Jump to content

Xiaomi Redmi / Hongmi 1s


gerstavros2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατάφερα και το brickara κόλλησε στο σημα mi και παπαλα δεν ανοίγει. Εκανα και ολα τα wipe και τιποτα... Πρέπει λογικά να ξανα φλασαριστει καποια ρομ.. Αλλα προσβαση στην εσωτερική μνημη δεν μπορώ να έχω ώστε να περασω το ζιπ.. Καμια ιδεα; σας ετοιχε κατι παρομοιο;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • Administrators
Μετά από μερικούς κύκλους φόρτισης θα δεις κάποια σχετική βελτίωση στην αυτονομία αν και αυτό δεν είναι το δυνατό σημείο της συσκευής.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για οποίον καταφέρει και το κολλήσει υπάρχει λύση να φλασαριστει το κινητο χωρίς να έχουμε zip στην εσωτερική μνήμη. Δοκιμασμένο από εμένα καθώς το επανέφερα. Αύριο μεθαύριο μόλις βρω χρόνο θα γράψω οδηγίες. Τώρα κάτι ακόμα το οποίο είναι πιο σημαντικό αλλα δε ξέρω αν φταίει η καινούργια ρομ καθώς έβαλα τη τελευταία Κινέζικη... Στα SMS γράφω με 160 χαρακτήρες στα ελληνικά, έχει βάλει άλλος τη τελευταία Κινέζικη να το τεστάρει;

[ATTACH]48278[/ATTACH]

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά εφαρμογή μηνυμάτων δέχεται 62 χαρακτήρες στο μήνυμα. Εσύ προφανώς και από την εικόνα που ανεβασες χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα π.χ handcent SMS όπου δέχεται 160 χαρακτήρες για την 1η κάρτα σιμ μόνο. Edited by canoni
Link to comment
Share on other sites

στα sms Όταν στέλνει κάποιος ενώ υπάρχει ο αριθμός του στα contact δεν εμφανίζει το όνομα αλλά τον αριθμό (το οποίο το κανει rantom)

 

Αν βάλεις μπροστά από τις επαφές σου το +30 θα τα εμφανίζει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, παιδιά. Χθες παρέλαβα κι εγώ το κινητό. Φοράει πια την Stable31 GTV-3.18. Το τηλέφωνο είναι καταπληκτικό για τα χρήματα του. Απόλυτα ικανοποιημένος ως τώρα!

ΟΣΟΝ ΖΗΣ ΦΑΙΝΟΥ, ΜΗΔΕΝ ΟΛΩΣ ΣΥ ΛΥΠΟΥ.

ΠΡΟΣ ΟΛΙΓΟΝ ΕΣΤΙ ΤΟ ΖΗΝ, ΤΟ ΤΕΛΟΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Κατάφερα και το brickara κόλλησε στο σημα mi και παπαλα δεν ανοίγει. Εκανα και ολα τα wipe και τιποτα... Πρέπει λογικά να ξανα φλασαριστει καποια ρομ.. Αλλα προσβαση στην εσωτερική μνημη δεν μπορώ να έχω ώαστε να περασω το ζιπ.. Καμια ιδεα; σας ετοιχε κατι παρομοιο;

 

 

 

Χμ, μου θυμίζει αυτό που είχε παθει ο aboulafia, δες λίγο στις σελίδες 20+, πολύς κόσμος είχε προτείνει διαφορες λύσεις, μπορεί καποια να κανει για το πρόβλημα σου.

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Με την 3.18 παρατηρώ αρκετά fc's δυστυχώς...

 

Δεν είναι γενικό φαινόμενο, ίσως έχει έρθει ο καιρός για ένα καθάρισμα...

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά εφαρμογή μηνυμάτων δέχεται 62 χαρακτήρες στο μήνυμα. Εσύ προφανώς και από την εικόνα που ανεβασες χρησιμοποιείς άλλο πρόγραμμα π.χ handcent SMS όπου δέχεται 160 χαρακτήρες για την 1η κάρτα σιμ μόνο.

