Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κι εγώ όταν είχα την Miui μου είχε τύχει δύο φορές αυτό το πράγμα.

Με επανεκκίνηση στρώνει. Βέβαια το είχα πάθει σε μια παλιά έκδοση της miui, με την V37 ήμουν εντάξει.

Εγω με την gtv 3.22 ειμαι, πρωτη φορα με εκανε κατι τετοιο, νομιζω οτι ειναι ωρα να παω για την cm11, το σκ θα ασχοληθω παλι με αυτο με φαινεται.

Με ποιο προγραμμα μπορω να ριξω την συχνοτητα, γιατι δεν μου αρεσει καθολου που ζεσταινετε.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγω με την gtv 3.22 ειμαι, πρωτη φορα με εκανε κατι τετοιο, νομιζω οτι ειναι ωρα να παω για την cm11, το σκ θα ασχοληθω παλι με αυτο με φαινεται.

Με ποιο προγραμμα μπορω να ριξω την συχνοτητα, γιατι δεν μου αρεσει καθολου που ζεσταινετε.

 

Σε MIUI ίσως με το no frills, σε CM11 υπάρχει native εφαρμογή στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιει κανεις handsfree bluetooth και αν ναι τι μαρκα; Εχω ενα samsung αλλα δεν το αναγνωριζει...

Ενα Samsung HM3300 που είχα και ενα Plantronics M55 που έχω τώρα, μια χαρά δουλεύουν.

- Κωνσταντίνος -
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Χρησιμοποιει κανεις handsfree bluetooth και αν ναι τι μαρκα; Εχω ενα samsung αλλα δεν το αναγνωριζει...

 

Όλα τα αναγνωρίζει, προφανώς το δικό σου είναι paired με άλλη συσκευή και πρέπει να γίνει reset για να το δει η νέα σου συσκευή. Κοίτα στις οδηγίες του bluetooth σου για το πως γίνεται.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε MIUI ίσως με το no frills, σε CM11 υπάρχει native εφαρμογή στις ρυθμίσεις.

 

Που ακριβώς είναι στην cm11 διότι εγώ δεν την βρίσκω και έβαλα το setcpu για αυτή την δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Που ακριβώς είναι στην cm11 διότι εγώ δεν την βρίσκω και έβαλα το setcpu για αυτή την δουλειά.

Settings-> performance -> processor-> maximum CPU frequency

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να ενεργοποιήσεις την επιλογή για προγραμματιστές πρώτα για να στο βγάλει

Οι τρανοί άντρες είναι σφυρηλατημένοι στη φωτιά.

Προνόμιο των κατωτέρων είναι το άναμμα της φωτιάς.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα αναγνωρίζει, προφανώς το δικό σου είναι paired με άλλη συσκευή και πρέπει να γίνει reset για να το δει η νέα σου συσκευή. Κοίτα στις οδηγίες του bluetooth σου για το πως γίνεται.

 

Ειχες δικιο. Το εκανα reset και το αναγνωρισε. Να' σαι καλα..

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε κάτω το κινητο και έσπασε το τζαμί της κάμερας.

Αλλάζει; υπάρχει δηλαδή ανταλλακτικό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν ρυθμισα κάτι. Όταν διαλεγω απο τις επαφές ή απο τις κλήσεις για να καλεσω, βγαίνει το παράθυρο για να διαλεξω sim όπως γινόταν και με τον dialer της miui.

Τώρα διάβασα ότι εσύ φοράς την Miui ενώ εγώ την CM11. Γιαυτό λογικά.

 

Όσο για το φίλο που ρώτησε αν η CM11 έχει bug να αναφέρω ότι τρεις μέρες που τη φοραω είναι αψεγάδιαστη και έχεις την εντύπωση πως ελάφρυνε το κινητό. Άσε που τώρα το δουλεύω χωρίς να φοβάμαι μη μου κλείσει καμία εφαρμογή με force close.

