Jump to content

Σπασμένη οθόνη / digitizer


DarthGRE
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα παιδια. Μολις μου επεσε το κινητο και εσπασε η οθονη. Θα το στειλω αυριο στην Procordia. Ξερει κανεις το κοστος? 100 % θα γινει πληρης αντικατασταση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 256
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

215 ζήτησε η arvato από ένα παλικάρι εδώ.

 

Procordia θα φυγει το δικο μου, γι αυτο ρωταω μηπως ξερει κανεις.

Link to comment
Share on other sites

 

 

http://www.ebay.com/itm/Touch-Screen-Digitizer-Glass-LCD-Display-For-LG-G2-D800-D801-D803-LS980-VS980-/131143728072?pt=LH_DefaultDomain_0&var=&hash=item1e88c67bc8

 

Αν πιανουν τα χερια σου..και αν εχει σπασει μονο το τζαμι.

Edited by GeorgeVasil
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το tempered glass εκτός από τις γρατζουνιές, προστατεύει την οθόνη από σπάσιμο αν πέσει το κινητό?

Την κάνει πιο ανθεκτική σε πτώσεις δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

προς θεου μην αλλαξεις το τζαμι εσυ!!!αν ειναι δυνατον.μην λετε οτι να ναι..ακομα και το front glass να ειναι,ειναι κολλημενο πανω στο digitizer..πρωτον:η γνησια front glass δεν υπαρχει ουτε amazon ebay..πωλειτε μαζι με το digitizer lcd.δηλ γυαλι και lcd ειναι ενα..gorilla glass 3..που τα εχουν οι procordia κτλπ..αυτα πανε set...εχω ενα s4 i9500 με λιγη πανω αριστερα σαν γρατζουνιτσα.4 front glass εχω και ολοι μου ειπαν ειναι που ειναι δυσκολο και πωλειται ολο μαζι..συν οτι θελει φουρνο ειδικο για να ψηθει η κολλα...το κοστος ειναι λιγο ακριβο..αν το κανεις μονο σου θα βαλεις σιγουρα πλαστη και θα κανει κιτρινιλες..οποτε procordia με χιλια!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι αλλιως αρπαξε και το digitizer και η οθονη, οποτε χαιρεταμε. Αν ξερει κανεις κοστος ας πει
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια με 270-290 τα μεταχειρισμένα και 320-330 τα καινουργια, πολλα δεν ειναι τα 215 για αντικατασταση;

 

Οι τιμές που γράφεις αφορούν τα παραεισαγωγής, λογικά το service σαν τιμή του g2 θεωρεί τα 450€ που έχουν οι ελληνικές συσκευές στα γνωστά καταστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν νομίζω το σέρβις να πηγαίνει ανάλογα με την τιμή που έχει πέσει τώρα... Πάει με την αρχική τιμολόγηση της LG... Δεν "πέφτει" η τιμή του σέρβις ανάλογα με την τιμή της συσκευής... Δηλ τι σου έπεσε την πρώτη μέρα που βγήκε το κινητό τι σου έπεσε μετά από 2 χρόνια το ίδιο κόστος έχει για την εταιρία οπότε το ίδιο θα στο χρεώσει...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Βρε δεν διαφωνω με αυτα που λετε αλλα μηπως θα επρεπε να κοιταξει ο φιλος αγορα αλλου παρα την επισκευη αυτου;

 

Ναι συμφωνώ... Καλύτερα να αγοράσει κάποιο άλλο και να πουλήσει τα κομμάτια του σπασμένου σαν ανταλλακτικά σε κάποιο μαγαζί...

 

Απλά απάντησα για το "πολλά" που είπες :)

Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

προς θεου μην αλλαξεις το τζαμι εσυ!!!αν ειναι δυνατον.μην λετε οτι να ναι..ακομα και το front glass να ειναι,ειναι κολλημενο πανω στο digitizer..πρωτον:η γνησια front glass δεν υπαρχει ουτε amazon ebay..πωλειτε μαζι με το digitizer lcd.δηλ γυαλι και lcd ειναι ενα..gorilla glass 3..που τα εχουν οι procordia κτλπ..αυτα πανε set...εχω ενα s4 i9500 με λιγη πανω αριστερα σαν γρατζουνιτσα.4 front glass εχω και ολοι μου ειπαν ειναι που ειναι δυσκολο και πωλειται ολο μαζι..συν οτι θελει φουρνο ειδικο για να ψηθει η κολλα...το κοστος ειναι λιγο ακριβο..αν το κανεις μονο σου θα βαλεις σιγουρα πλαστη και θα κανει κιτρινιλες..οποτε procordia με χιλια!!!

