Jump to content

[Επίσημο] HTC One (M8)


gnt
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ανακάλυψα ένα bug. Στην Γκαλερί, όταν παίζει ένα βίντεο κάνω ένα ταπ (και εμφανίζονται η πάνω και η κάτω μπάρα με τα soft keys) και αμέσως ένα δεύτερο ταπ και κρατάω το δάχτυλο στην οθόνη και το σέρνω. Το αποτέλεσμα είναι να εμφανίζονται και εξαφανίζονται σπασμωδικά οι δύο μπάρες πάνω και κάτω. Πάνω μπάρα εννοώ το πίσω κουμπί, το όνομα του αρχείου, ένα εικονίδιο και τις τρεις τελείες που εμφανίζονται στο πάνω μέρος του βίντεο όταν κάνω ένα ταπ.

 

Γιατί να το κάνεις αυτό; Εξυπηρετεί κάπου;

[sIGPIC][/sIGPIC]

flickr-htc one black

cyber gull

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το htc m8 και την Παρασκευή το απόγευμα έλαβα τη συσκευή μου. Δεν είχα διαβάσει οδηγίες όποτε όταν ήρθε ήταν στο 50% η μπαταρία κ το χάζεψα μέχρι να πάει 20%. Το φορτησα μέχρι να γίνει πράσινο κ το άνοιξα στις 9 το βράδυ. Αμέσως έπεσε 1%. Μέσα σε 1 με 2 ώρες συνεχής λειτουργίας είχε πέσει στο 50%. Με 4-5 ώρες χρήσης μέχρι τις 12 το βράδυ του Σάββατο είχε φτάσει πάλι 20% και το έβαλα να φορτίσει. 3 ώρες μετά ήταν πράσινο όποτε το έβγαλα απο το ρεύμα αλλά δεν το άνοιξα. Το πρωί της Κυριακής (σήμερα δλδ) που το άνοιξα ήταν αμέσως στο 95%!!!!!!

 

Η ερωτησή Μου είναι αν έχει θέμα η μπαταρία η θέλει να πάρει το χρόνο της να στρώσει? η Έκανα κάτι λάθος εγώ κ την χάλασα???

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Κατά λάθος το εντόπισα. Αλλά παρόλα αυτά είναι bug οπότε γιατί η εφαρμογή να το κάνει αυτό;

 

Ενδεχομένως να το διορθώσει με κάποιο update στο gallery.

Ένας από τους λόγους που γουστάρω την HTC είναι που ενημερώνει εφαρμογές συστήματος μέσα από το play.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλησπέρα σε όλους. Πήρα το htc m8 και την Παρασκευή το απόγευμα έλαβα τη συσκευή μου. Δεν είχα διαβάσει οδηγίες όποτε όταν ήρθε ήταν στο 50% η μπαταρία κ το χάζεψα μέχρι να πάει 20%. Το φορτησα μέχρι να γίνει πράσινο κ το άνοιξα στις 9 το βράδυ. Αμέσως έπεσε 1%. Μέσα σε 1 με 2 ώρες συνεχής λειτουργίας είχε πέσει στο 50%. Με 4-5 ώρες χρήσης μέχρι τις 12 το βράδυ του Σάββατο είχε φτάσει πάλι 20% και το έβαλα να φορτίσει. 3 ώρες μετά ήταν πράσινο όποτε το έβγαλα απο το ρεύμα αλλά δεν το άνοιξα. Το πρωί της Κυριακής (σήμερα δλδ) που το άνοιξα ήταν αμέσως στο 95%!!!!!!

 

Η ερωτησή Μου είναι αν έχει θέμα η μπαταρία η θέλει να πάρει το χρόνο της να στρώσει? η Έκανα κάτι λάθος εγώ κ την χάλασα???

 

Μην αγχώνεσαι φίλε μου..είναι νωρίς ακόμα..επίσης άστο μια να ξεφορτισει τελείως και έπειτα άστο να φορτίσει για κανένα τετράωρο κλειστό ώστε να καλιμπραριστει η μπαταρία του.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Και να μην το διορθώσει, είναι εντελώς ασήμαντο οπότε δεν θα με ενοχλήσει καθόλου. Το αναφέρω απλά και μόνο για την διατήρηση αρχείου των bug του Μ8. Μακάρι να διορθώσουν τα σοβαρά που πολύ φοβάμαι ότι δεν θα το κάνουν γιατί το Μ8 έκλεισε τα δύο χρόνια από την κυκλοφορία του.