 

Το μόνο που ίσως το κάνει ή είναι ιδέα μου είναι ότι όταν παταω το Home button μου φαίνεται πως ανεπαίσθητα αργεί στην απόκριση και νομίζεις ότι δεν το πατησες καλά

Κλάσματα αυτό, αλλά το καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Πως γίνεται ακριβώς αυτό,; Το έβαλα και γω αλλά δεν μου δίνει επιλογή

 

 

Τώρα διάβασα ότι εσύ φοράς την Miui ενώ εγώ την CM11. Γιαυτό λογικά.

 

Δουλεύει και με την miui αλλά πρέπει στις ρυθμίσεις των sim να του "πεις" να σε ρωτάει πάντα πριν την κλήση ποια σιμ θα χρησιμοποιήσει.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα! επειδη θα το δωσω το κινητο εχω ενα μπλε καπακι αυθεντικο για πουλημα οποιος ενδιαφερεται μου λεει...
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να μπω recovery (TWR) αλλά μένει στο mi. Να πω ότι έχω την cm11. Ήθελα να κάνω backup αλλά δεν μπαίνει σε recovery. Σε fastboot που δοκίμασα μπαίνει. Λέτε να ξαναπερασω το twr μέσω fastboot? Edited by nassosp
Link to comment
Share on other sites

Πήγα σήμερα να μπω recovery (TWR) αλλά μένει στο mi. Να πω ότι έχω την cm11. Ήθελα να κάνω backup αλλά δεν μπαίνει σε recovery. Σε fastboot που δοκίμασα μπαίνει. Λέτε να ξαναπερασω το twr μέσω fastboot?

 

Ενεργοποίησε το advanced power menu από το Developer Settings και κάνε reboot σε recovery να δεις αν θα μπει.

Link to comment
Share on other sites

Ενεργοποίησε το advanced power menu από το Developer Settings και κάνε reboot σε recovery να δεις αν θα μπει.

 

Το έχω κάνει και αυτό αλλά τίποτα. Μένει στο mi. Το άφησα κάνα 5λεπτο μπας και θέλει χρόνο αλλά αυτό εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να ξαναπερασω το twr μέσω fastboot?

 

ναι με κλειστα ματια

 

***********************************

οσοι εχετε θεματα προβληματα ιστοριες με τη miui να περασετε την cm χωρις δευτερη σκεψη

απο θεμα μπαταριας σιγουρα 100% τουλαχιστον παραπανω στη διαρκεια.

τη περασα χθες το βραδυ χωρις να κανω τπτ αλλο και το αφησα να φορτισει να ειναι απο το πρωι στο 100%

σημερα το ξεπατωσα συγκριτικα με αλλες ημερες γιατι εβαζα εβγαζα εφαρμογες να το φερω στα μετρα μου. ομιλια και sms και εχω τωρα το βραδυ υπολοιπομενη 51% μπαταρια

καμια εφαρμογη δε crasare (ουτε με την miui ειχα θεμα σε αυτο) Κανενα Lag (ουτε στη miui ειχα θεμα σε αυτο ) λειτουργει αψογα

τα 2 παραπανω τα αναφερα γιατι καποιοι λενε για fc και οτι σερνετε καμια φορα στη miui

 

επεισης εχει και ραδιο κατι συμαντικο για εμενα..

 

στα ακουστικα παρατηρησα μονο οτι 2 φορες δε λειτουργουσαν αλλα εβγαλα το βισμα και το ξαναεβαλα και ολα οκ.. ισως ηταν και τυχαιο θα δειξει

Link to comment
Share on other sites

Μου έπεσε κάτω το κινητο και έσπασε το τζαμί της κάμερας.

