρονιάς

    • Samsung Galaxy S5
      91
    • Sony Xperia Z2
      117
    • HTC One M8
      134
    • LG G3
      563
    • Κανένα από τα προηγούμενα/ Άλλο
      71
    • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ
      19


Recommended Posts

Bιαστικο το poll , το g3 δεν έχει καλά καλά κυκλοφορήσει και δεν έχουν φανεί τα προβλήματα που ενδεχομένως θα βγάλει. Ουσιαστικά συγκρίνουμε 3 ναυαρχίδες με μια ...φωτογραφία...fail.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 173
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Bιαστικο το poll , το g3 δεν έχει καλά καλά κυκλοφορήσει και δεν έχουν φανεί τα προβλήματα που ενδεχομένως θα βγάλει. Ουσιαστικά συγκρίνουμε 3 ναυαρχίδες με μια ...φωτογραφία...fail.

 

τέσσερις είναι

Link to comment
Share on other sites

τέσσερις είναι

 

όταν κυκλοφορήσει στο εμπόριο το g3 τότε θα πάψει να είναι φωτογραφία(η video η hands on) και θα γίνει η τέταρτη ναυαρχίδα που θα μπορεί ο χρήστης να ψηφίσει σε ενα poll γιατί τότε θα μπορεί να διαμορφώσει αντικειμενικα ολοκληρωνενη άποψη.Το poll θα έχει νόημα μετά απο ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

όταν κυκλοφορήσει στο εμπόριο το g3 τότε θα πάψει να είναι φωτογραφία(η video η hands on) και θα γίνει η τέταρτη ναυαρχίδα που θα μπορεί ο χρήστης να ψηφίσει σε ενα poll γιατί τότε θα μπορεί να διαμορφώσει αντικειμενικα ολοκληρωνενη άποψη.Το poll θα έχει νόημα μετά απο ένα μήνα.

 

Αυτό το έγραψα και εγώ.... στο πρώτο σχόλιο

Link to comment
Share on other sites

το μονο που με προβληματιζει απο την συσκευη που θα παραλαβω την Τριτη ειναι το thermal throttling το οποιο εκανε την εμφανιση του σε καποιες συσκευες.

 

απο εκει και περα δεν εχω μετοχες σε καμμια εταιρια οποτε το να απορριψω μια συσκευη δια της πωλησης της μου ειναι συνηθες.

 

@alextrela πιστευω οτι συμφωνουμε πως δεν υπαρχει ακομα τελειοτητα σε καμμια συσκευη.

 

Γι αυτο θα τους παρει τα βρακακια η apple με τις 4,7 ιντσες... :D

 

επαναλαμβανω μονο το Oppo Find 7 ειναι πραγματικα top κινητο σε ολα.

Edited by pik.

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κανένα δεν είναι τέλειο,αλλά οι εταιρίες πρέπει να πατάνε στα θετικά της προηγούμενης σειράς και να βελτιώνουν τα οποία αρνητικά προσθέτοντας καινούργια στοιχεία είτε από άποψη ντιζάιν,υλικών αλλά και πιο αρμονική σχέση hardware/software.

Η lg έκανε ένα βήμα μπροστά αλλά και δυο πίσω παράλληλα.

 

Τουλάχιστον το iPhone 6 να αποτελέσει σημάδι να σταματήσει αυτή η αύξηση στις ίντσες χωρίς όρια από τους υπόλοιπους.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγώ τη γνώμη μου με την γνωστή επισήμανση ότι για το G3 μιλάμε χωρίς να το έχουμε δει και μόνο με βάση specs. Βασικά ξεκινώ με τα αρνητικά που τα έχουν όλα. Μνήμη αποθήκευσης εσωτερική 16GB στην βασική έκδοση των συσκευών είναι αστείο την σημερινή εποχή του 4Κ video. Μπορεί να δέχονται κάρτα μνήμης αλλά θεωρώ κοροϊδία να δίνεις τόσα χρήματα και να αναγκάζεσαι να αγοράζεις κάρτες μνήμης που δεν είναι μεν ακριβές αλλά είναι σίγουρα πιο αργές. Είναι σαν να αγοράζει κάποιος laptop πανάκριβο με σκληρό δίσκο 80GB και να σου λένε εάν θέλεις παραπάνω χωρητικότητα πάρε εξωτερικό δίσκο. Το δεύτερο αρνητικό είναι η χωρίς λόγο και ουσία αύξηση των διαστάσεων. Αν κάποιος θέλει να πάει σε διαστάσεις phablet θα πάρει το phablet αλλά δώστε μας και ένα τηλέφωνο. Η μόνη που κάπως δικαιολογείται για την αύξηση είναι η lg καθώς πιθανόν η 2Κ ανάλυση της οθόνης να μην είχε νόημα σε μικρότερο μέγεθος (πιθανόν και σε αυτό δηλαδή να μην έχει νόημα).

