Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Στο xda έχει ακόμα πολύ λαό που έχει το κινητό. Ένας developer μάλιστα έκανε αίτηση για να πάρει το tag "official" η cyanogenmod που αναπτύσσει εδώ και 2 χρόνια!

 

 

 

 

 

Canoni είμαι σε cm13 (6.0.1) εδώ και αρκετούς μήνες. Αν θέλεις να πας σε νέα έκδοση λειτουργικού μπορείς να φλασάρεις την CM13.

 

Είναι εύκολο να δώσεις το λινκ για κατέβασμα? Το κινητό το έχει ένας φίλος μου και του είχα περάσει cm11 και το δουλεύει ακόμα εκεί (χωρίς πρόβλημα).

 

Σκέφτομαι να του κάνω ένα φρεσκαρισμα...

 

 

 

Να υποθέσω, ότι δεν έχει αλλάξει κάτι στην διαδικασία φλασαρισματος? Από ρεκοβερη, κάνω όλα τα wipes και μετά πέρασμα την νέα ρομ. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πηγα απο MIUI5 σε MIUI7 GTV το γεροντακι και πεταει!

 

Κριμα που οι κατοχοι του πλεον δεν γεμιζουμε ταξι χαχαχαχαχα

 

εγω το εδωσα στον γιο μου με την miui 7 / GTV 6.2.18 dev

εχει βαλει κανεις καμμια πιο νεα?

συμπερασματα?

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Πετρο εγω πηγα απο 5αρα σε τελευταια 7αρα GTV.

 

Τα καλα ειναι οτι το κινητο φαινεται να ανασαινει καλυτερα, πιο σβελτο και ομορφο.

 

Τα κακα ειναι οτι η μπαταρια πεφτει αρκετα πιο γρηγορα και εχω θεματα με τα notifications καποιων εφαρμογων.

 

Επισης ο Chrome μερικες φορες οταν τον κλεινω τρωω ενα Please Wait μαλλον απο τον Launcher

 

Δεν το μετανιωσα παντως....του χρειαζοταν ενα λιφτινγκ του γερακου. Πολυ τιμιο κινητο

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Σε ένα μήνα κλείνει 2 χρόνια χρόνια χωρίς προβλήματα. Είμαι ακόμα με cm11. Οδηγίες για να περάσω 13 υπάρχουν πουθενά ;
- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Είχα περασμένη cm12 5.0.2 νμζ και το κινητό σαν να παρέδοσε πνεύμα.

 

Χτες μου άδειασε η μπαταρία, το έβαλα να φορτίσει το βράδυ κλειστό, και σημερα το πρωι το κινητό δεν ανοίγει. Μπαινει βασικά κανονικά στην αρχική οθόνη αλλά έχει ήδη βγάλει μνμ για Απενεργοποίηση και το κινητό κλείνει πριν μπορέσω να κάνω οτιδήποτε. Επίσης παρατήτησα ότι δείχνει εκεί την μπαταρία με 0% αλλά όταν είναι κλειστό στον φορτιστή δείχνει ότι είναι φουλ. Προσπάθησα 4-5 φορές αλλά τα ίδια. Μετά προσπάθησα να μπω στον bootloader αλλά κολάει στην οθόνη την αρχική πριν μου εμφανίσει τις εντολές. Καμιά ιδέα να το αναστήσω ;

Link to comment
Share on other sites

Είχα περασμένη cm12 5.0.2 νμζ και το κινητό σαν να παρέδοσε πνεύμα.

 

Χτες μου άδειασε η μπαταρία, το έβαλα να φορτίσει το βράδυ κλειστό, και σημερα το πρωι το κινητό δεν ανοίγει. Μπαινει βασικά κανονικά στην αρχική οθόνη αλλά έχει ήδη βγάλει μνμ για Απενεργοποίηση και το κινητό κλείνει πριν μπορέσω να κάνω οτιδήποτε. Επίσης παρατήτησα ότι δείχνει εκεί την μπαταρία με 0% αλλά όταν είναι κλειστό στον φορτιστή δείχνει ότι είναι φουλ. Προσπάθησα 4-5 φορές αλλά τα ίδια. Μετά προσπάθησα να μπω στον bootloader αλλά κολάει στην οθόνη την αρχική πριν μου εμφανίσει τις εντολές. Καμιά ιδέα να το αναστήσω ;

Το παραπάνω είναι γνωστό θέμα με την CM12.

Για αρχή βγάλε μπαταρία, πάτα το Power button για 30 δευτερόλεπτα και μετά ξαναβάλε την μπαταρία.

 

Αν σου κάνει πάλι το ίδιο θέμα, δοκίμασε να το ανοίξεις με συνδεδεμένο τον φορτιστή. Μετά από 3-4 άνοιξε κλείσε θα στρώσει.

 

Πάντως μην μένεις με την αρχαία 5.0.

Πλεον η CM13 δεν έχει καθόλου bugs και υπάρχουν και διάφοροι kernels που μπορείς να περάσεις.

 

Εγώ εδώ και αρκετό καιρό είμαι με CM13 + God's kernel.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως έστρωσε το κινητό μετά από κανα μισάωρο αλλα είχα φάει σκάλωμα πιο πριν.

 

Ε θα του φλασάρω την τελευταία cm ξανά αφού μου κανει κολπα πλεον. Με τον God's Kernel τι κερδίζω ουσιαστικά;

Link to comment
Share on other sites

Έχει καλύτερη μπαταρία με τον Custom kernel + μπορείς να χρησιμοποιήσεις το double tap 2 wake (θέλει να το ενεργοποιήσεις από το Synapse)

 

Sent from my HM 1SW using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα! ειχα αγορασει οταν ειχε βγει το redmi 1s ενα για την κοπελα μου. της ειχα βαλει την επισημη stable την ευρωπαικη.