Αλλάζει; υπάρχει δηλαδή ανταλλακτικό;

 

Κανεις να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες επειδή το τηλ. αυτό μου άρεσε σαν χαρακτηριστικά και στα λεφτά που τα προσφέρει θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει καμιά rom που να είναι σταθερή χωρίς κρασαρίσματα ας είναι και η ρομ που θα έρθει το τηλ. και αν γίνετε να είναι στα Ελληνικά. Δεν με ενοχλεί να έχω κάποια παλιά ρομ αρκεί να παίζει καλά το τηλ. Το θέμα της μπαταρίας δεν ξέρω αν θα με ενοχλήσει γιατί δεν θα έχω το δίκτυο μου σε 3g αλλά σε 2g το wifi το ανοίγω όταν θέλω να μπώ νετ ή σε κανένα on line game και λίγο παιχνίδι γενικά. Δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια ο ήχος του και η δόνηση;

ΑΑΑΑΑΑ Έχω διαβάσει και κάτι σχετικά με μεγάλες θερμοκρασίες στο πίσω μέρος του τηλ. ισχύει;;; Τέ λος θα ήθελα να μάθω αν θ μπορέσω να επαναφέρω τις επαφές μου από αρχείο vcf από το πρώην android;;;;

Σας ευχαριστώ από τώρα και περιμένω τα μαντάτα σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες επειδή το τηλ. αυτό μου άρεσε σαν χαρακτηριστικά και στα λεφτά που τα προσφέρει θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει καμιά rom που να είναι σταθερή χωρίς κρασαρίσματα ας είναι και η ρομ που θα έρθει το τηλ. και αν γίνετε να είναι στα Ελληνικά. Δεν με ενοχλεί να έχω κάποια παλιά ρομ αρκεί να παίζει καλά το τηλ. Το θέμα της μπαταρίας δεν ξέρω αν θα με ενοχλήσει γιατί δεν θα έχω το δίκτυο μου σε 3g αλλά σε 2g το wifi το ανοίγω όταν θέλω να μπώ νετ ή σε κανένα on line game και λίγο παιχνίδι γενικά. Δεν ξέρω αν είναι τόσο χάλια ο ήχος του και η δόνηση;

ΑΑΑΑΑΑ Έχω διαβάσει και κάτι σχετικά με μεγάλες θερμοκρασίες στο πίσω μέρος του τηλ. ισχύει;;; Τέ λος θα ήθελα να μάθω αν θ μπορέσω να επαναφέρω τις επαφές μου από αρχείο vcf από το πρώην android;;;;

Σας ευχαριστώ από τώρα και περιμένω τα μαντάτα σας!!!

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι για τα λεφτά του το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ καλό. Εγώ με την multirom που είχε από το minideal με κανονική χρήση δεν είχα θέματα.αν το ζοριζα είχα μερικά fc λόγω κακής διαχείρισης μνήμης της Miui αλλά τίποτα παραπάνω. Ελληνικά είχε κανονικά.Εδώ και 3 μέρες με cyanogenmod όμωςτο τηλέφωνο από απλά καλό έχει γίνει εκπληκτικό. Δεν κολλάει πουθενά, μπαταρία που βγάζει μέρα εύκολα, bugs δεν έχω βγει έως τώρα σημαντικά και το θέμα της υπερθέρμανσης διορθώνεται χωρίς να χάσεις σε απόδοση αν ρίξεις τον χρονισμό του επεξεργαστή από το 1.6 στο 1.2 Ghz πολύ εύκολα μέσα από τα settings του cyanogenmod. Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία θα σου πω ότι για τα λεφτά του το τηλέφωνο είναι πάρα πολύ καλό. Εγώ με την multirom που είχε από το minideal με κανονική χρήση δεν είχα θέματα.αν το ζοριζα είχα μερικά fc λόγω κακής διαχείρισης μνήμης της Miui αλλά τίποτα παραπάνω. Ελληνικά είχε κανονικά.Εδώ και 3 μέρες με cyanogenmod όμωςτο τηλέφωνο από απλά καλό έχει γίνει εκπληκτικό. Δεν κολλάει πουθενά, μπαταρία που βγάζει μέρα εύκολα, bugs δεν έχω βγει έως τώρα σημαντικά και το θέμα της υπερθέρμανσης διορθώνεται χωρίς να χάσεις σε απόδοση αν ρίξεις τον χρονισμό του επεξεργαστή από το 1.6 στο 1.2 Ghz πολύ εύκολα μέσα από τα settings του cyanogenmod. Ελπίζω να βοήθησα!