 

έχεις δίκιο χρησιμοποιήσω το handcent αλλά μέχρι και χτες πριν το brickaro και αυτό έγραφε με 62 χαρακτήρες

χτες που πέρασα την κινέζικη 33.0.1 άρχισε να γραφει με 160. την μαμά εφαρμογή τη δοκίμασα τώρα που το ανέφερες και ναι συνεχίζει και γράφει με 62 , οπότε ίσως κάτι να μη παρατήρησα σωστά με το handcent χτες,? να έγραφε με 160 και με τη προηγούμενη έκδοση? μπορεί γτ μόλις 1 μέρα-2 μέρες το χω σα συσκευή

 

Αν βάλεις μπροστά από τις επαφές σου το +30 θα τα εμφανίζει κανονικά.

ευχαριστώ! θα κάτσω να αλλάξω της επαφές να είναι σωστές αν και με το handcent δε μου το ξανάκανε αυτό το πρόβλημα

 

Χμ, μου θυμίζει αυτό που είχε παθει ο aboulafia, δες λίγο στις σελίδες 20+, πολύς κόσμος είχε προτείνει διαφορες λύσεις, μπορεί καποια να κανει για το πρόβλημα σου.

 

 

το προβλημα πρέπει να δημιουργηθηκε οταν εγκατεστησα το xposed framework οποτε προσοχή γιατι δεν ειναι συμβατο

τη λύση τη βρήκα με το Miflash

 

το miflash flasharei τη συσκευή απο το Pc οπότε αν για κάποιο λογο δεν έχετε περασμένη , ξεχασμένη κάποια ρομ μέσα στην εσωτερική κάρτα όλα διορθώνονται , γενικά από οτι κατάλαβα όλα διορθώνονται ότι και να γίνει φτάνει να μπαίνει το κινητό σε fastboot mode

 

  • κατεβάζουμε το Miflash http://bigota.d.miui.com/tools/MiFlash20130911.exe και το εγκαθιστούμε
  • κατεβάζουμε την ειδική ρομ για fastboot (η ρομ που γίνονται αναβάθμιση μέσα απο το recovery δεν κάνουν για τη περίπτωση μας )
    http://en.miui.com/forum.php?mod=viewthread&tid=21812&highlight=redmi%2B1S%2Bfastboot
  • ξεζιπαρουμε το αρχείο
  • από το Miflash Κάνουμε browse και βρίσκουμε το φάκελο που ξεζιπαραμε
  • Βάζουμε το κινητό σε fastboot πατώντας volume down (-) + power και το συνδέουμε στο pc
  • Πάμε στο Miflash Πατάμε F5 για να ανανεωθεί και πρέπει λογικά να εντοπίσει το κινητό μας
  • Αυτό ήταν κάνουμε το σταυρό μας και πατάμε flash

η διαδικασία μετά το κουμπί flash πήρε 3 λεπτά και έκανε restart το τηλέφωνο

Link to comment
Share on other sites

Με την 3.18 παρατηρώ αρκετά fc's δυστυχώς...

 

Και εγώ μια από τα ίδια. Ειδικά με τον Chrome. Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα για καθαρή εγκατάσταση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο?

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο χρησιμοποιήσω το handcent αλλά μέχρι και χτες πριν το brickaro και αυτό έγραφε με 62 χαρακτήρες

 

το gosms όπως , υποθέτω , και το Handcent έχουν επιλογή , που πρέπει ο χρήστης να ενεργοποιήσει , για τους 140+ χαρακτήρες.

δεν το κάνουν από μόνα τους γιατί η επιλογή ουσιαστικά σου κάνει κεφαλαία και χωρίς τόνους τα πάντα οπότε δεν είναι κάτι που το θέλουν για default (άσχετα αν εμείς στην Ελλάδα το θέλουμε) .

 

επίσης αν χρησιμοποιείς 1 σιμ δεν βρίσκω λόγο για το hadcent , βάλε καλύτερα το 8sms

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.thinkleft.eightyeightsms.mms

 

που είναι σαν το στοκ αλλά με περισσότερες επιλογές (και σίγουρα πιο ελαφρύ από Handcent/gosms)

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι γενικό φαινόμενο, ίσως έχει έρθει ο καιρός για ένα καθάρισμα...

