Jump to content

Σπασμένη οθόνη / digitizer


DarthGRE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας, είμαι σίγουρος ότι έχει ερωτηθεί αλλά bare with me πρώτη φορά σπάω οθόνη. Πριν λίγο το G2 πήρε το χαριστικό χτύπημα. Η οθόνη έχει σπάσει, το σύστημα αφής δεν λειτουργεί αλλά λειτουργούν τα πίσω κουμπιά. Γενικά δεν μπορώ καν να βάλω το knock code. Πόσο θα κόστιζε η επισκευή του και που θα ήταν το καλύτερο μέρος για να το επισκευάσω. Μήπως δεν αξίζει καν; Αν είναι να πάρει 150Ε καλύτερα να πάρω καινούργιο....

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το έγραψα στο thread για τις σπασμένες οθόνες. Διαγραφή πως γίνεται?

 

Πάρε τηλ στην Procordia . Νομίζω στα 150 ευρω είναι .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καινούργιο 32GB,163€ από ebay. θα το σκεφτόμουν πάρα πολύ......
Δεν παιζει αυτο που λες. Αυτα που κοιτας ειναι απο Αμερικη που σημαινει 50% πιθανοτητα να πληρωσεις +23% επι της τιμης λογω τελωνειου και το συμαντικοτερο ειναι οτι ειναι αλλα μοντελα κι οχι το D802 με οτι συνεπαγεται αυτο. Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Όχι, από χονγκ κονγκ είναι, που φυσικά και εκεί υπάρχει πιθανότητα για τελωνείο αλλά μικρότερη και σήμερα που είδα ναι το 802 εξαντλήθηκε και έχει μόνο το 800, αλλά συχνά βρίσκω κάτω απο 200€ 802!!!
Link to comment
Share on other sites

Όχι, από χονγκ κονγκ είναι, που φυσικά και εκεί υπάρχει πιθανότητα για τελωνείο αλλά μικρότερη και σήμερα που είδα ναι το 802 εξαντλήθηκε και έχει μόνο το 800, αλλά συχνά βρίσκω κάτω απο 200€ 802!!!

Αν ειναι απο Ασια, η πιθανοτητα για τελωνειο ειναι πολυ μικρη. Αλλα και το D802 να βρεις δε θα εχεις εγγυηση.

Επειδη ομως ειμαστε off topic διαβασε απο το ποστ αυτο και παρακατω και ό,τι θες ρωτα εκει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6195018

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι απο Ασια, η πιθανοτητα για τελωνειο ειναι πολυ μικρη. Αλλα και το D802 να βρεις δε θα εχεις εγγυηση.

Επειδη ομως ειμαστε off topic διαβασε απο το ποστ αυτο και παρακατω και ό,τι θες ρωτα εκει. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=6195018

Δεν με κατάλαβες..... Δεν θέλω να ρωτήσω τίποτε.... Ευτυχώς είμαι μια χαρά για την ώρα. Απλά σκέφτομαι 140€ για μια οθόνη από την μια και 160€ για ένα τηλέφωνο ανταλλακτικό από την άλλη... Δηλαδή θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να κάνω την αλλαγή μόνος μου ειδικά αν το τηλέφωνο ήταν σχετικά καινουργιο Και αν πάνε όλα καλά να έχω και την εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με κατάλαβες..... Δεν θέλω να ρωτήσω τίποτε.... Ευτυχώς είμαι μια χαρά για την ώρα. Απλά σκέφτομαι 140€ για μια οθόνη από την μια και 160€ για ένα τηλέφωνο ανταλλακτικό από την άλλη... Δηλαδή θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να κάνω την αλλαγή μόνος μου ειδικά αν το τηλέφωνο ήταν σχετικά καινουργιο Και αν πάνε όλα καλά να έχω και την εγγύηση.

Παλι δεν καταλαβα τι εννοεις. Και δε νομιζω οτι καταλαβε κανεις.

Εννοεις οτι αμα σου σπασει η οθονη προτιμας να δοσεις 160€ για καινουριο μη D802 απο ebay και οχι να δοσεις 140€ για την επισκευη του;

Αν ναι θα εχεις ολες τις επιπτωσεις που αναφεραμε. (Οχι εγγυηση, πολυ μικρος φοβος τελωνειου, οχι υποστηριξη πολλων custom ROMs).

Επισης που βρηκες το D802 απο Ασια στα 160€;

 

Οταν λες να κανεις την αλλαγη μονος σου τι εννοεις; Να παρεις απο το ebay ενα καινουριο και να του βγαλεις την οθονη και να την κολλησεις στο δικο σου αν παθει τιποτα ή να παραγγηλεις μια μουφα οθονη και να την κολλησεις ο ιδιος;

Καταλαβαινεις οτι ό,τι κι αν κανεις απο αυτα δεν συμφαιρει εκτος κι αν δε σε νοιαζει να κανεις θυσια στην ποιοτητα της οθονης.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παλι δεν καταλαβα τι εννοεις. Και δε νομιζω οτι καταλαβε κανεις.

