Jump to content

Αντιμετωπίστε εύκολα το πρόβλημα Invalid IMEI στις συσκευές


anastasiszn
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://4.bp.blogspot.com/-zn8IcNaW7Ws/U1qV6r-NJ0I/AAAAAAAAYlk/XvbeeiZzMF8/s1600/Invalid+IMEI+-+Android.jpg

 

 

Ένα από τα πιο ασυνήθιστα προβλήματα που προκύπτουν όταν "πειράζουμε" τη συσκευή μας είναι η διαγραφή του IMEI της. Συμβαίνει πολλές φορές όταν αλλάζουμε ROM ή κάνουμε επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων, κυρίως σε κινέζικες συσκευές και το αποτέλεσμα είναι να μην έχουμε καθόλου σήμα άρα να μην μπορούμε να κάνουμε κλήσεις.

 

Ο πιο απλός τρόπος για να το καταλάβεις είναι πληκτρολογώντας τον κωδικό *#06# ο οποίος συνήθως απαντάει με τον αριθμό IMEI, στη συγκεκριμένη περίπτωση όμως η απάντηση θα είναι "Invalid IMEI".Ευτυχώς το πρόβλημα λύνεται πανεύκολα χωρίς την ανάγκη υπολογιστή και τερματικού, καθώς το μόνο που χρειάζεται είναι προσθέσουμε το IMEI σε ένα κρυφό μενού.

 

Προϋποθέσεις

 

Το μόνο που χρειάζεται είναι να σημειώσουμε το IMEI της συσκευής που βρίσκεται κάτω από τη μπαταρία. Επειδή τα κινέζικα είναι συνήθως και δίκαρτα τα IMEI μπορεί να είναι δύο, τα σημειώνουμε λοιπόν και τα δύο.

 

Η διαδικασία

 

Δοκιμάζετε τη διαδικασία με δική σας ευθύνη!

 


  • Βάζουμε τη συσκευή μας σε Engeneering mode ανοίγοντας τον dialer και πληκτρολογώντας τον κωδικό *#*#3646633#*#*. Αν δεν πετύχει δοκιμάζουμε επίσης τους κωδικούς *#15963#* και *#*#889988#*#* ήχρησιμοποιούμε μία από τις εφαρμογές
Mobileunckle MTK Tools και MTK Engineering Mode από το Play Store.
Πηγαίνουμε στην καρτέλα Connectivity, επιλέγουμε το CDS information και στη συνέχεια το Radio Information.

 


  • Επιλέγουμε Phone 1 και εκεί θα δούμε ένα πεδίο με τα γράμματα AT+. Για την καταχώρηση του πρώτου IMEI θα γράψουμε το εξής:

AT+EGMR=1,7,ο_αριθμός_του_ΙΜΕΙ

 


  • Πατάμε Send Command για να αποθηκευτεί.
    Αν έχουμε και δεύτερο IMEI, κάνουμε την ίδια διαδικασία βγαίνοντας από το μενού Phone 1 και πηγαίνοντας στο Phone 2 και πληκτρολογούμε το εξής:

AT+EGMR=1,10,ο_αριθμός_του_δευτέρου_ΙΜΕΙ

 

 


  • Αποθηκεύουμε και κάνουμε επανεκκίνηση στη συσκευή μας. Αφού ανοίξει και πάλι μπορούμε να ελέγξουμε αν όλα πήγαν καλά πληκτρολογώντας στον dialer τον κωδικό *#06#.

Δεν είναι κάτι που τυχαίνει συχνά και στον καθένα αλλά θα σου βγει η Παναγία για να βρεις τη λύση στο internet. Την παραπάνω διαδικασία την έχω δοκιμάσει και σε δικό μου κινέζικο τηλέφωνο με απόλυτη επιτυχία (αφού πρώτα άκουσα τον εξάψαλμο από τον κάτοχό του, μέχρι να βρω τη λύση).

 

Συντάκτης : Chris K.

oie_187028Bihdufbm.png.3d3976d11317e0e48874a77356b5ad14.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
for the error "This Command is not allowed in UserBuild": In the command line, add a space between the T and the plus sign. It should be AT + and not AT+ Worked for me.

 

Να προσθέσω κάτι που βοήθησε. Αντιμετώπισα το invalid imei μετά από επισκευή του touch σε DOOGEE DG800 από το geekbuying. Όταν γύρισε το κινητό ενω το Touch ήταν μια χαρά λογικά πρέπει να φλάσαραν ξανά την ρομ και μου έβγαζε invalid imei χωρίς να μου αναγνωρίζει τις σιμ κάρτες! Έτσι δοκίμασα τον παραπάνω οδηγό βγάζοντας μου το μήνυμα This Command is not allowed in UserBuild και πάλι καλά η λύση δόθηκε από ένα σχόλιο στο youtube που παραθέτω και λέει ότι μεταξύ ΑΤ και + αφήνεται ένα κενό δηλαδη ΑΤ + και όχι ΑΤ+

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Κατάφερα να βάλω τα ΙΜΕΙ αλλά εντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα πλέον. Η συσκευή δεν εντοπίζει δίκτυα. Τι πρέπει να κάνω? Edited by Sofos_5
Δεν κάνουμε Quote όλο το OP.
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βρισκει μηπως δεν τα εχεις βάλει σωστά.; τι κινητο εχεις;
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Για να μην βρισκει μηπως δεν τα εχεις βάλει σωστά.; τι κινητο εχεις;

Τα έχω βάλει αφού φαντάσου επικοινώνησα με τους τεχνικούς του Minideal και τα ξανα βάλαμε μέσω άλλου τρόπου ακολουθόντας δικές τους οδηγίες. Έχω ένα lenovo s850

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο σου χαθηκε το imei ;
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο σου χαθηκε το imei ;

 

Μέσω sp flashtool πάτησα φορμάτ καταλάθος, για λίγα δευτερόλεπτα, αντί για download και χάθηκαν τα IMEI. Μέσω των οδηγιών των τεχνικών του minideal (όχι τόσο καλές είναι η αλήθεια) μπόρεσα και έβαλα τα ΙΜΕΙ αλλά η συσκευή δεν εντοπίζει δίκτυο.