 

Η ερωτησή Μου είναι αν έχει θέμα η μπαταρία η θέλει να πάρει το χρόνο της να στρώσει? η Έκανα κάτι λάθος εγώ κ την χάλασα???

 

Με την χρήση που περιγράφεις (5 ώρες οθόνη) σε καινούρια μπαταρία και 80% εκφορτιση όλα δείχνουν φυσιολογικά και για την ακρίβεια πολύ καλά νούμερα. Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης εκφόρτισης ίσως έχει ακόμα καλύτερη αυτονομία και το φαινόμενο με την απότομη πτώση της μπαταρίας δεν θα συμβαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι.

Χτες τελικα φορτισα το τηλ,κ σημερα το ξεκινησα.Καταρχην ειχε Ελληνικα,δεν χρειαστηκε καν να τα επιλεξω.

Αυτο που θελω να τονισω,ειναι οτι μετα απο σχεδον ενα 3ωρο,που το παλευα,ζεσταθηκε ελαχιστα,καμμια σχεση με αυτα που φοβομουνα, λογω αυτων που ειχαν γραφτει.

Περασα το Android 6,κ διαφορες άλλες ρυθμισεις.Μια χαρα λοιπόν,ελπιζω να ειναι ολα καλά κ στο μέλλον.

Καλο σας βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις σας.

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Μην αγχώνεσαι φίλε μου..είναι νωρίς ακόμα..επίσης άστο μια να ξεφορτισει τελείως και έπειτα άστο να φορτίσει για κανένα τετράωρο κλειστό ώστε να καλιμπραριστει η μπαταρία του.

 

Tο άφησα να φορτίσει όλο το βράδυ και όταν το άνοιξα ήταν στο 98%, έχω πρόβλημα τελικά με την μπάταρια ή ανοίγει ακόμα?

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Όχι μην αγχώνεσαι. Δεν είναι πρόβλημα αυτό. Μπορεί να συμβεί ανά πάσα στιγμή σε οποιαδήποτε συσκευή αυτό. Όπως σου είπε ο venduza είναι μέχρι να καλιμπραριστεί η μπαταρία του και αυτό μπορεί να χρειαστεί αρκετούς κύκλους φόρτισης εκφόρτισης για να γίνει. Η φόρτιση μιας μπαταρίας λιθίου είναι αρκετά πιο σύνθετη υπόθεση από όσο νομίζουμε, και αυτό επειδή αν δεν γίνει σωστά υπάρχει ο κίνδυνος πυρκαγιάς. Κάπως απλοϊκά, το ηλεκτρονικό κύκλωμα ακόμα "μαθαίνει" πόσο φορτίο μπορεί να χωρέσει στην μπαταρία, ώστε μελλοντικά να μην την υπερφορτίσει και προκαλέσει ζημιά. Ή ένα άλλο σενάριο ότι "έκρινε" πως δεν έπρεπε να ξανα αρχίσει τόσο σύντομα την φόρτιση.

Τέλος να προσθέσω ότι αυτό το ποσοστό που βλέπεις είναι μία εκτίμηση της στάθμης της μπαταρίας γιατί δεν μπορεί να γίνει ξεκάθαρη μέτρηση της στάθμης όπως για παράδειγμα όταν υπάρχει ένα υγρό μέσα σε ένα δοσομετρητή. Οπότε δεν είναι ποτέ 100% ακριβές. Όχι μόνο στο M8 αλλά σε κάθε συσκευή με μπαταρία λιθίου.

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Ευχαριστώ για την βοήθεια, ο λόγος που ρωτάω συνέχεια αν υπάρχει πρόβλημα είναι πως δεν θέλω να χάσω την προθεσμία αντικατάστασης της συσκευής κ μπλέξω με σέρβις. Ευχαριστώ κ πάλι.