Εννοεις οτι αμα σου σπασει η οθονη προτιμας να δοσεις 160€ για καινουριο μη D802 απο ebay και οχι να δοσεις 140€ για την επισκευη του;

Αν ναι θα εχεις ολες τις επιπτωσεις που αναφεραμε. (Οχι εγγυηση, πολυ μικρος φοβος τελωνειου, οχι υποστηριξη πολλων custom ROMs).

Επισης που βρηκες το D802 απο Ασια στα 160€;

 

Οταν λες να κανεις την αλλαγη μονος σου τι εννοεις; Να παρεις απο το ebay ενα καινουριο και να του βγαλεις την οθονη και να την κολλησεις στο δικο σου αν παθει τιποτα ή να παραγγηλεις μια μουφα οθονη και να την κολλησεις ο ιδιος;

Καταλαβαινεις οτι ό,τι κι αν κανεις απο αυτα δεν συμφαιρει εκτος κι αν δε σε νοιαζει να κανεις θυσια στην ποιοτητα της οθονης.

 

 

Ναι, έχεις δίκιο ότι άφησα αρκετό μυστήριο αλλά ναι το μάντεψες σωστά. Τουλάχιστον τα περισότερα.

Εννοεις οτι αμα σου σπασει η οθονη προτιμας να δοσεις 160€ για καινουριο μη D802 απο ebay και οχι να δοσεις 140€ για την επισκευη του; ναι

Αν ναι θα εχεις ολες τις επιπτωσεις που αναφεραμε. (Οχι εγγυηση, πολυ μικρος φοβος τελωνειου, οχι υποστηριξη πολλων custom ROMs). Σωστός

Επισης που βρηκες το D802 απο Ασια στα 160€;

30 μέρες πριν είχα δει ότι είχε (τώρα το έχει εξαντλημένο) http://www.ebay.com/itm/3-Colors-5-2-New-LG-G2-D800-D802-4G-LTE-32GB-13MP-Unlocked-Android-Smartphone-/321565869317?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item4aded1c505

Οταν λες να κανεις την αλλαγη μονος σου τι εννοεις; Εννοώ να παρω απο το ebay ενα καινουριο και όσο δουλέυει ειμαι εντάξει, αν χαλάσει επειδή δεν έχει εγγύηση και επειδή πιάνουν τα χέρια μου (ναι δεν είναι λύση για όλους) να του βγαλω την οθονη και να την συναρμολογήσω στο δικο μου που έχει σπασμένη οθονη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς έσπασε κι εμένα η οθόνη του g2 μου και πήρα σήμερα την procordia και μου είπε ότι η αλλαγή με το frame παρέα είναι στα 122 ευρώ.

Όλα καλά μέχρι εδώ ας πούμε.

Όταν ρώτησα όμως πότε θα το έχω έτοιμο αν το στείλω αύριο, μου είπαν ότι δεν έχουν ιδέα γιατί υπάρχει έλλειψη ανταλλακτικών και έχουν ήδη σχετικά μεγάλη λίστα αναμονής!

 

Τι κάνουμε τώρα ρε παιδιά?

Δεν μπορώ να μείνω για πολύ καιρό χωρίς το βασικό μου κινητό όπως καταλαβαίνετε.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο αξιόπιστο μαγαζί να απευθυνθώ ώστε να το επισκευάσω ?

nokia 5110 - siemens c35 - ericsson T65-

nokia 7210 - samsung V200 - ericsson V800-

nokia N70 - nokia 5800 - HTC EVO 3D-

LG G2

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έσπασε κι εμένα η οθόνη του g2 μου και πήρα σήμερα την procordia και μου είπε ότι η αλλαγή με το frame παρέα είναι στα 122 ευρώ.

Όλα καλά μέχρι εδώ ας πούμε.

Όταν ρώτησα όμως πότε θα το έχω έτοιμο αν το στείλω αύριο, μου είπαν ότι δεν έχουν ιδέα γιατί υπάρχει έλλειψη ανταλλακτικών και έχουν ήδη σχετικά μεγάλη λίστα αναμονής!

 

Τι κάνουμε τώρα ρε παιδιά?

Δεν μπορώ να μείνω για πολύ καιρό χωρίς το βασικό μου κινητό όπως καταλαβαίνετε.

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο άλλο αξιόπιστο μαγαζί να απευθυνθώ ώστε να το επισκευάσω ?