Έχει δύο μέρες που την πέρασα. Είχα επίσης για δύο μέρες την 3.15 που στο λίγο που την είχα μου φάνηκε πιο σταθερή. Είχα σεταρει το κινητό και δεν έκανα τα απαραίτητα wipes όμως. Ίσως φταίει και αυτό. Θα την αφήσω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει. Για να πάω στην 3.15 να φανταστώ ακολουθώ την ίδια διαδιακασία ή πειράζει που θα γίνει downgrade;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και εγώ μια από τα ίδια. Ειδικά με τον Chrome. Μπορεί κάποιος να μου πει τα βήματα για καθαρή εγκατάσταση γιατί έχω μπερδευτεί λίγο?

Εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα με τις feedly, stock browser, clan of clans. Με αλλες ακόμα δεν είδα Κάτι.

 

Κάτι ακόμα. Έχω αγοράσει μια κόσμο κάρτα και την έβαλα στην σιμ1 για να έχω γρήγορο 3g. Το πρόβλημα είναι ότι σπάνια συνδέεται ενω όταν βάζω 3g απο την wind της sim2 συνδέεται παντα.

 

Εννοείται οτι έχω δεδομένα στη κοσμοτε και έχω προεπιλογή τη σιμ1. Κάποια σκέψη ή κάποιος με το ίδιο πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά η πιο σταθερή μου φάνηκε η 3.15 όταν την είχα. Στις 2 τελευταίες κάτι παίζει τουλάχιστον σε εμένα. Όταν λέμε καθαρή εγκατάσταση εννοούμε να κάνουμε τα wipe πριν φλασαρουμε?
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι σκεφτομαι να περναω απο δω και περα τις stable (αγγλοκινεζικη). Εχουν ελληνικο πληκτρολόγιο? Για την γλωσσα το ξερω πως ειναι στα αγγλικα, δεν με νοιαζει αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχει δύο μέρες που την πέρασα. Είχα επίσης για δύο μέρες την 3.15 που στο λίγο που την είχα μου φάνηκε πιο σταθερή. Είχα σεταρει το κινητό και δεν έκανα τα απαραίτητα wipes όμως. Ίσως φταίει και αυτό. Θα την αφήσω λίγο ακόμα να δω πως θα πάει. Για να πάω στην 3.15 να φανταστώ ακολουθώ την ίδια διαδιακασία ή πειράζει που θα γίνει downgrade;

 

----- προσθήκη μηνύματος 8 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εγώ έχω σοβαρό πρόβλημα με τις feedly, stock browser, clan of clans. Με αλλες ακόμα δεν είδα Κάτι.

 

Κάτι ακόμα. Έχω αγοράσει μια κόσμο κάρτα και την έβαλα στην σιμ1 για να έχω γρήγορο 3g. Το πρόβλημα είναι ότι σπάνια συνδέεται ενω όταν βάζω 3g απο την wind της sim2 συνδέεται παντα.

 

Εννοείται οτι έχω δεδομένα στη κοσμοτε και έχω προεπιλογή τη σιμ1. Κάποια σκέψη ή κάποιος με το ίδιο πρόβλημα;

 

Δεν εχω περάσει ποτε την ρομ την ελληνικη, αλλα διαβαζω ανα καιρους οτι εχουν διαφορα προβληματα. Αξιολογη η προσπαθεια των παιδιων, αλλα θα την περασω οποτε γινει πιο stable. Αμα θελεις μπορεις να περασεις την Multi 33 που χρησιμοποιω και εγω και δεν θα εχεις προβληματα με fc.

 

Για το θεμα με το 3g δοκιμασε να περασεις τις ρυθμισεις απο το site της cosmote. Επισης τι εννοεις οταν λες πως οταν βαζεις το 3g στην cosmote δεν ανοιγει ενω στην sim 2 δουλευει κανονικα της wind. Απ οσο ξερω το κινητο δεν υποστηριζει dual 3g. Η μια sim παιζει 3g (υποδοχη WCDMA) και η αλλη σε 2g μονο (υποδοχη GSM).