 

Ειμαι σιγουρος οτι δεν μπηκες καν στον κοπο να δεις τα βιντεο.Τα βιντεο δειχνουν πως να βγαλεις το κολλημενο τζαμι μια χαρα.

 

Καταρχας ειναι GG2 και οχι 3. Αλλα και να μην ειναι τα 20 ευρω απο τα 215 απεχουν 10+ φορες για λειτουργικο τηλεφωνο.Με μια προσεγμενη αγορα δεν νομιζω να εχεις προβλημα,δλδ ολα τα service μαγαζακια βαζουν μουφα?

 

Γινεται και χωρις κολλα..και αυτο το "ειδικο μηχανημα" ειναι η φοβερη και πανακριβη τεχνολογια μιας λαμπας UV (το μηχανημα ειναι αυτο που κανει η γκομενα σου κτιστα νυχια)...:p

 

Υπαρχουν και Digitizer+LCD οπως επισης και faulty κινητα στο ebay.

 

Anyway περι ορεξεως..

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι σιγουρος οτι δεν μπηκες καν στον κοπο να δεις τα βιντεο.Τα βιντεο δειχνουν πως να βγαλεις το κολλημενο τζαμι μια χαρα.

 

Καταρχας ειναι GG2 και οχι 3. Αλλα και να μην ειναι τα 20 ευρω απο τα 215 απεχουν 10+ φορες για λειτουργικο τηλεφωνο.Με μια προσεγμενη αγορα δεν νομιζω να εχεις προβλημα,δλδ ολα τα service μαγαζακια βαζουν μουφα?

 

Γινεται και χωρις κολλα..και αυτο το "ειδικο μηχανημα" ειναι η φοβερη και πανακριβη τεχνολογια μιας λαμπας UV (το μηχανημα ειναι αυτο που κανει η γκομενα σου κτιστα νυχια)...:p

 

Υπαρχουν και Digitizer+LCD οπως επισης και faulty κινητα στο ebay.

 

Anyway περι ορεξεως..

 

μαλλον δεν διαβασες εσυ καλα τι εγραψα..χαιρω πολυ οτι υπαρχουν στο ebay και amazon..το κοστος το εχεις δει?100,120,159..αυτα ειναι η γνησια που πωλουνται μονο στα servise..αρα????front glass,digitizer ειναι ενα με το γυαλι..με 8,9,10 ευρω εχω και front glass..δεν ειναι γνησια κ οταν τα βαλεις κιτρινιζουν!!!τι σχεση αν ειναι g3 και s4.αν δεν γινει σωστα η τοποθετηση θα ξανατρεχει το παληκαρι..

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

μόλις μου έπεσε απο τα χερια και έσαπσε και σε μενα το μπροστινό τζαμάκι...

που μπορώ να πάω για να μου το φτιάξουν; Όντως το κόστος ειναι 215 ευρώ;

Ευχαιριστώ

Link to comment
Share on other sites

άλλο το τζαμάκι (digitizer) άλλο η οθόνη.

το πρώτο είναι σχετικά φτηνό.... το δεύτερο τσούζει:!:

defy+

LG G2

XZ1

Poco F2 pro

Link to comment
Share on other sites

άλλο το τζαμάκι (digitizer) άλλο η οθόνη.

το πρώτο είναι σχετικά φτηνό.... το δεύτερο τσούζει:!:

 

ξέρεις που μπορώ να το πάω;

Το τζαμάκι έχει σπάσει όχι η οθόνεη.

Ευχαριστώω

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις που μπορώ να το πάω;

Το τζαμάκι έχει σπάσει όχι η οθόνεη.

Ευχαριστώω

 

μπλεκεις με αυτα τα πραγματα φιλε μου...front glass +digitizer original πανε πακετο ..στοιχιζουν ομως...τωρα αν αγορασεις απο το ebay το front glass αν ειναι εξωτερικο το σπασιμο ειναι φθηνο..αλλα να ξερεις....δεν ειναι το γνησιο..πας και στην netpoint και στο βαζει με 40 e νομιζω...no gorilla glass 3 ομως.ισως κιτρινισει στο μελλον,ισως το touch δεν ανταποκρινεται σωστα..χιλια δυο δηλαδη...τωρα για ενα τετοιο τηλ...να του βαλεις κατι μετασιον ......εγω δν θα το εκανα!!!procordia!!

