Jump to content

[S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις


Superuser
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

φιλε μου,ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. μιλησα με κορεα και μου εδωσε λυση στο προβλημα μου.υπαρχει τροπος να περασεις IMEI σε τηλεφωνω που δεν εχει. και χωρις να το πας για service.του περασε το IMEI και λειτουργει κανονικα το τηλεφωνω. οποιος εχει παρομοιο προβλημα,με το δικο μου,παρακαλω πολυ να μου στειλει μνμ και θα βοηθεισω οπως μπορω.και παλι ευχαριστω πολυ,για τον χρονο σου φιλε μου.καλη συνεχεια.

 

Γεια σου εχω αγορασει το samsung galaxy note 3. Βαζω την καρτα μου και μου λεει μη εγκυρο ιμει την βγαζω βαζω αλλη δουλευει κανονικα ξαναδοκιμαζω με την δικη μου δουλευει,αλλα στα καλα καθουμενα την επομενη μερα μου ξαναλεει μη εγκυρο ιμει και στην δικη μου καρτα αλλα και στην δευτερη τωρα. Αν ξερεις κατι που να μπορει να με βοηθησει σε παρακαλω απαντησε μου.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 578
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα φιλε μου.δεν ξερω τι μπορει,να συμβαινει αυτη την περιπτωση.πιστευω,οτι ειναι καλυτερα να μιλησεις,με τον πωλητη.καλες γιορτες..
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε μου.δεν ξερω τι μπορει,να συμβαινει αυτη την περιπτωση.πιστευω,οτι ειναι καλυτερα να μιλησεις,με τον πωλητη.καλες γιορτες..

Το εχω παρει απο χερι. Αν το παω στον γερμανο θα γνωριζουν κατι; βαζω *#06# αλλα δεν μου βγαζει ιμει.και απο αυτον που το πηρα δυσκολα να τον βρω. Καλα χριστουγεννα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
παιδια καλησπερα, τοs5 εινια γερμανικο αλλα δεν εχει βγει ακομα το Lolippop για γερμανια και δεν το εχω σπασει το κινητο μου, μπορω να βαλω την αγγλικη την καθαρη χωρις να γραψει το Knox η χασω την εγγυηση μου?
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, τοs5 εινια γερμανικο αλλα δεν εχει βγει ακομα το Lolippop για γερμανια και δεν το εχω σπασει το κινητο μου, μπορω να βαλω την αγγλικη την καθαρη χωρις να γραψει το Knox η χασω την εγγυηση μου?

 

Ναι μπορείς! Κατεβάζεις το επίσημο firmware από το sammobile και το περνάς με odin!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ελληνική Unbranded EUR έχει κανείς κατεβασμένη ;;; Δεν μπορώ να βρω πουθενά και αυτή στο Sammobile δεν κατεβαίνει σωστά έχει πρόβλημα στην αποσυμπίεση! Κανείς να βοηθήσει;;; :worry:
Link to comment
Share on other sites

παιδια απαντηστε σας παρακαλω ποια lolipop να κατεβασουμε ( απο ποια χωρα εννοω και τι παιζει με την Ελληνικη)
Link to comment
Share on other sites

παιδια απαντηστε σας παρακαλω ποια lolipop να κατεβασουμε ( απο ποια χωρα εννοω και τι παιζει με την Ελληνικη)

 

Εγώ έχω την αγγλική BOA3 και είμαι ευχαριστημένος.

Σε περίπτωση που θες να φλασαρεις την αγγλική προτείνω Odin 3.07 και όχι 3.09. Όταν είχα περάσει Ισπανίας και Πολωνίας δεν υπήρχε πρόβλημα με το Odin 3.09. Αλλά με την αγγλική μου έκανε νούμερα και την φλασαρα με Odin 3.07 χωρίς προβλήματα.

Την έχω στο pc κατεβασμενη την αγγλική και το Odin 3.07. Αν θες όταν μπορέσω τα ανεβάζω στο Dropbox να τα κατεβάσεις αν δεν τα βρίσκεις.