 

Όπως σου είπε ο venduza είναι μέχρι να καλιμπραριστεί η μπαταρία του και αυτό μπορεί να χρειαστεί αρκετούς κύκλους φόρτισης εκφόρτισης για να γίνει.

 

Όταν λες εκφόρτιση εννοείς να κλείνει μόνο του; Και πόσες φορές θα χρειαστεί να γίνει αυτό;

Edited by kollatos

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες εκφόρτιση εννοείς να κλείνει μόνο του; Και πόσες φορές θα χρειαστεί να γίνει αυτό;

 

Μην το αφήνεις να κλείνει από μπαταρία γιατί υπάρχει ένα bug στην marshmallow που σου χαλάει το στήσιμο που έχεις κάνει στην αρχική οθόνη και όχι μόνο. Ας πούμε για τρεις ακόμα κύκλους φόρτισης βάζε το για φόρτιση όταν φτάνει στο 5% και κράτα το στη φόρτιση για κανένα μισάωρο παραπάνω αφού φτάσει στο 100% και μη σκας από εκεί και πέρα για την μπαταρία. Θα στρώσει.

Link to comment
Share on other sites

Μην το αφήνεις να κλείνει από μπαταρία γιατί υπάρχει ένα bug στην marshmallow που σου χαλάει το στήσιμο που έχεις κάνει στην αρχική οθόνη και όχι μόνο. Ας πούμε για τρεις ακόμα κύκλους φόρτισης βάζε το για φόρτιση όταν φτάνει στο 5% και κράτα το στη φόρτιση για κανένα μισάωρο παραπάνω αφού φτάσει στο 100% και μη σκας από εκεί και πέρα για την μπαταρία. Θα στρώσει.

Δεν το ήξερα ότι υπάρχει αυτό το bug.

Παρουσιάζεται και στη συσκευή μας?

Σπάνια εχω μείνει από μπαταρία.

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι bug του Μ8 που εμφανίστηκε με την Marshmallow. Είναι τυχαίο αν θα το κάνει ή όχι και όταν κλείνει το κινητό από μπαταρία κάνει εκκαθάριση δεδομένων στον launcher και έχω διαβάσει αναφορές για επιπλέον απώλεια δεδομένων αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι. Για ρυθμίσεις και δεδομένα εφαρμογών πρόκειται, όχι πχ φωτογραφίες.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65868287&postcount=7488

Edited by gms
Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι bug του Μ8 που εμφανίστηκε με την Marshmallow. Είναι τυχαίο αν θα το κάνει ή όχι και όταν κλείνει το κινητό από μπαταρία κάνει εκκαθάριση δεδομένων στον launcher και έχω διαβάσει αναφορές για επιπλέον απώλεια δεδομένων αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι. Για ρυθμίσεις και δεδομένα εφαρμογών πρόκειται, όχι πχ φωτογραφίες.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65868287&postcount=7488

 

Αν δεν κάνω λάθος συμβαίνει μόνο στην developer edition και όχι στην wwe.

Τουλάχιστον σε μένα στην dev μου συνέβη 2-3 φορές ενώ στην επίσημη wwe ποτέ..

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι bug του Μ8 που εμφανίστηκε με την Marshmallow. Είναι τυχαίο αν θα το κάνει ή όχι και όταν κλείνει το κινητό από μπαταρία κάνει εκκαθάριση δεδομένων στον launcher και έχω διαβάσει αναφορές για επιπλέον απώλεια δεδομένων αλλά δεν θυμάμαι ακριβώς τι. Για ρυθμίσεις και δεδομένα εφαρμογών πρόκειται, όχι πχ φωτογραφίες.

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=65868287&postcount=7488

 

Δεν το γνώριζα η αλήθεια είναι.

Πάντως έχω καιρό να μείνω από μπαταρία για να το διαπιστώσω. Το αποφεύγω και συνήθως το μπριζωνω γύρω στο 15 με 20%.

Μια φορά που το άφησα επίτηδες όταν πρωτοπερασα την 6 , δεν μου παρουσίασε κάτι. Μπορεί κ να έτυχε βέβαια..