απο τοτε δεν εχω ασχοληθει καθολου μαζι του ουτε με τις ρομ που εχουν βγει. και η αληθεια ειναι οτι θελει ενα φρεσκαρισμα

μπορειτε να μου προτεινετε τι ρομ να του βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν την ενδιαφερει το ελληνικο μενου, βαλε επισημη αγγλοκινεζικη ρομ

http://en.miui.com/download-226.html#305

 

Aν θελει ελληνικο μενου βαλε αυτη

http://tinyurl.com/godoxou

Link to comment
Share on other sites

Aν δεν την ενδιαφερει το ελληνικο μενου, βαλε επισημη αγγλοκινεζικη ρομ

http://en.miui.com/download-226.html#305

 

Aν θελει ελληνικο μενου βαλε αυτη

http://tinyurl.com/godoxou

 

θα παω για την ελληνικη stable γιατι θελει τα ελληνικα.....

πως να την περασω? την περναω διαφοερτικα μιας και τωρα δεν εχει την ελληνικη stable αλλα την ευρωπαικη stable?

Edited by akis8607
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Τον τελευταιο καιρο η θηρα usb δεν κανει καθολου καλη επαφη και για να καταφερω να το φορτισω κανω πολυ ωρα γιατι ψαχνω να βρω την καταλληλη πιεση και γωνια του βυσματος του καλωδιου.

 

Γι' αυτο θελω τη γνωμη σας.

Αν παραγγειλω αυτο (http://m.aliexpress.com/item/32251380275.html) θα μπορεσω να το παω καπου να μου το τοποθετησουν; Κι αν ναι, εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι;

 

Ευχαριστω.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Τον τελευταιο καιρο η θηρα usb δεν κανει καθολου καλη επαφη και για να καταφερω να το φορτισω κανω πολυ ωρα γιατι ψαχνω να βρω την καταλληλη πιεση και γωνια του βυσματος του καλωδιου.

 

Γι' αυτο θελω τη γνωμη σας.

Αν παραγγειλω αυτο (http://m.aliexpress.com/item/32251380275.html) θα μπορεσω να το παω καπου να μου το τοποθετησουν; Κι αν ναι, εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι;

 

Ευχαριστω.

Κατ αρχην, δοκιμασες με αλλο καλωδιο?

Συνηθως αυτο ειναι που αδυνατιζει και δεν κουμπωνει σωστα και οχι η θυρα.

 

 

Sent from my H1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.

 

Τον τελευταιο καιρο η θηρα usb δεν κανει καθολου καλη επαφη και για να καταφερω να το φορτισω κανω πολυ ωρα γιατι ψαχνω να βρω την καταλληλη πιεση και γωνια του βυσματος του καλωδιου.

 

Γι' αυτο θελω τη γνωμη σας.

Αν παραγγειλω αυτο (http://m.aliexpress.com/item/32251380275.html) θα μπορεσω να το παω καπου να μου το τοποθετησουν; Κι αν ναι, εχετε να προτεινετε καποιο μαγαζι;

 

Ευχαριστω.

ναι ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει αυτο, βασικα ουτε χρηματα δεν παιζει να σου ζητησουν, δοκιμασε αλλο καλωδιο για αρχη η δοκιμασε να κανεις και αυτο
Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην, δοκιμασες με αλλο καλωδιο?

Συνηθως αυτο ειναι που αδυνατιζει και δεν κουμπωνει σωστα και οχι η θυρα.

 

 

Sent from my H1 using Tapatalk

 

ναι ειναι πολυ ευκολο να τοποθετηθει αυτο, βασικα ουτε χρηματα δεν παιζει να σου ζητησουν, δοκιμασε αλλο καλωδιο για αρχη η δοκιμασε να κανεις και αυτο

Εννοειται δοκιμασα και αλλο καλωδιο και καθαρισα τη θυρα.

 

Αποφασισα τελικα να το παραγγειλω και να το αλλαξω μονος μου. Ευκολο ειναι, μολις το εβγαλα και το ξαναεβαλα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μπαταρια για το τηλεφωνακι μας που θα βρω ξερετε?
Οι τέσσεροι τροχοί κινούν το σώμα, οι δύο την ψυχή.
Link to comment
Share on other sites

θα παω για την ελληνικη stable γιατι θελει τα ελληνικα.....

πως να την περασω? την περναω διαφοερτικα μιας και τωρα δεν εχει την ελληνικη stable αλλα την ευρωπαικη stable?

 

καποιος???

Link to comment
Share on other sites

Έχω ξεμείνει με την cm 11. Κανένας οδηγός για να πάω σε 13 υπάρχει ;

 

Πέρνα το τελευταίο TWRP.

Κατέβασε την τελευταία CM13, τα GApps και το Firmware 7.0.5.0 (είναι στο 3ο ποστ) από εδώ: http://forum.xda-developers.com/redmi-1s/orig-development/cyanogenmod-13-0-t3265044

Πέρασέ τα στην SD σου.

Μπες στο TWRP και κάνε wipe τα πάντα (system,cache,data,dalvik cache) και μετά φλάσαρε τα zips που έχεις κατεβάσει με την εξής σειρά:

1.Firmware, 2.CM13, 3.Gapps

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ξέρει κανείς εαν υπάρχει MIUI ROM για το κινητό μας που να πατάει σε andoid 5 ?
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα εχω ενα 1s της γυναικας μου σε ροζ χρωμα με περασμενη την gtv 5.2.10 υπαρχει καποια ρομ που αξιζει να περασω γιατι σκεφτομαι να το δωσω .
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...