Edited by kountoura
kountouraN
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα στην παρεα,ελπιζω να μην διαγραφει απο καποιον συντονιστη μιας και πηρα το θαρρος αφου βλεπω στο xda και απο τους cm δεν υπαρχει ανταποκριση ειπα να ποσταρω και εδω.

Λοιπον εχω το Galaxy s5 οχι το ευρωπαικο αλλα το ξεκλειδωτο (g900h)

σαν κωδικος μοντελο ειναι το k3gxx

 

οπως ξερετε ή αν δεν ξερετε δεν υπαρχει αναπτυξη για το συγκεκριμενο μοντελο.

να αναφερω πως η samsung πριν λιγες μερες κυκλοφορησε την LP και για εμας

αλλα και τα sources για τον κερνελ που μεχρι τωρα δεν υπηρχαν και δεν γινοταν καποια αναπτυξη.

 

Αυτο που ζητω (ελπιζω) αν καποιος απο δω εχει τις γνωσεις και την ορεξη να φτιαξει μια custom rom εντελως απο το 0 οπως ειναι οι cm,aosp

που να μην βασιζεται ομως στο touchwiz της samsung αλλα ναναι cm/aosp.

αν καποιος βρεθει και ασχοληθει λοιπον ας ποσταρει για να του δωσω οτι χρησιμες πληροφοριες χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω περάσει στο s5 μου την 5.0 lollipop και εχω την εντύπωση ότι η μπαταρία του κινητού τελειώνει πιο γρήγορα από πριν.Αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων θα χάσω και τις φωτογραφίες από την SD;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,έχω περάσει στο s5 μου την 5.0 lollipop και εχω την εντύπωση ότι η μπαταρία του κινητού τελειώνει πιο γρήγορα από πριν.Αν κάνω επαναφορά ρυθμίσεων θα χάσω και τις φωτογραφίες από την SD;

Ευχαριστώ

 

Kαλησπερα...οχι μονο η εσωτερικη μνημη σβηνεται...απο SD δε χανεις...αλλα προσοχη απ του τηλεφωνου τη μνημη ολα ...!!!

Jason the Greek
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπερα παιδια. Επειδη σκεφτομαι να παρω το κινητο, υπαρχει καποιος τροπος για ρουτ χωρις να γραψει ο knox; Αρχικα δεν μ ενδιαφερει ν αλλαξω ρομ, αρα απλα ρουτ θα ηθελα.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια. Επειδη σκεφτομαι να παρω το κινητο, υπαρχει καποιος τροπος για ρουτ χωρις να γραψει ο knox; Αρχικα δεν μ ενδιαφερει ν αλλαξω ρομ, αρα απλα ρουτ θα ηθελα.

Στην κιτκατ ναι αλλα ειναι αρκετα ζόρι (το εχω κανει παλαια) , στη lolipop δεν ξερω αν γίνεται ,αλλα αν δεν γίνεται να κανεις μόνο ροοτ, γίνεται σίγουρα να βαλεις ρουταρισμενη ρομ χωρίς να γραψει ο knox. Το οποιο είναι ακομα ποιο ζωρι.. :lol: Ουσιαστικα πρεπει να πας στην κιτκατ, να κανεις ροοτ εκεί και μετα να φλασαρεις μια ρουταρισμενη lolipop που δε γραφει τον knox. Υπάρχουν και τετοιες ρομ..

Ακομα και αυτες που πειραζουν τον knox, στην πραγματικότητα οι περισσότερες μπορούν να μπουν χωρις να πειραχτει ο knox. Τωρα διαβαζα για την alliance που τρεχω τωρα (ο developer που τη φτιάχνει λέει οτι δεν μπαίνει χωρις να γραψει ο knox), οπου ο αλλος δινει οδηγιες πως την εβαλε με mobile odin χωρίς να γραψει ο knox..