Link to comment
Share on other sites

Τι ηθελες να κανεις με το spft; Μια λυση είναι να περασεις εξ αρχης νεα ρομ
Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Προβλημα εχω και εγω περναω τα imei αλλα αν για καποιον λογο πρεπει να κανω επαναφορα του τηλεφωνου χανει παλι τα imei και πρεπει να τα περναω ξανα. Υπαρχει καποιος τροπος να τα γραψω μονιμα δηλαδη και restore να κανω να μην τα χανει;

 

Δοκιμασα να περασω original rom αλλα και εκει πρεπει να τα περασω μονος μου.

 

Αυτη εδω την rom βαζω http://www.needrom.com/download/star-w9206/

Edited by LLLEFTERIS
Link to comment
Share on other sites

Κάπου αλλού είχα διαβάσει ότι μπορείς να κρατάς backup με αυτό https://play.google.com/store/apps/details?id=com.mobileuncle.toolbox&hl=el&referrer=utm_source%3Dgoogle%26utm_medium%3Dorganic%26utm_term%3Dmobileuncle+tools&pcampaignid=APPU_V_2VVMbiL9blataEgvgG

ενημερωτικά δεν ξέρω πως λειτουργεί..δεν ασχολήθηκα

Ericsson GA 318»Ericsson GF 788»Ericsson T20e»Siemens S45»Nokia 8210»Sharp GX17 »»»Nokia 6230i»SE S500»Nokia 5800»Samsung Galaxy S2» !!!Huawei Honor 6!!!
Link to comment
Share on other sites

Το ξερω αυτο μπορεις και με το Rootexplorer να παρεις τα 3 αρχεια του imei αλλα επειδη ειναι να το δωσω το κινητο σε συγγενη στα Τρικαλα φοβαμαι μην του κανει καμια επαναφορα και χασει τα imei
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ έχω ένα mtk6582 clone s5 και έχασα το imei μετά από αλλαγή ρομ. Κάνω την παραπάνω διαδικασία αλλά μου βγάζει το μήνυμα ΑΤ command is failed to send και στο radio state: Radio off τι πρέπει να κάνω για να περάσω το imei?
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Λογω του οτι και εγω οπως αρκετοί την πατησαν με το IMEI , μετα απο αποτυχημενη προσπαθεια αναβαθμισης χωρις πρωτα να κρατησω Backup :( , ειχα καποια προβληματα με το περασμα νεας ROM. Ψαξε - ψαξε ομως τελικα , ολα καλα :)

Οτροπος που περιγραφει στην αρχη ο "anastasiszn" ηταν η εναρξη μου, αλλά τελικα χρειαστηκε να βρω τους κωδικους για το συγκεκριμενο τηλεφωνο, οι οποιοι ειναι :

Engineer : *#*#8612#*#* και Factory : *#*#8613#*#*

Ελα ομως που τελικα μου εβγαζε και εμενα το μηνυμα :" This Command is not allowed in UserBuild " ......

Τελικα η λύση βρεθηκε με συνδιασμό ολων των παραπάνω :)

Αφου ακολουθεις τα βηματα και φτασεις στην ΑΤ command, τοτε σβήνεις το ( + ) και αυτοματα σου βγαζει την εντολη ( AT+EGMR=1,7,"" )την οποία και επιλεγεις, μετα απλα περνας το δικο σου ΙΜΕΙ (ελπίζοντας οτι το εχεις καπου γραμμενο, στα αυτοκόλητα που συνοδευουν καθε κινητο ή απο την συσκευασία αν δεν την εχεις πεταξει ;) ) ΠΡΟΣΟΧΗ να περαστει ο αριθμος αναμεσα στις διέσεις ! μετά πας πίσω στο ( + ) και το σβήνεις, αφήνωντας ενα κενο απο το ΑΤ και το ξαναγραφεις. Αυτο ηταν πατας το : SEND COMMAND και βγαζει επιτελους το πολυπόθυτο ΟΚ !

Κανεις Rebbot το κινητο και ξανα την ιδια διεργασια για το 2ο ΙΜΕΙ ;)

Ευχαριστω για την βοηθεια ολους σας και ελπιζω και εγω με την σειρα μου να βοηθεισω καποιους που ισως ειχαν δυσκολίες.

Edited by Dadous
Link to comment
Share on other sites

δεν φτιαχνεται με τπτ... εχω κανει αρκετους συνδιασμους οπως με κενα με + χωρις + κτλπ..

εχουμε και τον τσιπρα να μας εχει στον τοιχο κολημενους, και εχω τρελαθει!!!! :lol:

αν μπορει να βοηθησει καποιος 8α ειμαι ευγνωμον!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως το πρόβλημα των χαμένων imei το έλυσα με flash tool. Επέλεξα format και μετά φόρτωμα την μαμά rom (cubot s308)
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
αν και ξεχασμενο το θεμα το συγκεκριμενο βιντεο ειναι οτι χρειαζεστε. απλα παντα μετα το ΑΤ κενο και μετα το +.επισης σβηνει τα δευτερα αποσιωπητικα και βαζει και στο τελος
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...