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση γιατι σκεφτομαι να περναω απο δω και περα τις stable (αγγλοκινεζικη). Εχουν ελληνικο πληκτρολόγιο? Για την γλωσσα το ξερω πως ειναι στα αγγλικα, δεν με νοιαζει αυτο.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Δεν εχω περάσει ποτε την ρομ την ελληνικη, αλλα διαβαζω ανα καιρους οτι εχουν διαφορα προβληματα. Αξιολογη η προσπαθεια των παιδιων, αλλα θα την περασω οποτε γινει πιο stable. Αμα θελεις μπορεις να περασεις την Multi 33 που χρησιμοποιω και εγω και δεν θα εχεις προβληματα με fc.

 

Για το θεμα με το 3g δοκιμασε να περασεις τις ρυθμισεις απο το site της cosmote. Επισης τι εννοεις οταν λες πως οταν βαζεις το 3g στην cosmote δεν ανοιγει ενω στην sim 2 δουλευει κανονικα της wind. Απ οσο ξερω το κινητο δεν υποστηριζει dual 3g. Η μια sim παιζει 3g (υποδοχη WCDMA) και η αλλη σε 2g μονο (υποδοχη GSM).

Όχι δεν έχει 3g η sim2 εννοούσα ότι συνδέεται όμως έστω και αργά ενώ με κοσμοτε και σιμ1 πολύ σπάνια...

 

Θα σου ήμουν υποχρεος αν μου εδινές λινκ με τη ρομ που αναφερεσαι και τις ρυθμίσεις της κοσμοτε!

Link to comment
Share on other sites

το λινκ της 33 multi http://xiaomi.eu/community/threads/4-8-8.25262/

την πέρασες με τον κλασσικό τρόπο και δεν έχεις fc's?

Εμένα ο chrome με έχει ταράξει , λέτε να φταίει ο ίδιος?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν έχει 3g η sim2 εννοούσα ότι συνδέεται όμως έστω και αργά ενώ με κοσμοτε και σιμ1 πολύ σπάνια...

 

Θα σου ήμουν υποχρεος αν μου εδινές λινκ με τη ρομ που αναφερεσαι και τις ρυθμίσεις της κοσμοτε!

 

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_windowLabel=serviceInstructions_1_1&serviceInstructions_1_1_actionOverride=%2Fportlets%2FserviceInstructions%2FgetInfo&_pageLabel=T58

 

Βαλε μια τυχαια συσκευη που να εχει android. Εγω εβαλα την ZTE V9 και πατα ρυθμισεις ιντερνετ. Ακολουθα τα βηματα και θα εισαι οκ.

 

το λινκ της 33 multi http://xiaomi.eu/community/threads/4-8-8.25262/

την πέρασες με τον κλασσικό τρόπο και δεν έχεις fc's?

Εμένα ο chrome με έχει ταράξει , λέτε να φταίει ο ίδιος?

 

Τον chrome δεν τον εχω χρησιμοποιησει η αληθεια ειναι για να σου πω, αλλα με το stock δεν εχω θεματα. Αυτο ειναι το link και το φλασαρω με το recovery. Απλα μετα κανω και wipe τα παντα απο το τηλ για να ειναι φρεσκο. Επισης παρατηρουσα θεματα με fc οταν εκανα restore τις εφαρμογες απο το back up. Οποτε θα σου προτεινα να τις περασεις απο την αρχη.

Link to comment
Share on other sites

θα τεστάρω και τον stock αν είναι να δω τι γίνεται αφού πρώτα την ξαναπεράσω.

ελπίζω να στρώσει μετά.

τα 3 wipes αν θυμάμαι καλά είναι τα -wipe cahe , -wipe user data και wipe all data. τα κάνεις και τα 3? το 3ο σβήνει και την εξωτερική sd?

Link to comment
Share on other sites

θα τεστάρω και τον stock αν είναι να δω τι γίνεται αφού πρώτα την ξαναπεράσω.

ελπίζω να στρώσει μετά.

τα 3 wipes αν θυμάμαι καλά είναι τα -wipe cahe , -wipe user data και wipe all data. τα κάνεις και τα 3? το 3ο σβήνει και την εξωτερική sd?

