Jump to content

Λεξικό για Pocket PCs


salinas
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχω το IPAQ h2210 και ψάχνω να βρω ενα ελληνοαγγλικο λεξικο σε πρόγραμμα φυσικά. Γνωριζει κανεις κατι σχετικο;
Link to comment
Share on other sites

Επίσης υπάρχει και αυτό από την Ματζέντα.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&threadid=29314&highlight=%EB%E5%EE%E9%EA%FC

 

Δεν ξέρω κάποιο άλλο. Στάνταρ υπάρχουν και άλλες εφαρμογές για PPC (Για HPC υπάρχουν 4 ή 5 αν θυμάμαι καλά) ωστόσο το πρόβλημα είναι να βρεις τις σωστές βάσεις δεδομένων οι οποίες να δουλεύουν και να μην εμφανίζονται ως κινέζικα... Κάποιες που δοκίμασα εγώ με το MDict ενώ τις αναγνώριζε και τις φόρτωνε μόλις έβαζα κάποια αγγλική λέξη εμφάνιζε τα ελληνικά αποτελέσματα σε κινέζικα...

 

Προσωπικά πάντως για τις μεταφράσεις μου αγγλο-αγγλικό και ελληνο-ελληνικό χρησιμοποιώ. Και δεν εννοώ μόνο στo HPC μου. :)

 

Ο Muck Smith που είναι συνάδελφος ίσως να ξέρει κάτι σχετικά... :)

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι, το ίδιο είναι... τώρα που το είπες το πρόσεξα! Περίεργο. Μάλλον το πρόγραμμα είναι της SlovoEd και η βάση δεδομένων της Magenta...
Link to comment
Share on other sites

Ναι λογικά αυτό που λες πρέπει να συμαβαίνει..

Πάντως βάση δεδομένων από ελληνική εταιρεία και ένα καλό πρόγραμμα σαν το SlovoEd νομίζω είναι πολύ καλός συνδυασμός..

Link to comment
Share on other sites

για να μη τα δείχνει κινέζικα δεν φτάνει να βάλουμε τα κατάλληλα fonts?

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

Tα λεξικά αυτά μόνο για απλή χρήση προορίζονται.

Προϋποθέτουν καλή γνώση της γλώσσας και δεν μπορούν να αποτελέσουν εκπαιδευτικό βοήθημα. Κι ούτε εργαλείο για σοβαρή/επαγγελματική εργασία.

 

Το μεγάλο μειονέκτημα και πηγή της αδυναμίας τους είναι η έλλειψη παραδειγμάτων.

Είναι μια καλή και γρήγορη λύση για όσους γνωρίζουν επαρκώς τη γλώσσα, ώστε να μπορούν να διαλέξουν από μία λίστα λέξεων.

 

 

btw πάνω στα ηλεκτρονικά λεξικά ήταν η πτυχιακή μου στο μεταπτυχιακό, οπότε μπορούμε να μιλάμε για ώρες :p .....

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Muck Smith (21 Σεπ. 2004 , 11:11)

 

Tα λεξικά αυτά μόνο για απλή χρήση προορίζονται.

Προϋποθέτουν καλή γνώση της γλώσσας και δεν μπορούν να αποτελέσουν εκπαιδευτικό βοήθημα. Κι ούτε εργαλείο για σοβαρή/επαγγελματική εργασία.

 

Το μεγάλο μειονέκτημα και πηγή της αδυναμίας τους είναι η έλλειψη παραδειγμάτων.

Είναι μια καλή και γρήγορη λύση για όσους γνωρίζουν επαρκώς τη γλώσσα, ώστε να μπορούν να διαλέξουν από μία λίστα λέξεων.

 

 

Δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω απόλυτα. Όπως έχω πει και παλαιότερα κάποιος που πραγματικά χρειάζεται λεξικό για επαγγελματικές εφαρμογές δεν περιμένει την Ματζέντα και την κάθε Ματζέντα να υποστηρίξει το μηχανάκι του. Προσωπικά και χωρίς το λεξικό που χρησιμοποιώ συνήθως μπορώ να δουλέψω, θα το βγάλω το project. Ένα απλό λεξικό απλά θα επιταχύνει την δουλειά μου.

 

Aπλά να διευκρινήσω ότι το το MDict που χρησιμοποιώ έχει παραδείγματα. (Τουλάχιστον με την Webster's database που δουλεύω.) :)

 

btw πάνω στα ηλεκτρονικά λεξικά ήταν η πτυχιακή μου στο μεταπτυχιακό, οπότε μπορούμε να μιλάμε για ώρες :p .....

 

Why not? :alien: :D

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Alexkass (20 Σεπ. 2004 , 15:52)

 

για να μη τα δείχνει κινέζικα δεν φτάνει να βάλουμε τα κατάλληλα fonts?

 

 

Το κινέζικα δυστυχώς είναι... κυριολεκτικό. Ο δημιουργός του MDict Κινέζος είναι :blink: (Rayman Zwang) Tελικώς δεν υποστηρίζει ελληνικές γραμματοσειρές. Μόνο με ούλτρεξ δεν δοκίμασα :p

 

Και για όσους δεν ξέρουν το MDict--------->

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?s=&postid=404604#post404604

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (21 Σεπ. 2004 , 12:15)

 

Aπλά να διευκρινήσω ότι το το MDict που χρησιμοποιώ έχει παραδείγματα. (Τουλάχιστον με την Webster's database που δουλεύω.) :)

 

 

Πραγματικά το Webster's είναι ό,τι καλύτερο

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Trobocop® (21 Σεπ. 2004 , 12:15)

 

 

 

Why not? :alien: :D

 

 

ωραίαααα, αρχικά θα σου στείλω την πτυχιακή μου, είναι γύρω στα 7mb καμιά 100ριά σελίδες.