 

Καποια παιδια ειχαν γραψει πως το service της procordia ειναι υποχρεωμενο να σου δινει συσκευη για οσο διαστημα το κινητο θα επισκευαζεται...Μαλιστα αν θυμαμαι καλα τους δίνανε G2 ή G3...Εγω θα σου προτεινα αν εισαι αποφασισμενος να το φτιαξεις πηγαινε απο κοντα αστους το κινητο και πες τους πως ειναι υποχρεωμενοι να σου δωσουν συσκευη αντικαταστασης για οσο χρειαστει... Με ευγενικο παντα τροπο :p

Link to comment
Share on other sites

Θυμα και εγω της απροσεξιας μου ...

Προτιμησα να παραγγείλω απο parts4repair.com οθονη και να το κανω μονος μου ,(ηδη εχω αλλαξει οθονη σε iphone 4 , που ηταν μπελας) ..

Εχει παραγγειλει κανεις απο το εν λογω καταστημα; Εχει 1 μηνα που το παρηγγειλα και ακομα δεν παρελαβα.

Edited by alipkok
Link to comment
Share on other sites

Θυμα και εγω της απροσεξιας μου ...

Προτιμησα να παραγγελω απο parts4repair.com οθονη και να το κανω μονος μου ,(ηδη εχω αλλαξει οθονη σεiphone 4 Που ηταν μπελας) ..

Εχει παραγγειλει κανεις απο το εν λογω καταστημα; Εχει 1 μηνα που το παρηγγειλα και ακομα δεν παρελαβα.

Πως πληρωσες;

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πως πληρωσες;

 

Πληρωσα μεσα Ιουνη πριν τα cc μεσω paypal ... Σκεφτομαι μεσα στη εβδομαδα να κανω dispute , ειναι 40 ή 45 ημερες μετα την αγορά;

Link to comment
Share on other sites

Πληρωσα μεσα Ιουνη πριν τα cc μεσω paypal ... Σκεφτομαι μεσα στη εβδομαδα να κανω dispute , ειναι 40 ή 45 ημερες μετα την αγορά;

Τοτε θα εισαι καλυμενος.

Επισης οι μερες προθεσμιας αλλαξαν απο 45 σε 180.

Περιμενε ακομα λιγο.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

124 ευρω κοστιζει η αλλαγη της οθονης. Παρελαβα το κινητο σημερα απο procordia με την νεα οθονη.

Ειναι κομπλε σαν καινουργια. Και εχω την εντυπωση οτι παιζει και καλυτερα το GPS που ειχε προβληματακια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
124 ευρω κοστιζει η αλλαγη της οθονης. Παρελαβα το κινητο σημερα απο procordia με την νεα οθονη.

Ειναι κομπλε σαν καινουργια. Και εχω την εντυπωση οτι παιζει και καλυτερα το GPS που ειχε προβληματακια.

 

Ειμαι εκτος αθηνων σε νησι, και χτες επεσε το κινητο σε πλακοστρωτο και εσπασε η αριστερη πλευρα της οθονης. πηγα σε εναν που ασχολειται με επισκευες Η.Υ και γενικα και ρωτησα γνωστους στο νησι και μου ειπαν οτι ηταν ειχαριστημενοι απο την επισκευη που τους εκανε σε αντιστοιχες περιπτωσεις στο παρελθον σεδικα τους κινητα.

 

Το θεμα ειναι οτι τσεκαρα μαζι του ανταλλακτικα στο skroutz για το συγκεκριμενο τυπο οθονης για το μοντελο. Τα ανταλλακτικα προερχονται απο ΟΕΜ κατασκευαστες και οχι το αυθεντικο της lg με τιμη απο 100 ευρω. Μου ειπε αλλα 30 δικα του για την επισκευη και γυρω στα 6 ευρω τα μεταφορικα.

 

Εγω επιστρεφω αθηνα τελος του μηνα, και δυστυχως δεν εχω και πολλες επιλογες. Υπαρχει καποιος που να εχει κινηθει αντιστοιχα σε παρομοια περιπτωση με ΟΕΜ?

 

Τι λετε να κανω;;

 

Δεν ηξερα οτι η διαφορα με την επισημη ειναι μονο 25 ευρω....

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι εκτος αθηνων σε νησι, και χτες επεσε το κινητο σε πλακοστρωτο και εσπασε η αριστερη πλευρα της οθονης. πηγα σε εναν που ασχολειται με επισκευες Η.Υ και γενικα και ρωτησα γνωστους στο νησι και μου ειπαν οτι ηταν ειχαριστημενοι απο την επισκευη που τους εκανε σε αντιστοιχες περιπτωσεις στο παρελθον σεδικα τους κινητα.