Τα πάντα γίνονται αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετα περίπλοκο που το 99% εδω μεσα αμφιβάλλω αν μπορουν να το κανουν..

edit, και μιας και τωρα το διαβαζα, να πως γίνεται

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59192893&postcount=8604

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Στην κιτκατ ναι αλλα ειναι αρκετα ζόρι (το εχω κανει παλαια) , στη lolipop δεν ξερω αν γίνεται ,αλλα αν δεν γίνεται να κανεις μόνο ροοτ, γίνεται σίγουρα να βαλεις ρουταρισμενη ρομ χωρίς να γραψει ο knox. Το οποιο είναι ακομα ποιο ζωρι.. :lol: Ουσιαστικα πρεπει να πας στην κιτκατ, να κανεις ροοτ εκεί και μετα να φλασαρεις μια ρουταρισμενη lolipop που δε γραφει τον knox. Υπάρχουν και τετοιες ρομ..

Ακομα και αυτες που πειραζουν τον knox, στην πραγματικότητα οι περισσότερες μπορούν να μπουν χωρις να πειραχτει ο knox. Τωρα διαβαζα για την alliance που τρεχω τωρα (ο developer που τη φτιάχνει λέει οτι δεν μπαίνει χωρις να γραψει ο knox), οπου ο αλλος δινει οδηγιες πως την εβαλε με mobile odin χωρίς να γραψει ο knox..

Τα πάντα γίνονται αλλα το θεμα ειναι οτι ειναι αρκετα περίπλοκο που το 99% εδω μεσα αμφιβάλλω αν μπορουν να το κανουν..

edit, και μιας και τωρα το διαβαζα, να πως γίνεται

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=59192893&postcount=8604

καταλαβα αρα καλυτερα ας περιμενω καμια βδομαδα να ναι κομπλε και μετα ας γραψει ο knox :p

Link to comment
Share on other sites

καταλαβα αρα καλυτερα ας περιμενω καμια βδομαδα να ναι κομπλε και μετα ας γραψει ο knox :p

Σε αυτο το συμπέρασμα κατεληξα και εγω. Στην αρχη ειχα κανει ροοτ χωρις να γραψει ο knox (kitkat) αλλα για να το κανω αυτο χωρις να κινδυνεψω να χαλασω κατι, διαβασα καμια 50ρια σελιδες στο xda. Και παντα κατι θα σου λειπει. Πχ δε θα εχεις custom recovery (αρα δε μπορείς να κρατήσεις ενα nandroid backup ωστε αν πανε ολα στραβα να επαναφερεις τα παντα πανεύκολα. Πολλες φορες αυτο σε σώζει) , δε θα μπορεις να βαλεις παντα οποιο modem/bootloader θελεις. Ενω αν γραψει ο knox ολα είναι παιχνιδακι..

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

Παρακάτω εχω ενα αρχείο Excel με 3 φύλλα.

1.Εφαρμογές Google που μπορείς να αφαιρεσεις (ή να παγωσεις στο titanium)

2. Εφαρμογές Samsung

3. Super lite, με οτι μπορεί να αφαιρεθει γενικα χωρίς πρόβλημα..

Δοκιμάστε καλύτερα να τα παγωσετε αρχικα στο titanium, και αν οντως δεν τα χρησιμοποιείτε ποτε, τότε μπορείτε να τα σβησετε. (ή να τα μεταφερετε σε κάποιο φάκελο ωστε αν χρειαστείτε κατι στο μέλλον να το ξανα μεταφερετε.

Πολλοί ψαχνουν τι να σβησουν, οπότε νομίζω είναι χρήσιμο.

Θα πρέπει να δείτε ενα κλικ καλύτερο smoothness, και 2 κλικ καλυτερη μπαταρία. Τουλάχιστον αυτο βλέπω εγω. Επίσης προτείνω nova launcher.

 

https://www.dropbox.com/s/d9j1tlzz6wl106m/Apps%20Removed%20from%20Alliance%20ROM%20v7.0.xlsx?dl=0

Edited by sosimple2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εχω το samsung galaxy s5 g906s prime lte-a ..απλα ειναι στα αγγλικα το μενου και θελω να το γυρισω και στα ελληνικα..το morelocale 2 θελει root?θα το εκτιμουσα εναν πολυ καλον οδηγο!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Εχω το samsung galaxy s5 g906s prime lte-a ..απλα ειναι στα αγγλικα το μενου και θελω να το γυρισω και στα ελληνικα..το morelocale 2 θελει root?θα το εκτιμουσα εναν πολυ καλον οδηγο!!!
Το more locale είναι κυρίως για να μεταφράζει τα μενού αλλά παίζει να μην σου κάνει δουλειά ή να στην κάνει μισή,κάποια μενού δηλαδή να παραμείνουν στα αγγλικά.Η καλύτερη εφαρμογή γι αυτή τη δουλειά είναι το language enabler,για samsung συσκευές. Με αυτήν εμφανίζονται οι γλώσσες που είναι κρυμένες λόγω csc. Φυσικά απαιτεί ρούτ.