Στα επιμέρους χαρακτηριστικά τώρα:

1) Επεξεργαστής: έχουν όλοι τον ίδιο. Το αν είναι σε κάποια ελαφρώς πιο πολύ χρονισμένος είναι μηδαμινή διαφορά.

2) Μνήμη: Ζ2 και η καλή έκδοση του G3 έχουν 3GB τα άλλα 2GB. Πρακτικά ασήμαντη για εμάς που συζητάμε εδώ και έχουμε κάποια τρέλα και αλλάζουμε συχνά συσκευές αλλά σίγουρα για κάποιον που κρατάει συσκευές για χρόνια η παραπάνω μνήμη θα είναι υπερχρήσιμη.

3) Οθόνη: Με δεδομένο ότι όλα πάνω κάτω είναι στο ίδιο μέγεθος σε διαστάσεις προβάδισμα εγώ έχει το G3 καθώς έχει μεγαλύτερη οθόνη και μειονεκτεί το one. Και προφανώς και το G3 έχει ένα ακόμη μικρό + για την καλύτερη ανάλυση αλλά μικρό καθώς η διαφορά είναι μηδαμινή. Και επειδή είδα κάτι σχόλια ότι η οθόνη πρακτικά είναι μικρότερη φαντάζομαι αναφέρονται στα On screen κουμπιά προσωπικά θεωρώ ότι τα σχόλια αυτά είναι σε λάθος βάση. Ναι μεν τα κουμπιά έχουν κάποιο χώρο αλλά μπορείς να τα κρύβεις σε εφαρμογές (ανάλογα πως ο χρήστης θέλει) άρα το να λέμε ότι η ωφέλιμη οθόνη είναι μικρότερη είναι εν μέρη σωστό για τις σελίδες του μενού της αρχικής οθόνης που δεν είναι ουσιαστικό αλλά λάθος στις εφαρμογές που εκεί είναι ουσιαστικό το μέγεθος.

4) Εμφάνιση:Το one το θεωρώ ομορφότερο από όλα και το s5 χειρότερο. Τα υπόλοιπα όταν δω από κοντά και το G3 που όπως το είδα σε video μου δείχνει ελαφρώς ομορφότερο από το Z2.

5) Κάμερα: Εδώ είναι απαραίτητο να δούμε τις αποδόσεις του G3 πριν πούμε κάτι σίγουρα. Θεωρώ πάντως ότι και τα 4 είναι πολύ καλά σε αυτόν τον τομέα και προσωπικά με καλύπτουν με το παραπάνω. Με χαλάει κάπως το ultrapixel του One που μπορεί όπως λέμε να μην κάνουμε αφίσες αλλά έτυχε να δω φώτο σε 50αρα TV από το προηγούμενο μοντέλο και δεν μου έκατσε τόσο καλά. Όχι ότι το θεωρώ τόσο σημαντικό αλλά είναι κάτι που νομίζω ότι υστερεί το One.

6) Μπαταρία: Πάλι δεν μπορούμε να πούμε πολλά χωρίς να έχουμε δει και το G3. Εκτιμώ πάντως ότι πάνω κάτω όλα είναι στα ίδια επίπεδα. Το να είναι κάποιο 5-10% καλύτερο ή χειρότερο δεν κάνει κάποια διαφορά όπως έκανε πέρσι το G2 έναντι του ανταγωνισμού.

7) Ήχος: Δεν μπορώ να πω κάτι πέρα του ότι το One είναι καλύτερο αλλά αυτό το λέω από όσα διαβάζω γιατί προφανώς δεν μπορώ να τα τσεκάρω.

8) Software: Και εδώ ισχύουν τα ίδια με πριν. Για να έχει κάποιος ασφαλές συμπέρασμα πρέπει να τα δουλέψει και όχι απλά να τα παίξει λίγο σε κάποιο κατάστημα. Με βάση αυτά που γράφονται εδώ αντιλαμβάνομαι ότι το one είναι ένα σκαλί πάνω και το s5 είναι κάτω από τα άλλα. Πάντως πιστεύω ότι τα "τέρατα" αυτά δεν βγάζουν μεγάλη και ουσιαστική εμπειρία χρήσης στο μέσο χρήστη στην παρούσα φάση όσο καλό ή κακό είναι το software τους.