 

Σωστά! Προσωπικά είχα την ελληνική miui (με όχι ιδιαίτερα προβλήματα) αλλά με την cm11 το τηλ δείχνει πραγματικά πόσο καλό είναι! Εν αναμονή βέβαια και του miui v6, όπου θέλω να πιστεύω ότι θα δώσει η xiaomi στο τηλ αυτό που του αξίζει!

Link to comment
Share on other sites

Ειχα γράψει απο τους πρώτους σε αδελφο foroum ,οτι καλο το κινητο ΑΛΛΑ η καταναλωση μπαταριας & η υπερθερμανση προσωπικα ηταν ανυπόφορες ιδίως με τη multirom που ειχε επανω ! Η κατασταση καπως βελτιωθηκε στη διαχειριση ram κυρίως με την ΕΛΛΗΝΙΚΉ MIUI 4.9.5, αλλά μπαταρια & υπερθερμανση τα ίδια ! παρακαλουσαμε για MIUI V6 & 4.4 μήπως δουμε φως στα θεματα αυτά ,μας ακουσαν φαινεται απο την CYANOGENMOD και εδωσαν πνοη νεα στο πραγματικά καλο κινητο ,την κατεβαζω και τη φλασαρω αμεσα ,εντυπωσεις μεσα στο ΣΚ !
Pipo M9 (RileyROM 2.6.4) - ZTE V967S (1.0.5) - Xiaomi RedMi 1S (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi 2 (MIUI V7 5.8.27)-Xiaomi Redmi Note 2 (MIUI V7 6.4.28)
Link to comment
Share on other sites

Ειχα γράψει απο τους πρώτους σε αδελφο foroum ,οτι καλο το κινητο ΑΛΛΑ η καταναλωση μπαταριας & η υπερθερμανση προσωπικα ηταν ανυπόφορες ιδίως με τη multirom που ειχε επανω ! Η κατασταση καπως βελτιωθηκε στη διαχειριση ram κυρίως με την ΕΛΛΗΝΙΚΉ MIUI 4.9.5, αλλά μπαταρια & υπερθερμανση τα ίδια ! παρακαλουσαμε για MIUI V6 & 4.4 μήπως δουμε φως στα θεματα αυτά ,μας ακουσαν φαινεται απο την CYANOGENMOD και εδωσαν πνοη νεα στο πραγματικά καλο κινητο ,την κατεβαζω και τη φλασαρω αμεσα ,εντυπωσεις μεσα στο ΣΚ !

Για ακρίβεια χεσμένους μας έχει και η CM Team.

Η rom είναι unofficial και αναπτύχθηκε από ανεξάρτητο developer.

Link to comment
Share on other sites

Για ακρίβεια χεσμένους μας έχει και η CM Team.

Η rom είναι unofficial και αναπτύχθηκε από ανεξάρτητο developer.

 

Δε βαριέσαι, τουλάχιστον έκανε καλή δουλειά!

Link to comment
Share on other sites

Δε βαριέσαι, τουλάχιστον έκανε καλή δουλειά!

 

Παιδιά, κανείς δεν μας έχει χεσμένους πέραν της XIAOMI. Όλοι την παρακαλούν στην κυριολεξία να δώσει το kernel source code για μπορέσουμε να έχουμε μια ολοκληρωμένη ανάπτυξη των ROM.

Οι Κινέζοι όμως κάνουν τους "Κινέζους" και θα συνεχίσουν να το κάνουν για ευνόητους λόγους...

Δυστυχώς αποδείχτηκαν μικρότεροι των περιστάσεων!!!

ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ.

ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...