Για οδηγό διαβάζεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412759

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ...ναι οντως εχω ακουσει οτι δεν τα μεταφραζει ολα...εξαλλου θα το ρουταρω γιατι εχει κατι κορεατικες εφαρμογες!!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να προτεινεται καποια ρομ σταθερη να δοκιμασω; Να μην εχει πολλα bug αν γινεται, οσα εχει πανω κατω και η στοκ ας πουμε
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε να προτεινεται καποια ρομ σταθερη να δοκιμασω; Να μην εχει πολλα bug αν γινεται, οσα εχει πανω κατω και η στοκ ας πουμε

Alliance 7 την τελευταια. Αμα τη βαλεις σωστα, βάζοντας και bootloader / modem με odin ( και ελέγχοντας οτι οντως μπηκε, γιατί υπάρχει ενα θεματακι. Ενω το φλασαρεις δεν παιρνει τίποτα. 9 στους 10 που κλαιγονται, νομίζουν ότι μπήκε ο σωστός bootloader, ενω στην πραγματικότητα δεν εχει φλασαριστει τιποτα.. Το ξερω, το εχω παθει.)

Σου δινει πολλες επιλογές στην εγκατάσταση. Προτείνω stock kernel, αφαίρεση ολου του bloatware της Samsung, original theme. Πεταει μετα και με πολλες δυνατότητες.

Link to comment
Share on other sites

Alliance 7 την τελευταια. Αμα τη βαλεις σωστα, βάζοντας και bootloader / modem με odin ( και ελέγχοντας οτι οντως μπηκε, γιατί υπάρχει ενα θεματακι. Ενω το φλασαρεις δεν παιρνει τίποτα. 9 στους 10 που κλαιγονται, νομίζουν ότι μπήκε ο σωστός bootloader, ενω στην πραγματικότητα δεν εχει φλασαριστει τιποτα.. Το ξερω, το εχω παθει.)

Σου δινει πολλες επιλογές στην εγκατάσταση. Προτείνω stock kernel, αφαίρεση ολου του bloatware της Samsung, original theme. Πεταει μετα και με πολλες δυνατότητες.

Επειδή δεν το χω ψάξει ακόμα τόσο πολύ όσον αφορά το ρουτ, μπορείς να στείλεις κάποιες οδηγίες για το πως γίνονται όλα αυτά; κάτι από xda ίσως;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το χω ψάξει ακόμα τόσο πολύ όσον αφορά το ρουτ, μπορείς να στείλεις κάποιες οδηγίες για το πως γίνονται όλα αυτά; κάτι από xda ίσως;

Επειδη εγραφες για καποια rom σαν τη stock, υπέθεσα οτι ψαχνεις για custom rom. Αμα δεν εχεις ουτε root ακόμα ξεχνα το.. Ψαξε πως κανεις root και recovery πρωτα. Πάντως το link της Alliance ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716535

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εγραφες για καποια rom σαν τη stock, υπέθεσα οτι ψαχνεις για custom rom. Αμα δεν εχεις ουτε root ακόμα ξεχνα το.. Ψαξε πως κανεις root και recovery πρωτα. Πάντως το link της Alliance ειναι εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2716535

Ναι ρουτ δεν έχω κάνει ακόμα, όλα μαζί θα τ κάνω. Σκέφτηκα ότι δεν χρειάζεται να κάνω ρουτ χωρίς να γράψει ο Knox. Θα τα κάνω όλα μαζί αυτές τις μέρες γι αυτό ρώτησα για να ξέρω από πριν κάποια ρομ, μην ψάχνομαι

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to [S5] Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...