 

Εν κατακλείδι, νομίζω ότι πάνω κάτω οι συσκευές είναι στα ίδια επίπεδα και ο καθένας κρίνει ανάλογα με το τι το κάθεται καλύτερα. Θέλεις να δώσεις έμφαση σε εμφάνιση- sofware πας στο One, θέλεις καλύτερη οθόνη πας σε G3, θέλεις μνήμη πας σε Z2, θέλεις κάμερα πας σε s5. Εγώ προσωπικά θα πήγαινα στο G3 λόγω τιμής και όχι για κάποιο άλλο λόγο

Link to comment
Share on other sites

Ψήφισα άλλο δηλαδή Note 4. Από τα υπόλοιπα θα ψήφιζα το G3 με επιφύλαξη του πως θα λειτουργεί τελικά στη πράξη με τόσο υψηλή ανάλυση. Βλέπω πάντως οτι τώρα δεν μας πειράζουν τα πλαστικά και το M8 συναγωνίζεται ξαφνικά το S5. Για δες.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι έχεις μαντικές ικανότητες. Τόσο καλο το note 4; :lol:

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι έχεις μαντικές ικανότητες. Τόσο καλο το note 4; :lol:

 

Ποιο note δεν βγηκε το καλυτερο κινητο της χρονιας?Ακομα και το note 1 τοπ ηταν.Τα note 2/3 ειναι 1-2 κλικ ανωτερα ακομα και απο τις φετινες ναυαρχιδες.

Link to comment
Share on other sites

Το χω πει και πιο πάνω..ο μόνος λόγος που το note ξεχωρίζει είναι το Wacom..χωρις αυτό δεν προσφέρει τιποτα περισσοτερο από τον ανταγωνισμό

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Το χω πει και πιο πάνω..ο μόνος λόγος που το note ξεχωρίζει είναι το Wacom..χωρις αυτό δεν προσφέρει τιποτα περισσοτερο από τον ανταγωνισμό

 

Για κάποιους από εμάς αυτό είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους από εμάς αυτό είναι αρκετό.

 

Παίζει όμως σε αλλη κατηγορία μεγέθους.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους από εμάς αυτό είναι αρκετό.

 

 

 

Για κάποιους ναι, για την πλειοψηφία μάλλον όχι..

- Samsung Galaxy SIII - Nokia Ν9 - HTC One Black - LG G2 - Xiaomi Hongmi

- iphone 5s space grey - Sony Xperia Z3 - Samsung Galaxy S6 - Iphone 6 Space Grey - Nexus 5x - Iphone 6s Space Grey - xiaomi mi9t pro - oneplus 5t - nexus 6p - realme gt master edition 

- Oneplus 12

Link to comment
Share on other sites

Παίζει όμως σε αλλη κατηγορία μεγέθους.

 

Oι 5.5" με τα 5.7 ειναι μικρη διαφορα και η διαφορα μεγεθους εστιαζεται κυριως στα μεγαλυτερα bezels που εχει το N3. Αν ομως η samsung το δωσει παλι με 5.7" χωρις bezels (κατι που πιστευω μπορει ανετα να κανει - αλλα πολυ φοβαμαι πως θα το phableτιασει ) τοτε λογικα θα ειναι ανωτερο ολων και θα πατησει τον ανταγωνισμο. Αφου πλεον τα note τεινουν να γινουν οι ναυαρχιδες της. Μεχρι τοτε ομως - αν και οταν - το S5 παραμενει αντικειμενικα πολυ πισω απο τα υπολοιπα.

Link to comment
Share on other sites

Oι 5.5" με τα 5.7 ειναι μικρη διαφορα και η διαφορα μεγεθους εστιαζεται κυριως στα μεγαλυτερα bezels που εχει το N3. Αν ομως η samsung το δωσει παλι με 5.7" χωρις bezels (κατι που πιστευω μπορει ανετα να κανει - αλλα πολυ φοβαμαι πως θα το phableτιασει ) τοτε λογικα θα ειναι ανωτερο ολων και θα πατησει τον ανταγωνισμο. Αφου πλεον τα note τεινουν να γινουν οι ναυαρχιδες της. Μεχρι τοτε ομως - αν και οταν - το S5 παραμενει αντικειμενικα πολυ πισω απο τα υπολοιπα.