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις φορτίσεις μέχρι τώρα (3) δεν έχει φτάσει το 100%, κ αρχίζω να πιστεύω ότι έχει θέμα

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλ. στο σερβις και μου ειπαν πως εχει προβλημα, οποτε το εστειλα για αντικατασταση.

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβω τι συμβαίνει, το φορτίζεις κλειστό, το αποσυνδέεις και το ανοίγεις όταν σου δείξει ότι φόρτισε και όταν ανοίξει σου δείχνει 98%; Αυτό ανάφερες στο σέρβις;
Link to comment
Share on other sites

Στις 3 φορτισεις που του εκανα

η 1η εδειξε μολις το ανοιξα 99% και σε 5' ειχε φτασει στο 95%.

η 2η φορτιση μολις το ανοιξα εδειξε 95% και σε 5' ειχε φτασει στο 80%.

Την 3η φορτιση την αφησα ολη νυχτα να γινει και μολις το ανοιξα εδειξε 97% και σε 5' ειχε φτασει στο 90%.

Τους τα ειπα ολα αυτα και ειπαν οτι υπαρχει προβλημα να παει σε σερβις αλλα ημουν εντος εγγυησης doa και ζητησα αντικατασταση

Poco: X3 NFC

HTC: P3300, Sensation, u ultra

Sony Ericsson: T20,T28s,T68i,K750,W580i

Nokia: 5110, 6510, 6610, 3650

Samsung:A100, D500,Omnia,Corby

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την ταχύτατη πτώση μπαταρίας μέσα σε 5 λεπτά δεν το είχες αναφέρει εδώ. Αλλιώς δεν θα ήμουν καθησυχαστικός.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι. Οταν ανοιγω την καμερα λεει οτι η duo camera εθναι μπλοκαρισμενη οτι την καλυψα με τα δαχτυλα και δεν δουλευει. Τι εχει καποιοσ αυτο το πριβλημα?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι. Οταν ανοιγω την καμερα λεει οτι η duo camera εθναι μπλοκαρισμενη οτι την καλυψα με τα δαχτυλα και δεν δουλευει. Τι εχει καποιοσ αυτο το πριβλημα?

 

Μήπως όταν ανοίγεις την κάμερα ακουμπάς καταλαθος τον πάνω φακό?(μου έχει συμβεί γιαυτό σε ρωτάω)

Αν φοράς κάποια θήκη παρατήρησε μηπως καλυπτει λίγο την δεύτερη καμερα.

Επίσης δοκίμασε να καθαρίσεις τα τζαμακια των φακων.

Edited by venduza
HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως ουτε θηκη εχω βαλει στο τηλεφωνο. Απο αντικατασταση το εχω παρει χτες κιολασ και το δοκξμασα και βγαζει αυτο σαν μηνυμα μολισ ανοιγω την καμερα
Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως ουτε θηκη εχω βαλει στο τηλεφωνο. Απο αντικατασταση το εχω παρει χτες κιολασ και το δοκξμασα και βγαζει αυτο σαν μηνυμα μολισ ανοιγω την καμερα

Kανε μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων μηπως και.. αν δεν αλλαξει κατι στην καμερα ξανα μιλα με το service.

hell was full so i came back. Forza scuderia ferrari forza valentino rossi

htc 3470 htc trophy htc desire x htc sensation HTC ONE m7 m8 m9 nougat ICE rom

htc mini hd ROM EΚΔΟΣΗ 3.50. ΒΥ ΝSOURM with cookiehome tab

htc u ultra custom rom lineageOS Android 12 by tarkzim

 

Link to comment
Share on other sites

Τιποτα απολυτως ουτε θηκη εχω βαλει στο τηλεφωνο. Απο αντικατασταση το εχω παρει χτες κιολασ και το δοκξμασα και βγαζει αυτο σαν μηνυμα μολισ ανοιγω την καμερα

 

Πριν κάνεις επαναφορά όμως προτείνει ο φίλος παραπάνω δοκίμασε εκκαθάριση δεδομένων κάμερας.

Ρυθμίσεις/εφαρμογές/κάμερα/αποθηκευτικός χώρος/εκκαθάριση δεδομενων

HTC 10 / HTC M8 stock 6.0 / Google NEXUS 9
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...