 

Ναι τα κανω ολα, οχι σβηνει μονο την μνημη του τηλεφωνου. Η sd μενει ανεπαφη.

Link to comment
Share on other sites

Χθες το βραδυ εγινε η παραγγελια, ελπιζω να ερθει γρηγορα και να μν εχω θεμαμε τελωνιο. Παραγγειλα και την δερματινη θηκη που δινουν, την εχει δοκιμασει κανεις;
Link to comment
Share on other sites

http://www.cosmote.gr/cosmoportal/cosmote.portal?_nfpb=true&_windowLabel=serviceInstructions_1_1&serviceInstructions_1_1_actionOverride=%2Fportlets%2FserviceInstructions%2FgetInfo&_pageLabel=T58

 

Βαλε μια τυχαια συσκευη που να εχει android. Εγω εβαλα την ZTE V9 και πατα ρυθμισεις ιντερνετ. Ακολουθα τα βηματα και θα εισαι οκ.

 

 

 

Τον chrome δεν τον εχω χρησιμοποιησει η αληθεια ειναι για να σου πω, αλλα με το stock δεν εχω θεματα. Αυτο ειναι το link και το φλασαρω με το recovery. Απλα μετα κανω και wipe τα παντα απο το τηλ για να ειναι φρεσκο. Επισης παρατηρουσα θεματα με fc οταν εκανα restore τις εφαρμογες απο το back up. Οποτε θα σου προτεινα να τις περασεις απο την αρχη.

Είσαι ωραίος! Από recovery με τον ίδιο τρόπο που περνάμε και τις ελληνικές; πχ σε αυτές πρέπει να τις βάλεις στη μνήμη χύμα απλα να είναι μετονομασμενες σε update zip

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ωραίος! Από recovery με τον ίδιο τρόπο που περνάμε και τις ελληνικές; πχ σε αυτές πρέπει να τις βάλεις στη μνήμη χύμα απλα να είναι μετονομασμενες σε update zip

 

Ακριβως με τον ιδιο τροπο.. Μεταονομασια σε update.zip και χυμα στην μνημη τ τηλεφωνου.

 

Χθες το βραδυ εγινε η παραγγελια, ελπιζω να ερθει γρηγορα και να μν εχω θεμαμε τελωνιο. Παραγγειλα και την δερματινη θηκη που δινουν, την εχει δοκιμασει κανεις;

 

Ποια δερματινη θηκη εννοεις φιλε μου? και απο που το παρηγγειλες? Οι ημερες αποστολης διαφερουν, ας πουμε εγω που εχω παραγγειλει για καποια ατομα τηλεφωνα απο κινα σε καποιους ηρθε σε 40 μερες σε αλλους σε 15. Ειναι αναλογα τις κινησεις π γινονται εκεινη την εποχη. Λογικα σε σενα θα ερθει σε 15-20 μερες. Θεμα με τελωνιο δεν θα εχεις εκτος αμα το εχεις παρει με ταχυμεταφορικη, οπως ειναι η UPS. Με την EMS που παρηγγειλα για ενα φιλαρακι δεν ειχαμε θεμα με το τελωνιο και τ ηρθε σε 6 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Ενω το ξανασεταρα

Πεταξα γκρινιφαι αππ και λινκ 2sd

Απο μονο του εισερχεται σε δονηση και δεδομενα

Και παραμενει παρα το οτι βαζω την οθονη να κλεινει στα 2 λεπτα

Να κλεινει σχεδον αμεσως

κουκουρουκου
Link to comment
Share on other sites

καποιες φορες το κινητο μου βγαζει το κατωθι μήνυμα , και παταω αρνηση και τις περισσοτερες φορες μου κλεινει την εφαρμογη που εχω ανοικτη

 

αιτηση Superuser

 

permission manager ζητα προσβαση Superuser

 

1. μονο αυτη την φορα

2. απομνημόνευση της επιλογης για 10 λεπτα

3. απομνημονευση της επιλογης για παντα

 

Τι κάνουμε σε αυτη την περιπτωση ?

 

το τηλεφωνο ειναι root και multilanguage ( οπως μου ηρθε απο το vickmall)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...