 

Δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι μπορεί εύκολα να το κάνει. Θα ξέρουμε σε λίγους μήνες.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Για κάποιους ναι, για την πλειοψηφία μάλλον όχι..

 

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Την σειρά Note δεν θα την προτιμήσει κάποιος λόγω μεγέθους, όχι επειδή υστερεί απέναντι στον ανταγωνισμό. Οι περισσότεροι λοιπόν αποφεύγουν να αγοράσουν phablet, όταν όμως το κάνουν προτιμούν Note.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται πως το βλέπει κανείς. Την σειρά Note δεν θα την προτιμήσει κάποιος λόγω μεγέθους, όχι επειδή υστερεί απέναντι στον ανταγωνισμό. Οι περισσότεροι λοιπόν αποφεύγουν να αγοράσουν phablet, όταν όμως το κάνουν προτιμούν Note.

Αυτό το είπα και εγώ για όλα τα νέα κινητά.

S5, M8, Z2 ήταν πολύ μεγάλα και σαφώς προτιμούσα το Note.

Αλλά το G3 το βλέπω πολύ συμμαζεμένο. Θα περιμένω να το πιάσω στα χέρια μου.

Φιλικά Γιώργος
Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 50% των ψήφων, σε μια συσκευή που δεν την έχει δει/χειριστεί/δουλέψει απο κοντά ΚΑΝΕΙΣ... :blink::blink::blink:
Link to comment
Share on other sites

Πάνω απο 50% των ψήφων, σε μια συσκευή που δεν την έχει δει/χειριστεί/δουλέψει απο κοντά ΚΑΝΕΙΣ... :blink::blink::blink:

 

Καλά πάνω από το 50% αυτών που απάντησαν εδώ όμως, έχουν εμπειρία με κινητά που τοιυς επιτρέπει να καταλαβαίνουν τι διαθέτει μια συσκευή. Και δε νομίζω να πέσουμε έξω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω ότι έχεις μαντικές ικανότητες. Τόσο καλο το note 4; :lol:

 

και άλλοι τόσοι που ψήφισαν g3......τώρα θα μου πεις ότι η σειρά g είναι πολύ καλή και ξέρεις ότι θα είναι και αυτό..... έτσι και η σειρά note έχει δείξει ότι είναι από τις καλύτερες άρα ξέρουμε τι να περιμένουμε

Link to comment
Share on other sites

Αν δε δω iPhone 6 και Note 4 δε μπορώ να ψηφίσω με ακρίβεια από τον 5ο κιόλας μήνα του χρόνου για συσκευή της χρονιάς... Προς το παρόν G3.

 

Τον Οκτώβριο βγαίνει και το Z3 ενώ τον Ιανουάριο ανακοινώνεται το S6.

Ericsson788, Nokia 3310,7650,3650,N82,N95, Samsung i8910,S2,S3,S4,S6,S7 edge,S8+,S9+,S10+,S20 Ultra
Link to comment
Share on other sites

παιδάκια δεν τίθεται θέμα, το G3 (32gb/3gb) είναι κορυφαίο. Πιάστε το G2 για δύο μήνες στα χέρια σας να το κάνετε καθημερινότητα σας και η φαντασία σας για το G3 θα οργιάσει!!

 

Λυπάμαι που κάποτε θαύμαζα και υποστήριζα τη Samsung, αν και σαν πρώην κάτοχος Nexus S η ποιότητα ήταν σε υψηλό επίπεδο. Αλλά από το 2012 και μετά για 'μένα αυτή η εταιρία δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

παιδάκια δεν τίθεται θέμα, το G3 (32gb/3gb) είναι κορυφαίο. Πιάστε το G2 για δύο μήνες στα χέρια σας να το κάνετε καθημερινότητα σας και η φαντασία σας για το G3 θα οργιάσει!!

 

Λυπάμαι που κάποτε θαύμαζα και υποστήριζα τη Samsung, αν και σαν πρώην κάτοχος Nexus S η ποιότητα ήταν σε υψηλό επίπεδο. Αλλά από το 2012 και μετά για 'μένα αυτή η εταιρία δεν υπάρχει.

 

Το οτι το G2 ηταν ενα πολυ καλό τηλέφωνο (και ειναι ακομη) ειναι αδιαμφισβητητο. Αυτο απο μόνο του όμως δεν κάνει και το G3 εξίσου καλό. Έχει ολα τα φόντα αλλά θα δείξει ο χρόνος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...