I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

μόλις μου έπεσε απο τα χερια και έσαπσε και σε μενα το μπροστινό τζαμάκι...

που μπορώ να πάω για να μου το φτιάξουν; Όντως το κόστος ειναι 215 ευρώ;

Ευχαιριστώ

 

Φίλε, πρώτα απ' όλα μεγάλη ατυχία ...

Εγώ στην θέση σου θα το έβαζα αγγελία για ανταλλακτικά και θα έπαιρνα άλλο κινητό ή το ίδιο με 310 που το πέτυχα κάπου στο σκρουτζ! Το θεωρώ τελείως άκυρο να πας να σκάσεις 200+ ευρώ, να περιμένεις και μέρες χωρίς τηλέφωνο και στο τέλος να σου βάλουν και υποδεέστερη οθόνη από την αρχική που είχες! (έχω διαβάσει πολλά παράπονα σε φόρουμ, για οθόνες με τετράγωνα, με bleeding, με καμμένα πίξελ, με περίεργους χρωματισμούς, με σκόνες μέσα και πολλά άλλα κουφά!)

Μπορείς επίσης να βρεις ένα αλάνι τεχνικό και να σου κάνει αυτός την αλλαγή της οθόνης , όπως και τα βίντεο από πάνω! Εννοείτε ν' αγοράσεις εσύ τ' ανταλλακτικά! (αλλά και πάλι μπαίνεις σε ταλαιπωρία με αναμονή κάνα μήνα από ebay)

Με λίγα λόγια ... καλό κουράγιο!! Και στο επόμενο κινητό ΠΑΡΕ ΜΙΑ ΘΗΚΗ για να είσαι ήσυχος!!;)

Σε λίγες μέρες που θα παρουσιαστεί και επίσημα το Lg G3 , να είσαι σίγουρος πως το G2 θα πέσει ακόμα χαμηλότερα και χαλαρά θα το δούμε σε καμιά Βόντα προσφορά/ξεστοκάρισμα στα 200 ευρώ!! Φαντάσου τώρα σενάριο να σκάσεις 215 ευρώ για την οθόνη μόνο και να το δεις μετά από λίγες μέρες προσφορά το κινητό στην τιμή που σου είπα! :p

Edited by hasiotis_john
Link to comment
Share on other sites

2107299777

Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα από όλα στην procordia και ρώτα... Αν δεν ικανοποιηθείς κοίταξε άλλους τρόπους...

Link to comment
Share on other sites

eυχαριστώ πολύ.

Θα ξεκινήσω με ενα τηλ στην Procordia και μετα βλεπουμε.

Τα 200+ ευρώ αντικειμενικά ειναι πάρα πολλά για να αλλάξεις οθόνη...θα δω τιμές κια παοφασίζω..

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

2107299777

Πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα από όλα στην procordia και ρώτα... Αν δεν ικανοποιηθείς κοίταξε άλλους τρόπους...

 

157 ευρώ έχει για lg g2 λευκο.

Μάλλον θα πάω Δευτέρα να κάνω την αλλαγή.

Έχει αλλάξει κανείς στη συγκεκριμένη εταιράι;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα αλλαξει στην procordia το τζαμι σε ενα optimus 2x.αψογοι και επαγγελματιες οι ανθρωποι.σαν να το βγαζω καινουριο απο το κουτι το ειχαν.με τα αυτοκολητα του και τα ολα του!και μαλιστα πολυ γρηγοροι
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

"Όλο τον κόσμο άκουγε, του κεφαλιού σου κάνε !"

 

Πολύ ενδιαφέρουσες και χρήσιμες οι απόψεις όλων!

Αφού η συσκευή είναι ... "καταδικασμένη" γιά 157€ και πάνω, εγώ θα δοκίμαζα να αλλάξω μόνος μου την οθόνη όπως στα βίντεο!

Το έχω κάνει σε 3 iphone 4s με απόλυτη επιτυχία και θα το δοκίμαζα και στο LG χαλαρά!

Χρειάζεσαι τα ανταλλακτικά, ένα καλό σετάκι εργαλεία, προσοχή και υπομονή!

Δεν είναι τελικά rocket science, αλλά θέλει να πιάνουν τα χέρια σου και να μην ... αυθαιρετείς!

 

Καλή τύχη, ότι και άν αποφασίσεις !:D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...