 

θα τη μελετήσεις και μετά θα οργανώσουμε meeting-συμπόσιο :wacko:

τα καλύτερα είναι... δίπλα σας

πρώην συντονιστής συζητήσεων στα fora Windows Phone και Digital Gadgets[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
για αλλη μια φορα λεω αναζητηση. υπαρχει αντιστοιχο θεμα και μηνυμα... κατανταει βαρετο...

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

esy alexkass pote den me eheis voithisei, se osa pm sou ehw stilei pote den mou apantas, kai opote mou apantas les kane anazitisi... ti na sou pw.... to forum ine gia na voithame, ohi na kanoume paratiriseis kai na snomparoume autous pou den xeroun osa emeis... elpizw na min einai kai oi ipolipoi san esena
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι που το καταλαβες.

 

γιαυτο υπαρχει η αναζητηση...

 

πριν καποιος φτιαξει ενα θεμα ψαχνει... αυτο κανουν σε ολα τα φορα του εξωτερικου... ας το καουμε και εδω.

 

πμ απανταω σπανια γιατι πολυ απλα εχω πολλα και συνηθως απαντω δημοσια...

 

μα τι κανω τωρα; απολογουμαι; ελεος

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

simera sou estila ena pm kai sou zitousa mia mikri voithia gia to GPRS MONITOR, toso diskolo itan na spataliseis 5 lepta na mou apantiseis? akoma kai sto post mou dimosia kamia apantisi den pira... ine simperifora auti? se toso megalo kai polisihnasto forum san auto?
Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

απο ποτε απαιτεις απαντηση; και αν δεν την ξερω. το πιο πιθανο μιας και δεν το δουλευω το προγραμμα; και αν δεν εχω χρονο για απαντησεις παρα βλεπω δυο τρια καλα νεα και τα ανεβαζω;

 

δεν δουλευουμε εδω. βοηθαμε οπως και οσο μπορουμε. το ποιος βοηθαει επι την εποχη του ακατανομαστου φορουμ εδω μεσα οι παλιοι το ξερουν και σιγουρα εχω βαλει και εγω το χερακι μου...

 

τελος και καληνυχτα.

Alex = the best!

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/9260sakalogo1.gifτο blog μου

PIN: 20DDA1B0 (Storm)

Link to comment
Share on other sites

kala ... apoti katalava , den mporw na ipologizw se esena kai dikeoma sou na voithas opion thes...

 

as elpizw pos kapios alos tha filotimithei perisotero

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.
Link to comment
Share on other sites

kala ... apoti katalava , den mporw na ipologizw se esena kai dikeoma sou na voithas opion thes...

 

as elpizw pos kapios alos tha filotimithei perisotero

File mou an ennoeis gia PPC egw gnwrizw oti yparxei mia ekdosi tou slovoed gia ellinoaggliko-aggloelliniko lexiko alla den tin exw dokimasei. mporeis omws an theleis na to agoraseis apo ti selida http://greek.pocket-pc-dictionaries.penreader.com/ i na diavaseis ekei sxetika kai meta na deis se kamia alli pigi opws p.x. to Irc. Elpizw na se voithisa..

NO DAY BUT TODAY
Link to comment
Share on other sites

Πάντως το SlovoEd που προτείνει ο moderndrummer το έχω δοκιμάσει στο Νοκια 6600 και πρέπει να πώ οτι είναι εντυπωσιακό. Σου δείχνει πώς προφέρεται μια λέξη, διάφορα συνώνυμά της, καθώς και παραδείγματα με αυτή τη λέξη σε προτάσεις. :cool:
http://arcadia.ceid.upatras.gr/arkadia/thumbs/places/agiorgit/agiorg5p.jpg
Link to comment
Share on other sites

esy alexkass pote den me eheis voithisei, se osa pm sou ehw stilei pote den mou apantas, kai opote mou apantas les kane anazitisi... ti na sou pw.... to forum ine gia na voithame, ohi na kanoume paratiriseis kai na snomparoume autous pou den xeroun osa emeis... elpizw na min einai kai oi ipolipoi san esena

 

Δεν έχεις δίκιο φίλε μου. Τελείως φιλικά αν έκανες κάποια αναζήτηση δεν θα χρειαζόταν καν να ανοίξεις νέο θέμα. Δεν είναι δύσκολο, ίσα-ίσα. Βοηθάει πολύ. :)

 

Ορίστε τα αποτελέσματα μιας αναζήτησης με λέξη κλειδί "λεξικό" στο Windows mobile Pocket PCs Forum:

 

http://www.myphone.gr/forum/search.php?searchid=25695

 

Σε αυτά τα θέματα θα βρεις όλες τις απαντήσεις σου. :)

 

Δεν σου το λέω για να σου το παίξω έξυπνος, αλλά για να σου δώσω να καταλάβεις ότι ο Αλεξκαςς και ο κάθε άλεξκαςς δεν-δεν-δεν το λέει για κακό όταν λέει "χρησιμοποιήσε την αναζήτηση"...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...