 

Το θεμα ειναι οτι τσεκαρα μαζι του ανταλλακτικα στο skroutz για το συγκεκριμενο τυπο οθονης για το μοντελο. Τα ανταλλακτικα προερχονται απο ΟΕΜ κατασκευαστες και οχι το αυθεντικο της lg με τιμη απο 100 ευρω. Μου ειπε αλλα 30 δικα του για την επισκευη και γυρω στα 6 ευρω τα μεταφορικα.

 

Εγω επιστρεφω αθηνα τελος του μηνα, και δυστυχως δεν εχω και πολλες επιλογες. Υπαρχει καποιος που να εχει κινηθει αντιστοιχα σε παρομοια περιπτωση με ΟΕΜ?

 

Τι λετε να κανω;;

 

Δεν ηξερα οτι η διαφορα με την επισημη ειναι μονο 25 ευρω....

 

Και γιατί να μην βάλεις από την αντιπροσωπία κατευθείαν?

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να μην βάλεις από την αντιπροσωπία κατευθείαν?

 

Ισχυει οντως οτι σου δινουν οι ιδιοι συσκευη μεχρι να την επισκευασουν;;

Link to comment
Share on other sites

Ισχυει οντως οτι σου δινουν οι ιδιοι συσκευη μεχρι να την επισκευασουν;;

 

Δεν γνωρίζω και μακάρι να μην τους χρειαστώ

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει αλλάξει οθόνη στην procordia αν του έκαναν σημάδια στο τηλέφωνο από την αλλαγή οθόνης; Γιατί θέλω να πάω να μου την αλλάξουν επειδή έβγαλε κιτρινίλες αλλά φοβάμαι μην μου κάνουν σημάδια στο τηλέφωνο, το οποίο το έχω σε καινούρια κατάσταση χωρίς το παραμικρό σημάδι!
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να μου πει κάποιος που έχει αλλάξει οθόνη στην procordia αν του έκαναν σημάδια στο τηλέφωνο από την αλλαγή οθόνης; Γιατί θέλω να πάω να μου την αλλάξουν επειδή έβγαλε κιτρινίλες αλλά φοβάμαι μην μου κάνουν σημάδια στο τηλέφωνο, το οποίο το έχω σε καινούρια κατάσταση χωρίς το παραμικρό σημάδι!

Το παραμικρο. Ειναι επαγγελματιες με το γαντακι τους. Πηγαινε το αφοβα. Κι εγω θα παω σε λιγες μερες για δευτερη αλλαγη καθως εχω παλι κιτρινιλα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΗ η LG.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο. Απλά είχα διαβάσει εδώ στο φορουμ από άλλο μέλος ότι μετά την αλλαγή υπήρχαν εμφανή σημάδια και είχα τρομάξει!
Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια απο το service του Γερμανου. Ξεκιναει να μην δουλευει το touch στην αριστερη πλευρα της οθονης, το επιστρεφω σε ενα καταστημα της αλυσιδας για επισκευη θεωροντας οτι το καλυπτει η εγγυηση, αμ δε! Εχει εισχωρησει υγρασια λενε, δε μπορω να κανω αλλειως, ωραια απαντω κοστος επισκευης; 189€ μου απαντουν!!!!! Τι επισκευη θα κανετε ρωτω; Θα το φτιαξουμε!!! μου απαντα μια ευγενικη κυρια. Ναι ξαναλεω εγω, θα το καθαρισετε απο την υγρασια; θα αλλαξετε το digitizer, την οθονη, τη μητρικη; ολα αυτα η κατι αλλο; Θα το φτιαξουμε μου απαντα η κυρια........

 

Ουτε στο κααστημα που εστειλε mail δεν εχουν απαντησει ακομα 10 μερες τωρα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρια απο το service του Γερμανου. Ξεκιναει να μην δουλευει το touch στην αριστερη πλευρα της οθονης, το επιστρεφω σε ενα καταστημα της αλυσιδας για επισκευη θεωροντας οτι το καλυπτει η εγγυηση, αμ δε! Εχει εισχωρησει υγρασια λενε, δε μπορω να κανω αλλειως, ωραια απαντω κοστος επισκευης; 189€ μου απαντουν!!!!! Τι επισκευη θα κανετε ρωτω; Θα το φτιαξουμε!!! μου απαντα μια ευγενικη κυρια. Ναι ξαναλεω εγω, θα το καθαρισετε απο την υγρασια; θα αλλαξετε το digitizer, την οθονη, τη μητρικη; ολα αυτα η κατι αλλο; Θα το φτιαξουμε μου απαντα η κυρια........

 

Ουτε στο κααστημα που εστειλε mail δεν εχουν απαντησει ακομα 10 μερες τωρα!!

 

Μην ψάχνεις πολλά από τέτοια καταστήματα και ειδικά από γυναίκες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...